USA: Linie lotnicze z problemami po uziemieniu 737 MAX

22 marca 2019 09:00
5 komentarzy
Amerykańskie linie lotnicze borykają się z licznymi problemami w związku z koniecznością zastępowania w swoich siatkach połączeń uziemionych boeingów 737 MAX. Niestety, nieszczęśliwie dla pasażerów, dochodzi też do odwołań niektórych rejsów.
Reklama
Do uziemienia boeingów 737 MAX na całym świecie doszło po katastrofie maszyny tego typu należącej do linii Ethiopian Airlines. Samolot rozbił się 10 marca, krótko po starcie z lotniska w stolicy kraju, Addis Abebie. Podobna katastrofa wydarzyła się w październiku 2018 roku w Indonezji, gdzie po starcie z Dżakarty rozbił się beoing 737 MAX 8 należący do Lion Air. Oba zdarzenia łączą podobne okoliczności oraz porównywalne dane dotyczące parametrów lotu, a winą za te wypadki może zostać ostatecznie obarczony wprowadzony w maxach system MCAS, który miał w istocie zapobiegać przeciągnięciu. Obecnie amerykańska władza lotnicza (FAA) oczekuje od Boeinga informacji na temat gotowości do wprowadzenie zmian w oprogramowaniu MCAS i wdrożenia dodatkowych szkoleń dla załóg 737 MAX. Dokładny termin przygotowania tej poprawki nie jest na razie znany.


Z największymi trudnościami borykają się linie Southwest, które są w USA największym operatorem maxów i posiadają w swojej flocie 34 maszyny tego typu, co stanowi 4,5 proc. z ogółu 750 samolotów w rękach przewoźnika. Linia, która dzięki boeingom 737 MAX planowała nie tylko powiększenie floty, ale też wymianę starszych 737-700 znalazła się teraz w bardzo skomplikowanej sytuacji. Szacuje się, że codziennie od 13 marca, gdy FAA uziemiła maxy w USA, Southwest odwołuje 150 operacji, natomiast resztę swojej siatki połączeń stara się obsłużyć pozostałymi z 750 maszyn. Linia jest zmuszona do wprowadzania zmian w swoim rozkładzie codziennie, ale podejmuje próby powiadamiania pasażerów o odwołaniu ich lotu co najmniej z pięciodniowym wyprzedzeniem.


Drugi co do wielkości użytkowników boeingów 737 MAX w USA to linie American Airlines, które korzystając ze swojej floty 24 maxów w rozkładzie mają 85 startów dziennie. Linia oświadczyła, że na bieżąco pracuje nad takimi zmianami rozkładu, aby pozostającymi w jej dyspozycji maszynami pokryć jak największą liczbę oferowanych połączeń. W związku z elastycznym podejściem do zarządzania flotą odwołane loty będą się zdarzały w sposób nieregularny, zależnie od tego na jakie trasy będą wysyłane samoloty przewoźnika.


Z kolei linie United Airlines, które dysponują dostarczonymi do tej pory 12 egzemplarzami 737 MAX 9, wykorzystywały te samoloty na 40 połączeniach dziennie. Przedstawiciel przewoźnika przyznał jednak, że dzięki zmianom rezerwacji, które są proponowane pasażerom, a także przy wykorzystaniu innych maszyn (głównie niewykorzystywanych na co dzień), jest w stanie uniknąć poważnych utrudnień.


Analitycy rynku z JP Morgan donoszą, że krótkie uziemienie maxów nie musi wcale bardzo negatywnie wpłynąć na operacje linii lotniczych, ponieważ powinny one być w stanie wykorzystać inne maszyny i ewentualnie zagęścić dzienny rozkład, aby móc poradzić sobie z utrudnieniami.

- Z pewnością jest to pewna przeszkoda w normalnym funkcjonowaniu, ale raczej niewielki schodek, a nie pionowa ściana, na którą trzeba wejść. Należy jednak pamiętać, że główną zaletą maxów stosunku do samolotów, które je teraz zastępują są bardzo niskie koszty paliwa i obsługi naziemnej - skomentowali analitycy JP Morgan.

JP Morgan zwraca też uwagę na fakt, że największy amerykański operator maxów, Southwest, jest zdecydowanie tym, który musi poradzić sobie z największym kryzysem. Jednocześnie przewidywania na przyszłość są takie, że jeśli uziemienie 737 MAX potrwa dłużej to również te linie, które posiadają ich we flocie stosunkowo mniej, odczują wyraźne problemy w zachowaniu płynności operacji.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_de829 2019-03-23 09:34   
gość_de829 - Profil gość_de829
gość_ef2b9 bo LOT zgodnie z linia jaka reprezentuje aktualny trend w Polsce, robi po prostu jankesom laske i jakze by moglo by byc inaczej.
gość_14b82 2019-03-23 07:52   
gość_14b82 - Profil gość_14b82
I jeszcze ta Polska niepodległość wymalowana na uziemionym amerykańskim MAXIE. Wstyd! Dumnym to można być z polskich produktów i osiągnięć, najwyraźniej ich nie ma...
gość_ef2b9 2019-03-22 20:13   
gość_ef2b9 - Profil gość_ef2b9
Troglodyci z wladz PLL LOT nie maja zadnych problemow -

zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy