×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ET302: Pierwsze uziemienia MAX-ów


Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) wydał oświadczenie, w którym poinformował o uziemieniu boeingów 737 MAX 8 należących do miejscowych przewoźników.


Chiński organ w poniedziałkowy ranek wydał zawiadomienie o uziemieniu wszystkich boeingów 737 MAX 8 używanych przez krajowe linie lotnicze w odpowiedzi na niedzielną katastrofę etiopskich linii lotniczych, w wyniku której zginęło 157 osób. Według oświadczenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), istnieje prawdopodobieństwo, że katastrofy Ethiopian Airlines i Lion Air są ze sobą powiązane.

Zawiadomienie, wydane o godz. 9:00 czasu lokalnego, uniemożliwia wykorzystywanie 97 maszyn tego typu do godz. 18:00.

Rzecznik Boeinga odmówił komentarza na temat decyzji CAAC, ale powiedział: 

- Zespół techniczny Boeinga uda się na miejsce katastrofy [do Etiopii], aby zapewnić pomoc techniczną dla etiopskiej komisji badania wypadków lotniczych i amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Jednak nie tylko Chińczyków niepokoi druga katastrofa 737 MAX 8 w ostatnim czasie. Równie gwałtownie zareagował organ odpowiedzialny za sprawy lotnictwa cywilnego w Mongolii oraz Cayman Airways:

- Podczas gdy przyczyna tej katastrofy jest obecnie nieokreślona, podtrzymujemy nasze zobowiązanie do stawiania na pierwszym miejscu bezpieczeństwa naszych pasażerów i załóg [...]. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu operacji lotniczych prowadzonych w oparciu o nasze nowe boeingi 737 MAX 8, która obowiązywać będzie od poniedziałku 11 marca 2019 r., aż do momentu otrzymania wyjaśnień ws. katastrofy - powiedział prezes i dyrektor generalny Caiman Airways, Fabian Whorms.

O wzmożonych kontrolach samolotów tego typu poinformowała także Korea Południowa oraz przedstawiciele Southwest Airlines, American Airlines i Air Canada. 

W odpowiedzi na działania przewoźników rzecznik Boeinga apeluje o niewyciąganie pochopnych wniosków i przypomina, że śledztwo w tej sprawie dopiero ruszyło:

- Śledztwo znajduje się na bardzo wczesnym etapie i w oparciu o dostępne informacje, nie możemy wydać żadnych nowych wytycznych dla naszych klientów - mówi portalowi Business Insider. 

Jakie kroki podejmą pozostali użytkownicy 737 MAX 8? Artykuł będzie aktualizowany.

#aktualizacja 10:35 - dodano informację o uziemieniu MAX-ów w Mongolii
#aktualizacja 13:05 - dodano informację o decyzji Southwest, American i Air Canadagość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie