Bombardiery Flybe trafią do Conair

18 stycznia 2021 09:26
Bombardiery Q400 eksploatowane wcześniej przez Flybe trafią do kanadyjskiej linii lotniczej Conair. Firma ta specjalizuje się w gaszeniu pożarów z powietrza.
Reklama
Grupa Conair poinformowała, że przekazanie samolotów rozpocznie się jeszcze w styczniu br. Zanim dołączą do floty liczącej 70 maszyn, zostaną przebudowane i przystosowane do swojej nowej funkcji. Gaśnicza wersja bombardierów oznaczana jest symbolem Q400AT. Firma pozyska 11 samolotów od brytyjskiego przewoźnika.

"Zakup ten jest najważniejszą inwestycją, jaką firma poczyniła do tej pory w celu stworzenia floty samolotów nowej generacji, zaprojektowanych do lepszego zwalczania pożarów w nadchodzących latach" - przekazał Conair w komunikacie.


Często samoloty używane w lotniczej ochronie przeciwpożarowej są maszynami zbudowanymi według przestarzałych standardów. Gaszenie pożarów to wymagający typ operacji lotniczych, co skutkuje zmęczeniem konstrukcji, kosztownymi obsługami technicznymi, a wymiana części bywa problematyczna ze względu na ograniczoną dostępność na rynku.

Conair poinformował, że zakup bombardierów Q400 jest częścią strategii mającej na celu zastąpienie starszych samolotów, szybszymi, zwrotnymi i paliwooszczędnymi typami.

W ciągu ostatnich dwóch lat Conair nabył 6 nowych i 13 używanych bombardierów Q400. Cztery Q400MR (typ "multi-role" zdolny do szybkiej zmiany konfiguracji z samolotu gaśniczego na pasażerski, cargo czy odpowiedni do transportu medycznego) w eksploatowane we Francji, a pierwszy Q400AT rozpoczął służbę w Australii w 2020 roku.

fot. Conair

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy