×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ET302: USA uziemiło boeingi 737 MAX


Amerykańska cywilna władza lotnicza FAA wydała nakaz tymczasowego uziemienia boeingów 737 MAX znajdujących się w posiadaniu przewoźników z USA i operujących na terenie Stanów Zjednoczonych.


USA było do tej pory ostatnim obok Panamy krajem, który nie podjął takiej decyzji po niedzielnej katastrofie w Etiopii, w której na ziemię runął już drugi B737 MAX 8 (pierwszym była maszyna linii Lion Air, która spadła do morza w październiku 2018). Do zrezygnowania z wykonywania operacji samolotami tego typu w USA namawiały już nawet związki zawodowe, ponieważ personel latający miał obawy co do bezpieczeństwa lotów tymi maszynami. W Stanach dużymi użytkownikami maxów są linie American Airlines, United Airlines i Southwest Airlines.


Ostatecznie decyzję ogłosił po godzinie 19:00 czasu polskiego prezydent USA Donald Trump, który powiedział, że po wnikliwej analizie informacji otrzymanych z wielu źródeł w związku z katastrofą samolotu Ethiopian Airlines, a także po konsultacji z sekretarzem transportu, Elain Chao oraz szefem FAA, Danielem Elwellem zdecydowano o zarządzeniu uziemienia maxów.


Treść oficjalnego komunikatu FAA brzmi następująco:

FAA zarządza tymczasowe uziemienie samolotów Boeing 737 MAX obsługiwanych przez linie lotnicze z USA lub na terytorium USA. Agencja podjęła tę decyzję w wyniku analizy danych zebranych na miejscu niedzielnej katastrofy. Dane te, wraz z pozyskanymi danymi satelitarnymi, do których FAA otrzymała dostęp dziś rano pomogły w podjęciu takiej decyzji. Uziemienie pozostanie w mocy na czas dalszego dochodzenia, w tym badania informacji z rejestratorów danych lotu samolotu i rejestratorów głosu w kabinie pilotów. Zespół FAA jest w Etiopii, pomagając NTSB jako stronie w dochodzeniu w sprawie wypadku lotu 302. Agencja będzie kontynuować dalsze wyjaśnianie przyczyn katastrofy. 


Dane, o których mówi oświadczenie FAA zostały przekazane do agencji przez Boeinga, który jak się wydaje ugiął się pod rosnącą presją ze strony całej branży. Producent wyraźnie chciał umożliwić swoim samolotom wykonywanie lotów, przynajmniej na terenie USA, ale naciski okazały się zbyt duże.

- Boeing podjął w trosce o bezpieczeństwo lotników i pasażerów decyzję o zaleceniu FAA wydania zarządzenia o tymczasowym zawieszeniu możliwości wykonywania lotów całej globalnej floty 371 samolotów z rodziny 737 MAX - brzmi oświadczenie amerykańskiego producenta.

gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie