×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Oblatywacz: Europejska klasa biznes British Airways


British Airways wrócił do Krakowa. Przewoźnik lata do stolicy Małopolski z Londynu-Heathrow cztery razy w tygodniu. Klasa biznes tej linii jest godna polecenia - przewoźnik oferuje dobre jedzenie, wygodne fotele i świetną obsługę.British Airways lata pomiędzy Warszawą a Londynem dwa razy dziennie, a od 1 maja tego roku ponownie także do Krakowa, gdzie ląduje cztery razy w tygodniu. Ofertę w klasie biznes (Club Europe) na trasie ze stolicy Małopolski przetestował reporter Pasazer.com Piotr Bożyk.

Rejs z Krakowa do Londynu Heathrow trwa ok. 2,5 godziny. To wystarczająco, by ocenić klasę biznes na trasie europejskiej. W sezonie letnim 2015 loty realizowane są cztery razy w tygodniu airbusem A319 lub A320 według rozkładu (czasy lokalne):

Informacyjnie o British Airways

British Airways to największy brytyjski przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w budynku Waterside w Londynie. Przedsiębiorstwo w obecnej formie powstało w 1974 r. po fuzji państwowych towarzystw British Overseas Airways Corporation (BOAC) i British European Airways (BEA). Spółka swoimi korzeniami sięga powstałych w 1924 r. linii Imperial Airways.

Główna baza British Airways znajduje się w Londynie na lotnisku Heathrow. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny BA. Drugim jest port lotniczy Londyn-Gatwick. Linia zatrudnia w 75 krajach ponad 40 tys. pracowników, z czego 14,5 tys. to personel pokładowy, a 3,5 tys. - piloci.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,b747400,lhr,pbozyk2.jpg
British Airways jest liderem międzynarodowego sojuszu przewoźników oneworld. Spółka akcyjna notowana jest na giełdzie w Londynie i znajduje się w indeksie FTSE 100. Prawie 90 proc. akcji jest w rękach prywatnych udziałowców. 12 listopada 2009 r. zarząd British Airways oraz Iberia Airlines zawarły porozumienie o połączeniu linii lotniczych i utworzeniu koncernu International Airlines Group (IAG). Obecnie IAG zrzesza także jeszcze dwie inne linie: Iberię Express oraz Vuelinga. Grupa jest w trakcie przejmowania irlandzkiego Aer Lingusa.

W 2014 r. IAG zanotował zysk netto w wysokości ponad miliarda euro. W tym liczy na zarobek na czysto w wysokości 2,2 mld euro. Linie z grupy IAG przewiozły w 2014 r. 77,3 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 15 proc. w porównaniu do 2013 r.

Flota linii BA liczy 262 samoloty: 126 airbusów z rodziny A320 (A318/A319/A320/A321), dziewięć A380, pięć boeingów B737-400, 42 B747-400, 14 B767-300ER, 46 B777-200ER, 12 B777-300ER oraz osiem B787-8 Dreamliner. Przewoźnik oczekuje obecnie na dostawę 75 samolotów: 13 A320neo, 7 A321neo, 18 A350-1000, trzech A380-800, 22 B787-9 oraz 12 B787-10.

Klasa biznes na trasie Kraków - Londyn - Kraków

Rejs jest wykonywany jako połączenie code-share z airberlin. Odprawa rozpoczyna się dwie godziny przed wylotem, który zaplanowany jest na 13:35. Pasażerowie lecący British Airways mogą jednak odprawić się samodzielnie przez Internet lub telefon.

W klasie biznes (Club Europe) pasażerowie mogą nadać dwie sztuki bagażu o wadze do 32 kg. Każdy pasażer może mieć także jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze 23 kg. Dodatkowo na pokład można wnieść mały bagaż, taki jak plecak, aparat, torbę z laptopem czy z zakupami lotniskowymi.

Pasażerowie klasy biznes nie mogą skorzystać jeszcze z saloniku. Na stanowisku odpraw otrzymują stosowną informację wraz z przeprosinami na piśmie od przedstawiciela British Airways.

Jak poinformowało nas Kraków Airport, to wewnętrzna decyzja BA, ponieważ pasażerowie cały czas mogą korzystać z saloniku Non Schengen na zasadach komercyjnych tzn. uiszczając opłatę lub stosując karty lojalnościowe innych partnerów Kraków Airport (np. Priority Pass, Airport Angel). Warto podkreślić, że godziny otwarcia saloniku Non Schengen w Kraków Airport zostały dostosowane do godzin wylotów samolotów British Airways od dnia rozpoczęcia operacji, czyli od 1 maja 2015 r.

Warto dodać, że KLM i Swiss umożliwiły swoim pasażerom nieodpłatny dostęp do saloniku biznesowego, a sama budowa nie ma tu nic do rzeczy.  

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk.jpg
Do Londynu polecimy na pokładzie samolotu airbus A320 o rejestracji G-MIDX. Maszyna została dostarczona do British Midland (bmi) w marcu 2000 r. Po przejęciu bmi przez BA maszyna zasiliła flotę tej linii. Na pokład zabiera 168 pasażerów: 16 w klasie w biznes oraz 152 w ekonomicznej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(1).jpg
Samolot, którym lecimy do Londynu posiada jeszcze starszą kabinę, ale mimo to znajdujące się w niej fotele są bardzo wygodne. Fotele w klasie biznes nie różnią się od tych w ekonomicznej, ale środkowe miejsce w rzędzie pozostaje zawsze puste.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(2).jpg
Przed startem załoga oferuje pasażerom polskie, brytyjskie i międzynarodowe gazety. Po krótkim kołowaniu i starcie z pasa 25 samolot BA kieruje się na zachód. Lot do Londynu potrwa niecałe 2,5 godziny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(3).jpg
Obsługa pasażerów klasy biznes British Airways jest bardzo zindywidualizowana. Zaraz po starcie  każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka oraz przekąskę. Do wyboru są woda, soki, szampan oraz wina.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(4).jpg
Posiłek podczas lotów europejskich oparty jest na połączeniu kuchni brytyjskiej z akcentami europejskimi. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią idealne uzupełnienie dla posiłku. Zastawę w klasie biznes stanowią metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(5).jpg
Dania główne to do wyboru: kurczak z ziemniakami w stylu włoskim z oliwkami, bazylią i pomidorami, grzybami lub krewetki podane na ananasie.

A na deser: niezawodny i smaczny angielski pudding.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(6).jpg
Nasz rejs na wysokości przelotowej trwa około 1,5 godziny. Potem rozpoczynamy procedurę schodzenia do lądowania. Wykorzystujemy ten czas na podziwianie widoków za oknem oraz lekturę magazynu pokładowego British Airways.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(7).jpg
Po ponad godzinie zniżania i holdingu zajmujemy miejsce w kolejce samolotów podchodzących do lądowania na pas 27R w Londynie. Lądując z tego kierunku, pasażerowie mogą przez okna z lewej strony samolotu podziwiać piękną panoramę Londynu - na zdjęciu między chmurami widać m.in. Canary Wharf.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(8).jpg
Witamy w Wielkiej Brytanii!

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(10).jpg

Lotnisko Heathrow w Londynie

Lotnisko Londyn-Heathrow to międzynarodowe lotnisko w Londynie, które jest jednym z pięciu najważniejszych lotnisk świecie. Port lotniczy położony jest 24 km na zachód od centrum Londynu i posiada 5 terminali. Planuje się także budowę trzeciego pasa startowego obok dwóch istniejących równoległych pasów usytuowanych w kierunku wschód-zachód.

Lotnisko zarządzane jest przez spółkę Heathrow Airport Limited i jest głównym węzłem dla British Airways oraz Virgin Atlantic. Na Heathrow lata 80 linii lotniczych, które obsługują połączenia do 185 miast w 84 krajach. W 2014 r. lotnisko obsłużyło 73,4 mln pasażerów, co stanowi wzrost o prawie 3 proc. w stosunku do 2013 r.

W zestawieniu za 2014 rok Heathrow zostało wybranym najlepszym lotniskiem Europy Zachodniej. Autorzy raportu Skytrax podkreślają inny sukces Heathrow, które wygrało w dwóch kategoriach: najlepszego lotniska pod względem zakupów oraz najlepszego budynku terminala (T5 BA). W zestawieniu ogólnoświatowym port lotniczy LHR zajął wysokie ósme miejsce na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(17).jpg
Domem British Airways na Heathrow jest Terminal 5, który został oddany do użytku w 2008. Ten nowoczesny i duży terminal otrzymał nagrodę najlepszego terminala 2014 r. wg Skytrax.

//www.pasazer.com/img/images/normal/waterside,ba,lhr,pbozyk14.jpg

Powrót do Krakowa

Po przejściu odprawy i niestety dość długiej kontroli bezpieczeństwa pasażerowie klasy biznes mogą skorzystać w terminalu T5 z dwóch saloników British Airways: "Galleries lounge" lub "Terrace lounge". To największe lotniskowe business lounge na Heathrow - w ciągu godziny może z każdego z nich skorzystać nawet do 500 osób. Salony dysponują m.in. dwoma restauracjami, strefą do pracy i wypoczynku oraz spa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,pbozyk_1.jpg
Do Krakowa wracamy na pokładzie samolotu airbus A320 o rejestracji G-EUYX. Maszyna została dostarczona do British Airways w lipcu 2014 r. W kwietniu tego roku samolot został wyposażony w tzw. sharklety czyli zagięte końcówki skrzydeł, dzięki którym samolot m.in. spala mniej paliwa.

Na pokład airbus zabiera również 168 pasażerów: 16 w klasie w biznes oraz 152 w ekonomicznej. Ten konkretny egzemplarz posiada już nowy wystrój kabiny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(15).jpg
Odnowione kabiny zapewniają więcej komfortu i osobistej przestrzeni dla pasażerów m.in. dzięki specjalnie wyprofilowanym oparciom foteli gwarantującym tym samym dodatkową przestrzeń na nogi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(12).jpg
Zagłówki foteli mają czterokierunkową regulację zapewniającą komfort i wsparcie. Zmodernizowany został także mechanizm rozkładanego stolika.

Współczesne systemy oświetleniowe LED, inspirowane kabinami lotniczymi na dalekich trasach, zapewniają różne odcienie światła, relaksujący nastrój podczas posiłku oraz białe odcienie podczas lotu i lądowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(13).jpg
Podróżujący mogą też korzystać ze specjalnie zamocowanych na wysokości wzroku uchwytów podtrzymujących tablety, umożliwiających jednocześnie przechowywanie np. prasy.

W odnowionej klasie Club Europe na przedniej ścianie zauważymy srebrne logo BA. Konfiguracja siedzeń pozostaje w ustawieniu 3-3, z wolnym środkowym siedzeniem (czyli de facto 2-2). Siedzenia są wyposażone w stylowe stoliki w formie "centralnej konsoli" wyposażone w podkładki z elementami skóry pod drinki, przekąski oraz miejsce na podręczne urządzenia. Główny stolik pozostaje miejscem do pracy lub spożywania posiłku.

Nowe kabiny gwarantują również korzyści dla środowiska redukując o 5 proc. emisję CO2 w przeliczeniu na pasażera na kilometr lotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(14).jpg
Podobnie jak i podczas poprzedniego rejsu zaraz po starcie każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka oraz przekąskę. Tym razem wybieramy francuski szampan Monopole.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(18).jpg
Po kilku minutach na naszym stoliku ląduje danie główne, czyli pyszna ryba z puree i mieszanką warzyw. Do picia szeroki wybór mocniejszych alkoholi, win, a także napojów bezalkoholowych. A na deser znów brytyjski pudding oraz dobra kawa lub herbata.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(11).jpg
Na koniec naszego 2,5-godzinnego lotu piloci przygotowują się do podejścia według procedury ILS na drogę startową 25 na krakowskim lotnisku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(19).jpg
O godzinie 17:10 lądujemy w porcie lotniczym Kraków Airport. Wizytą w kokpicie kończymy naszą relację z przelotu brytyjskim przewoźnikiem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(20).jpg

Podsumowanie

Prawie 5 godzin spędzonych w europejskiej klasie biznes British Airways pozostawia bardzo dobre wrażenie, jak przystało na 4-gwiazdkową linię lotniczą. Mimo, że branża lotnicza boryka się z problemami finansowymi oraz dużą konkurencją ze strony arabskich i innych europejskich linii, to produkt BA pozostaje nadal w czołówce.

Większy komfort na tej trasie niewątpliwie zapewnia także airbus A320 i jego sztywna konfiguracja z blokadą środkowego miejsca i centralną konsolą dzięki której zyskujemy dodatkowe miejsce. Niestety w tak nowoczesnej kabinie dziwi brak gniazdek elektrycznych lub usb.

Na dużą pochwałę zasługuje także miły, uśmiechnięty oraz pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów klasy biznes. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło brytyjskiego przewoźnika "To Fly. To Serve".

Fot. Piotr Bożyk aparatem Sony Polska

Aktualizacja 27.5.2015 - poprawiona waga bagażu podręcznego.
Aktualizacja 27.5.2015 - uzupełniona informacja o saloniku biznesowym w Krakowie.

Materiał powstał we współpracy z linią British Airways.
This review was facilitated by British Airways.gość_e108a - Profil
gość_e108a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie