Modlin dementuje doniesienia PAP

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
19 stycznia 2018 18:01
11 komentarzy
Port Lotniczy Warszawa-Modlin wydał dziś oświadczenie w którym dementuje informacje pojawiające się w mediach na podstawie depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
Reklama


Port Lotniczy Warszawa-Modlin tymczasem wydał oświadczenie w którym odniósł się do błędnych danych, które pojawiły się wczoraj w mediach na podstawie depeszy Polskiej Agencji Prasowej, która podała m.in., że strata lotniska w trzech kwartałach 2017 roku wyniosła blisko 816 mln zł. Rzeczywista strata jest o 815,2 mln niższa.

Poniżej prezentujemy całą treść oświadczenia Portu Lotniczego Warszawa-Modlin:

Odnosząc się do informacji medialnych dot. zawiadomienia PLL LOT skierowanego do UOKiK odnośnie możliwości nadużycia pozycji dominującej, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o. o. oświadcza, co następuje:

1. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o. o.(dalej: „MPL”) jest spółką prawa handlowego, a nie przedsiębiorstwem państwowym. MPL nie jest także jednostką sektora finansów publicznych.

2. MPL w żaden sposób nie jest dotowany ze środków budżetu państwa. Bieżąca działalność finansowana jest z posiadanego kapitału, środków własnych oraz środków obcych pozyskanych na warunkach konkurencyjnych (rynkowych).

3. Otrzymane dotacje na rozbudowę i modernizację lotniska pochodziły ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007- 2013. Wkład własny jaki musiała Spółka wnieść do realizacji projektu wyniósł 266.728.352,82zł (63% wartości całego projektu).

4.Wartość – 95 mln. zł - jaka pojawia się w doniesieniach medialnych określona jako wartość „dotacji państwowych” nie jest Spółce znana. Być może informacja ta dotyczy kwoty pomocy publicznej otrzymanej ze środków europejskich (wartość ta wyniosła w rzeczywistości 93,5 mln. zł - w ramach EFRR 79,5 mln. zł , a z budżetu państwa 14 mln. zł).

5. Podawane informacje dotyczące wysokości straty MPL na koniec 2016 r. są nieścisłe. Wskazywana kwota straty jest łączną kwotą w ujęciu narastającym za lata 2005-2016, czyli w całym okresie istnienia MPL, uwzględniającym okres, kiedy lotnisko nie prowadziło działalności. Istotne jest, że od ponownego pełnego uruchomienia lotniska w roku 2013, wynik Spółki jest coraz lepszy. W roku 2016 był już dziesięciokrotnie lepszy niż w roku 2013. Zaznaczenia wymaga również osiągnięcie w roku 2015 zysku netto w kwocie 2,2 mln. zł oraz fakt, że wyniki realizowane przez MPL są lepsze niż zakładane w planach.

6. Wskazywana kwota 816 mln zł straty MPL na koniec trzeciego kwartału 2017 r. jest nieprawdziwa.

7. Wskaźnik EBITDA (wartość zysku, bez odpisu amortyzacyjnego i przez opodatkowaniem) jaki spółka osiąga na poziomie 10 mln. zł., wzrósł od 2015 roku o 40 %.

8. Umowa zawarta przez MPL z Ryanair nie daje temu przewoźnikowi żadnych preferencyjnych warunków w stosunku do innych użytkowników lotniska. Na lotnisku obowiązuje jeden, opublikowany cennik opłat lotniskowych. Natomiast umowa z Ryanair umożliwia stały rozwój liczby obsłużonych pasażerów i liczby połączeń. Jest to standardowa umowa stosowana na wielu lotniskach.

9. Obecnie Port Lotniczy Warszawa/Modlin rozpoczął procedury mające na celu zmianę cennika, na nowy, który będzie jeszcze atrakcyjniejszy dla nowych przewoźników. Nowy cennik powinien zostać ogłoszony w sezonie letnim 2018 r.

10. W ocenie MPL zawiadomienie PLL LOT skierowane do UOKiK jest nieuzasadnione, tym bardziej w kontekście, że linia ta nigdy nie prowadziła swej działalności z MPL Warszawa/Modlin.

Polska Agencja Prasowa jako spółka będąca w 100% własnością Skarbu Państwa.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f4a05 2018-01-26 14:45   
gość_f4a05 - Profil gość_f4a05
Cały ten Modlin to powinni zburzyć i zaorać, bo to maszynka do wyłudzania pieniędzy publicznych z budżetu województwa. Jaki ma sens ekonomiczny jak lotnisko na koszt podatników z całego Mazowsza sponsoruje loty pasażerów Modlina za np. 7 zl czy 50 zł i tak ci co jeżdżą np. autobusem,czy siedzą w domu dopłacają do tych co chcą latać prawie za darmo. Przecież to chory układ, bo województwo zamiast zwalczać inwestycjami strefy biedy i zacofania które są na Mazowszu pakuje Rayanair pieniądze do kieszeni za które można by było coś w województwie zbudować.. Psuje to rynek i cierpią na tym jedynie inne lotniska np. Łódź czy Bydgoszcz które tez są potrzebne.
gość_39c5b 2018-01-24 14:24   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@gość_1a7f0 o jakiej kasie piszesz? jakieś dowody?
gość_0f9cd 2018-01-22 20:18   
gość_0f9cd - Profil gość_0f9cd
Ja nie wiem kto z Was byl w Radomiu. Polecam się przejechac. Samolot staje na płycie i gdzies hen na łące widać terminal. Trzeba jechać każdorazowo busem. A dojazd do Warszawy pociągiem? 3h jechałem! :) Skoro 3h to akceptowalny czas przejazdu dla pasażerów z Warszawy to równie dobrze mogą dojechać do Gdańska :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama