Delta Air Lines wprowadziły odprawę biometryczną w Atlancie

5 grudnia 2018 09:45
System pełnego rozpoznawania biometrycznych cech twarzy został 29 listopada br. uruchomiony w należącym do Delta Air Lines terminalu F na lotnisku Hartsfield-Jackson International w Atlancie. Od tej pory odprawa pasażerów będzie przebiegać dużo szybciej.
Reklama

W następnej kolejności amerykański przewoźnik planuje na 2019 rok wprowadzenie biometrii w swoim hubie w Detroit na lotnisku Metropolitan. Jednak już od lipca do połowy grudnia tego roku trwające w Detroit testy systemu zostaną rozszerzone na wszystkie 14 gate'ów do obsługi połączeń międzynarodowych w terminalu im. McNamary.

System pełnego rozpoznawania twarzy (od wejścia do terminala do zajęcia miejsca w samolocie) na lotnisku w Atlancie został opracowany wspólnie przez port, Deltę oraz amerykańską służbę celną i straż graniczną, a także przy udziale krajowego urzędu ds. bezpieczeństwa transportu. Sama linia była zaangażowana w testy rozwiązań biometrycznych od kilku lat, a próbne wersje systemu sprawdzała na lotniskach takich jak nowojorskie JFK, Reagan National w Waszyngtonie, czy Minneapolis-St. Paul.

Podobne rozwiązania od jakiegoś czasu testowały w Los Angeles linie British Airways, które kolejno zdecydowały się na próby również w Nowym Jorku. Zaawansowany program badawczy w kierunku technologii boardingu biometrycznego prowadzi też Lufthansa.



Odkąd w połowie października br. Delta rozpoczęła uruchamianie bramek biometrycznych w Atlancie szybko okazało się, że niemal wszyscy z 25 tys. pasażerów, którzy co tydzień podróżują przez terminal F wybierali taki sposób odprawy, a tylko nieco ponad 2 proc. wolała tradycyjny sposób meldowania się do boardingu. Wstępne szacunki Delty mówiły wtedy o oszczędności czasu podczas boardingu na poziomie około dwóch sekund na pojedynczego pasażera lub dziewięciu minut w przypadku całego szerokokadłubowego samolotu. Jak wskazuje przewoźnik, system rozpoznawania twarzy pozwala pasażerom podróżującym na międzynarodowych trasach liniami Delta, Aeromexico, Air France, KLM czy Virgin Atlantic na samoobsługową odprawę, nadanie bagażu, a także służy do szybszej identyfikacji przy kontroli bezpieczeństwa. Możliwości te dostępne są w całym terminalu F, niezależnie od gate'u, przez który przechodzi podróżny. Rozwiązanie biometryczne będzie też niebawem używane w przypadku pasażerów docierających do USA podczas odprawy granicznej.


- Uruchomienie przez Deltę pierwszego w USA biometrycznego terminala, na najbardziej zatłoczonym lotnisku świata oznacza, że jesteśmy pionierami tego rozwiązania dla całej branży lotniczej - powiedział Gil West, dyrektor operacyjny Delty. - Zdejmujemy z pasażera nadającego bagaż konieczność okazywania paszportu nawet do czterech razy przed jednym lotem. Dajemy naszym klientom możliwość swobodniejszego poruszania się po lotnisku, odciążamy ich z jednej z kwestii, o którą musieli wcześniej zadbać, a jednocześnie zyskujemy czas, który nasi pracownicy będą mogli poświęcić na lepsze rozwiązywanie innych problemów tych podróżnych - dodał West.

Uruchomienie systemu biometrycznego w Detroit w połowie grudnia pozwoli wszystkim pasażerom podróżującym bezpośrednimi lotami do lotnisk zagranicznych na skorzystanie z możliwości boardingu przy użyciu jedynie wizerunku. Wprowadzenie pełnej funkcjonalności jak w Atlancie planowane jest na przyszły rok.


fot. mat. prasowe news.delta.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy