×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Flybe dostanie rządową pomoc


We wtorek (14.01) Wielka Brytania zgodziła się poprzeć plan pomocy finansowej dla Flybe, co ma uchronić największego w Europie regionalnego przewoźnika przed upadkiem. Nagłe zawieszenie połączeń oferowanych przez Flybe miałoby negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę – argumentuje strona rządowa.


Porozumienie z brytyjskim rządem ma umożliwić Flybe normalne funkcjonowanie w celu utrzymania lotów. Pomoc dla przewoźnika oznaczać będzie przede wszystkim zmniejszenie podatku lotniczego odprowadzanego od każdego pasażera. Wartość ulgi może wynieść nawet 100 mln funtów w ciągu najbliższych trzech lat. W razie potrzeby, wsparcie może w przyszłości objąć także pożyczkę udzieloną przez państwo. Więcej szczegółów umowy nie zostało przekazanych opinii publicznej. 

Od stycznia 2011 r. właścicielem Flybe jest Connect Airways, konsorcjum złożone z Virgin Atlantic, operatora portów lotniczych Stobart Group i Cyrus Capital. Okazało się jednak, że nawet z kapitałem nowego właściciela loty Flybe są zagrożone, a obecni akcjonariusze zgodzili się wyłożyć dodatkowe środki pod warunkiem pomocy ze strony Wielkiej Brytanii.

Cieszę się, że osiągnęliśmy porozumienie z udziałowcami Flybe w sprawie utrzymania działalności firmy, co zapewni, że regiony Wielkiej Brytanii nadal będą połączone ze światem. To świetna wiadomość dla pracowników, pasażerów, ale i wierzycieli Flybe. Będziemy kontynuować ciężką pracę w celu zapewnienia firmie zrównoważonego rozwoju w przyszłości – skomentowała Andrea Leadsom, minister biznesu w brytyjskim rządzie.


Pomoc publiczna dla Flybe może dziwić, zważywszy na to, że Wielka Brytania w ostatnim czasie niechętnie udziela wsparcia finansowego dla upadających przewoźników, czego przykładami są Monarch Airlines, bmi Regional czy Thomas Cook Group. O udzieleniu wsparcia miał zadecydować profil biznesowy Flybe, który obejmuje także loty do mniejszych i drugorzędnych lotnisk w Wielkiej Brytanii. Jak przypomina rząd, wiele z nich po upadku przewoźnika pozostałoby bez żadnych regularnych połączeń pasażerskich, a to odbiłoby się negatywnie na sytuacji społeczno-ekonomicznej w kraju.

Pierwszy raz o kłopotach finansowych Flybe informowaliśmy w październiku 2018 r. Poinformowano wówczas, że spodziewana roczna starta wzrosła do 22 mln funtów (107 mln złotych). Linie Flybe zostały założone w 1979 r., a pod obecną nazwą funkcjonują od 2002 r. W ostatnich latach przewoziły ok. 8-9 mln pasażerów rocznie. Przewoźnik obsługuje obecnie 53 trasy, ma w swojej flocie ma 68 samolotów i zatrudnia ok. 2 tys. pracowników.

Fot.: materiały prasowe, Dominik Sipińskigość_89587 - Profil
gość_89587
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie