×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


USA: Linie lotnicze z problemami po uziemieniu 737 MAX


Amerykańskie linie lotnicze borykają się z licznymi problemami w związku z koniecznością zastępowania w swoich siatkach połączeń uziemionych boeingów 737 MAX. Niestety, nieszczęśliwie dla pasażerów, dochodzi też do odwołań niektórych rejsów.


Do uziemienia boeingów 737 MAX na całym świecie doszło po katastrofie maszyny tego typu należącej do linii Ethiopian Airlines. Samolot rozbił się 10 marca, krótko po starcie z lotniska w stolicy kraju, Addis Abebie. Podobna katastrofa wydarzyła się w październiku 2018 roku w Indonezji, gdzie po starcie z Dżakarty rozbił się beoing 737 MAX 8 należący do Lion Air. Oba zdarzenia łączą podobne okoliczności oraz porównywalne dane dotyczące parametrów lotu, a winą za te wypadki może zostać ostatecznie obarczony wprowadzony w maxach system MCAS, który miał w istocie zapobiegać przeciągnięciu. Obecnie amerykańska władza lotnicza (FAA) oczekuje od Boeinga informacji na temat gotowości do wprowadzenie zmian w oprogramowaniu MCAS i wdrożenia dodatkowych szkoleń dla załóg 737 MAX. Dokładny termin przygotowania tej poprawki nie jest na razie znany.


Z największymi trudnościami borykają się linie Southwest, które są w USA największym operatorem maxów i posiadają w swojej flocie 34 maszyny tego typu, co stanowi 4,5 proc. z ogółu 750 samolotów w rękach przewoźnika. Linia, która dzięki boeingom 737 MAX planowała nie tylko powiększenie floty, ale też wymianę starszych 737-700 znalazła się teraz w bardzo skomplikowanej sytuacji. Szacuje się, że codziennie od 13 marca, gdy FAA uziemiła maxy w USA, Southwest odwołuje 150 operacji, natomiast resztę swojej siatki połączeń stara się obsłużyć pozostałymi z 750 maszyn. Linia jest zmuszona do wprowadzania zmian w swoim rozkładzie codziennie, ale podejmuje próby powiadamiania pasażerów o odwołaniu ich lotu co najmniej z pięciodniowym wyprzedzeniem.


Drugi co do wielkości użytkowników boeingów 737 MAX w USA to linie American Airlines, które korzystając ze swojej floty 24 maxów w rozkładzie mają 85 startów dziennie. Linia oświadczyła, że na bieżąco pracuje nad takimi zmianami rozkładu, aby pozostającymi w jej dyspozycji maszynami pokryć jak największą liczbę oferowanych połączeń. W związku z elastycznym podejściem do zarządzania flotą odwołane loty będą się zdarzały w sposób nieregularny, zależnie od tego na jakie trasy będą wysyłane samoloty przewoźnika.


Z kolei linie United Airlines, które dysponują dostarczonymi do tej pory 12 egzemplarzami 737 MAX 9, wykorzystywały te samoloty na 40 połączeniach dziennie. Przedstawiciel przewoźnika przyznał jednak, że dzięki zmianom rezerwacji, które są proponowane pasażerom, a także przy wykorzystaniu innych maszyn (głównie niewykorzystywanych na co dzień), jest w stanie uniknąć poważnych utrudnień.


Analitycy rynku z JP Morgan donoszą, że krótkie uziemienie maxów nie musi wcale bardzo negatywnie wpłynąć na operacje linii lotniczych, ponieważ powinny one być w stanie wykorzystać inne maszyny i ewentualnie zagęścić dzienny rozkład, aby móc poradzić sobie z utrudnieniami.

- Z pewnością jest to pewna przeszkoda w normalnym funkcjonowaniu, ale raczej niewielki schodek, a nie pionowa ściana, na którą trzeba wejść. Należy jednak pamiętać, że główną zaletą maxów  stosunku do samolotów, które je teraz zastępują są bardzo niskie koszty paliwa i obsługi naziemnej - skomentowali analitycy JP Morgan.

JP Morgan zwraca też uwagę na fakt, że największy amerykański operator maxów, Southwest, jest zdecydowanie tym, który musi poradzić sobie z największym kryzysem. Jednocześnie przewidywania na przyszłość są takie, że jeśli uziemienie 737 MAX potrwa dłużej to również te linie, które posiadają ich we flocie stosunkowo mniej, odczują wyraźne problemy w zachowaniu płynności operacji.

fot. mat. prasowegość_3d85a - Profil
gość_3d85a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie