British Airways wprowadza biometryczny boarding na lotnisku w Nowym Jorku

1 października 2018 09:20
1 komentarz
Brytyjski przewoźnik podjął współpracę z dwoma przedsiębiorstwami w celu implementacji na lotnisku JFK w Nowym Jorku testowych bramek biometrycznych służących do szybszego boardingu bez konieczności okazywania kart pokładowych lub paszportów.
Reklama
British Airways rozpoczął w grudniu 2017 roku testy rozwiązań biometrycznych przy prowadzeniu boardingu na lotnisku w Los Angeles. Podobne testy prowadziła też Lufthansa. W styczniu kolejne próby z udziałem British Airways zaczęły odbywać się w Orlando na wszystkich odlotach brytyjskiego przewoźnika i były prowadzone wspólnie z SITA oraz amerykańskim Urzędem Celnym i Kontroli Granic. Kolejne testy odbędą się na nowojorskim lotnisku im. Kennedy'ego.

Głównym założeniem projektu jest przyspieszenie boardingu poprzez identyfikację pasażerów przy użyciu kamer skanujących ich twarze, co nie wymaga okazywania dokumentów przewozowych, ani osobistych. Proces jest całkowicie zautomatyzowany, obsługa nadzoruje jedynie działanie systemu.

- Zarówno testy w Los Angeles jak i w Orlando miały pierwotnie trwać po 45 dni, ale ponieważ ciągle się uczyliśmy zdecydowaliśmy o ich przedłużeniu. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym jak popularne stało się to rozwiązanie - powiedział Raoul Cooper, menedżer ds. projektowania w British Airways podczas Europejskiego Szczytu IT w Transporcie Powietrznym organizowanego przez SITA w Budapeszcie.

Do tej pory, według słów przedstawiciela brytyjskiej linii, z boardingu biometrycznego skorzystało 150 tys. pasażerów odlatujących z USA. - Gdy odbywa się boarding, pasażerowie zauważają jak efektywny jest ten proces - dodał Cooper.


W Orlando w ciągu 13 minut British Airways był w stanie przeprowadzić boarding około 280 pasażerów, w Los Angeles był to wynik na poziomie 400 pasażerów w 22 minuty, co jest połową standardowego czasu potrzebnego tej linii na boarding airbusa A380.
Co więcej, pracownicy obsługi pasażerskiej są w stanie zając się bardziej złożonymi zadaniami niż monotonny proces boardingu.

Jak zaznaczył Cooper, punktualność operacji zależy bezpośrednio od tego w jakim czasie ostatni pasażer zajmie miejsce w samolocie, ale szybsze przeprowadzenie boardingu w pierwszej fazie daje więcej czasu na ewentualne odnalezienie zagubionych pasażerów. Według brytyjskiego przewoźnika jest to około 20 dodatkowych minut.

O ile sama ilość zebranych danych statystycznych jest wciąż mała to linia spodziewa się wyraźnego wpływu tej technologii na poprawę punktualności. Między innymi z uwagi na te przewidywania rozpoczną się testy w należącym do British Airways nowojorskim terminalu.


Testy mają prowadzić równolegle dwa podmioty odpowiedzialne za technologię, z których jeden zdążył już rozpocząć próby na JFK. Podobnie jak pierwotny projekt w Los Angeles i Orlando, również tutaj testy potrwają 45 dni z planowanym wolumenem 1000 pasażerów dziennie. Chociaż, jak twierdzi Cooper, British Airways nie ma kontroli nad tym jakiej technologii używają porty lotnicze do boardingu to w Nowym Jorku linia posiada własny terminal.

Ostatnimi czasy lotnisko w Orlando podpisało umowę z SITA na wyposażenie 30 gate'ów międzynarodowych w bramki biometryczne, zaś port w Los Angeles rozpoczyna rozsyłanie zapytań ofertowych na wprowadzenie tej technologii.

Ostatnie komentarze

gość_6d6ce 2018-10-01 21:33   
gość_6d6ce - Profil gość_6d6ce
Nie chodzi o punktualność, tylko o oszczędność na ludziach prowadzących tradycyjny boarding. Maszyny zabiorą nam wszystkim pracę i ciekawe, gdzie zarobimy na latanie bezzałogowymi samolotami z bezzałogowych lotnisk.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy