Virgin Atlantic rozważa zakup flyBe

27 listopada 2018 08:48
Brytyjska linia lotnicza Virgin Atlantic ogłosiła, że rozważa możliwość złożenia oferty na zakup regionalnego przewoźnika flyBe. Mający bazę w Exeter drugi z wymienionych przewoźników potwierdza, że negocjacje są w toku.
Reklama
Na początku listopada linia flyBe ogłosiła, że poszukuje chętnych do jej zakupu, który miałby być częścią procesu strategicznych zmian, przez które przechodzi przewoźnik. Ogłoszono też wtedy, że podjęto już rozmowy z zainteresowanymi. Od pewnego czasu linia ogranicza swoje operacje, ponieważ stara się pozbyć nadwyżki samolotów oraz nierentownych połączeń. Jakby tego było mało, flyBe odczuło boleśnie wzrost cen paliw oraz spadek popytu. Nie bez znaczenia są też wahania kursowe walut i rosnąca konkurencja ze strony innych europejskich przewoźników.


Jak podają brytyjskie agencje prasowe, oba zainteresowane podmioty, Virgin Atlantic oraz flyBe wydały 23 listopada br. na londyńskiej giełdzie oświadczenia o rozpoczęciu negocjacji. Zarząd regionalnego przewoźnika twierdzi, że "zwracając uwagę na medialne spekulacje potwie rdza, że Virgin Atlantic jest jednym z podmiotów zaangażowanych w dyskusję i oficjalny proces sprzedaży, którego rozpoczęcie miało miejsce 14 listopada". Linia nie podała jednak żadnych szczegółów dotyczących możliwej umowy. Obie spółki z naciskiem wskazały, że nie ma pewności co do tego czy ostatecznie dojdzie do złożenia oferty.

- Kolejne informacje będą przekazywane w odpowiednim czasie - podało flyBe.

Z kolei Virgin Atlantic odpowiedział na oświadczenie wystawionej na sprzedaż spółki podając, że ma z flyBe umowę code-share oraz wspólne cele i dokonuje przeglądu możliwości postępowania od szeroko zakrojonej współpracy handlowej po zaoferowanie wykupu.


Virgin Atlantic jest w części w posiadaniu amerykańskich linii lotniczych Delta, a niebawem kolejnym akcjonariuszem stanie się grupa Air France - KLM. W przeszłości linia wielokrotnie rozważała sposoby na wejście na rynek krótkodystansowych przewozów w Europie. Jedno z podejść do tego zagadnienia polegało na próbie wykupienia linii bmi, która ostatecznie została wcielona w struktury British Airways. Drugą próbą była umowa wet-lease na loty na krótkich trasach zawarta z Aer Lingus pod marką Little Red, ale operacje w tym projekcie zostały zawieszone w 2015 roku z powodu małego zainteresowania klientów.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy