Thomas Cook ogłosił upadłość. To koniec najstarszego biura podróży
Dziś (23.09) biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Firmie nie udało się pozyskać 200 mln funtów na zabezpieczenie swojej działalności. Skutki upadku odczuje cała branża, ale i przede wszystkim 600 tys. klientów, którzy w ostatnim czasie skorzystali z usług biura.
Reklama
- Thomas Cook zaprzestał działalności, zatem wszystkie jego loty zostały odwołane. To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie - powiedział Peter Fankhauser, dyrektor wykonawczy Thomas Cook
W ostatnim czasie z usług upadłego biura skorzystało ok. 600 tys. osób na całym świecie, z czego 150 tys. osób tylko z Wielkiej Brytanii. Brytyjski urząd lotnictwa cywilnego planuje sprowadzenie Brytyjczyków z powrotem do kraju, jednak może to potrwać nawet ponad dwa tygodnie. W przetransportowaniu turystów mają pomagać brytyjskie linie British Airways i easyJet.
Biuro podróży Neckermann Polska, które jest częścią grupy Thomas Cook, prowadzi w tej chwili normalną działalność operacyjną.
Upadku najstarszego biura podróży niestety nie udało się uniknąć. Grupa nie otrzymała doraźnej pomocy finansowej w wysokości 200 mln funtów, która stałaby na czele zastrzyku kapitałowego w łącznej wysokości 900 mln funtów. W ramach Thomas Cook funkcjonowały cztery linie lotnicze, a także wiele hoteli i resortów. Grupa zatrudniała 21 tys, pracowników na całym świecie i funkcjonowała od 1841 r.
Jedną z przyczyn upadku było ogromne zadłużenie grupy. Jej problemy finansowe spowodował także mniejszy poziom rezerwacji last minute, wystąpienie niepokojów w niektórych częściach świata, rosnąca konkurencja ze strony innych biur podróży i przewoźników budżetowych, a także niepewność w związku z możliwym brexitem.
Condor, jedna z linii wchodząca w skład grupy, szuka obecnie finansowania w Niemczech, w celu utrzymania swojej działalności operacyjnej. Firma złożyła wniosek o państwową pożyczkę pomostową do władz w Berlinie. Według agencji prasowej DPA, na wakacjach przebywa obecnie ok. 140 tys. niemieckich turystów.
fot. mat. prasowe