Virgin Atlantic: W listopadzie pierwszy lot na zrównoważonym paliwie lotniczym

8 listopada 2023 09:05
Brytyjski przewoźnik wykona pierwszy w historii lot transatlantycki z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
Reklama
Virgin Atlantic wykona 28 listopada br. pierwszy w historii lot transatlantycki w 100 proc. na zrównoważonym paliwie. Rejs wykona samolot typu Boeing 787-9 Dreamliner z Londynu-Heathrow do Nowego Jorku-JFK czyli jednej z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych tras na świecie.

- Dla nas jako brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego ważne jest, abyśmy wspierali branżę lotniczą w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i stawiali nowe cele, aby stworzyć bardziej ekologiczny przemysł lotniczy. Działania te pozwalają Virgin Atlantic i innym przewoźnikom nie tylko pokazać swoje zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale także służą jako przykład tego, w jaki sposób przemysł lotniczy wdraża nowe technologie – powiedział Rob Bishton, prezes Civil Aviation Authority.


Brytyjski przewoźnik zobowiązuje się do 10 proc. udziału SAF w swoich operacjach lotniczych do 2030 roku. Virgin Atlantic współpracuje między innymi z Boeingiem, British Petroleum (BP) i Rolls-Royce.

- Dojście do miejsca w którym teraz jesteśmy, zajęło ponad rok i wiązało się z podjęciem ścisłej współpracy z naszymi partnerami zaangażowanymi w projekt i brytyjskim rządem. Zobowiązujemy się do wykorzystania 10 proc. SAF do 2030 roku. Jednak aby to osiągnąć, potrzebujemy wsparcia rządu w tworzeniu brytyjskiej branży SAF. Głęboko wierzymy, że wszystko pójdzie po naszej myśli – podkreśla Shai Weiss, prezes Virgin Atlantic.


Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) SAF może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia nawet o 80 proc. w porównaniu z konwencjonalnym paliwem do silników odrzutowych. SAF otrzymywany z roślin i olejów odpadowych, jest obecnie mieszany z paliwem lotniczym do silników odrzutowych w proporcjach, zwykle wahających się od 5 proc. do 30 proc., ale czasami osiąga nawet 50 proc.



W działania na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju zaangażowanych jest wiele podmiotów branży lotniczej, która postawiła sobie ambitny cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Jednak według Akbara Al Bakera, byłego prezesa Qatar Airways, prognozy te są zbyt optymistyczne.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy