×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Flybe sprzedane konsorcjum z Virgin na czele


Brytyjska regionalna linia lotnicza Flybe została zakupiona przez konsorcjum złożone z Virgin Atlantic, Stobart Group i Cyrus Capital. Informacja o przejęciu została ogłoszona w piątek (11.01).


Wartość transakcji, w wyniku której dojdzie do zmiany brandu na Virgin Atlantic, oscyluje wokół 2,8 mln dolarów amerykańskich. Sprzedaż linii jest pokłosiem  kłopotów finansowych linii, o których informowaliśmy w październiku i poszukiwaniem przez linię inwestora mogącego pomóc w poprawie kondycji przedsiębiorstwa. W listopadzie potwierdzone zostało zainteresowanie zakupem ze strony Virgin Atlantic.
Zalążkiem problemów Flybe były, jak w większości licznych przypadków kłopotów finansowych linii lotniczych w ubiegłym roku, wahania kursowe na rynkach walut, rosnące ceny paliw, a także z uwagi na brytyjskie pochodzenie linii, co było źródłem niepokojów związanych z konsekwencjami Brexitu. 

We wspólnym oświadczeniu konsorcjum Virgin Atlantic, Stobart Group i Cyrus Capital poinformowały o utworzeniu nowej spółki o nazwie "Connect Airways", która stanowiła stronę w negocjacjach i transakcji z Flybe, i która przejmie całość kapitału brytyjskiej linii.

Stobart Group, partner konsorcjum będący spółką matką czarterowego operatora lotniczego Stobart Air oraz zarejestrowanej w Irlandii firmy zajmującej się leasingiem samolotów, outsourcingiem załóg, obsługi technicznej i obsługą ubezpieczeń, zamierza obie swoje działalności wciągnąć teraz do nowej spółki Connect Airways, zaś całe konsorcjum planuje udzielić Flybe 20 mln funtów pożyczki pomostowej na czas trwania procedury przejęcia aby wesprzeć bieżącą działalność linii. Po zakończeniu transakcji inwestorzy planują przeznaczenie na rozwój  Flybe pod nową marką aż do 80 mln funtów. Jako Virgin Atlantic linia będzie w dalszym ciągu obsługiwać siatkę lokalnych połączeń w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Flybe pozostanie przy swoim brytyjskim certyfikacie przewoźnika lotniczego, a Stobart przy posiadanym dokumencie irlandzkim, zmianie ulegnie jedynie marka, pod którą dostępna będzie oferta sprzedanego Flybe. Ostatecznie Connect Airways będzie operować niezależnie od długodystansowych linii Virgin Atlantic, choć pod zarządem jednego zespołu. Podział udziałów jest zaplanowany w stosunku 40 proc. dla Cyrus Capital, 30 proc. dla Stobart Aviation (w całości własność Stobart Group) oraz 30 proc. dla Virgin Atlantic.

- Flybe odgrywa na brytyjskim rynku transportowym znaczną rolę poprzez zapewnianie lokalnej siatki połączeń, która daje linii szansę rozwoju w oparciu o rosnące zainteresowanie ze strony przewoźników dalekodystansowych poszukujących podmiotów dostarczających pasażerów do ich hubów - powiedziała Christine Ourmieres-Widener, dyrektor zarządzający Flybe.

Po przejęciu Flybe będzie miało za zadanie między innymi dowozić pasażerów na loty dalekodystansowe Virgin Atlantic odbywające się z Manchesteru i londyńskiego Heathrow, co składa się w czasie z ogłoszonym z początkiem grudnia przeniesieniem lotów Flybe z Kornwalii z Gatwick na Heathrow. Virgin z pewnością pokłada w tej współpracy duże nadzieje po dwóch nieudanych próbach rozwinięcia krótkodystansowej siatki połączeń w przeszłości. Wcześniej rolę linii dowożącej pasażerów miała być również brytyjska bmi, która ostatecznie została wchłonięta przez British Airways. Kolejno miała miejsce współpraca w formie "wet-lease" z linią Aer Lingus pod marką Little Red, która z powodu słabego zainteresowania ze strony klientów zakończyła się w 2015 roku.- Wspólnie będziemy mogli zapewnić naszym pasażerom większość dostępność komunikacyjną i bardziej komfortowe korzystanie z naszej dalekodystansowej siatki połączeń, a także z tras oferowanych przez naszego partnera Delta Air Lines na lotniskach w Manchesterze i Heathrow. W przyszłości rozwiniemy tę dostępność jeszcze bardziej przez współpracę z grupą Air France - KLM - skomentował przejęcie Flybe Shai Weiss, dyrektor zarządzający Virgin Atlantic.

- Udział w tej transakcji to dla najlepsze co możemy zrobić aby odegrać aktywną rolę w konsolidacji regionalnych linii lotniczych - opisał zakup Flybe Warwick Brady, dyrektor zarządzający Stobart Group.
gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie