Oblatywacz: Europejska klasa biznes British Airways

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
27 maja 2015 10:52
20 komentarzy
British Airways wrócił do Krakowa. Przewoźnik lata do stolicy Małopolski z Londynu-Heathrow cztery razy w tygodniu. Klasa biznes tej linii jest godna polecenia - przewoźnik oferuje dobre jedzenie, wygodne fotele i świetną obsługę.
Reklama

British Airways lata pomiędzy Warszawą a Londynem dwa razy dziennie, a od 1 maja tego roku ponownie także do Krakowa, gdzie ląduje cztery razy w tygodniu. Ofertę w klasie biznes (Club Europe) na trasie ze stolicy Małopolski przetestował reporter Pasazer.com Piotr Bożyk.

Rejs z Krakowa do Londynu Heathrow trwa ok. 2,5 godziny. To wystarczająco, by ocenić klasę biznes na trasie europejskiej. W sezonie letnim 2015 loty realizowane są cztery razy w tygodniu airbusem A319 lub A320 według rozkładu (czasy lokalne):

Informacyjnie o British Airways

British Airways to największy brytyjski przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w budynku Waterside w Londynie. Przedsiębiorstwo w obecnej formie powstało w 1974 r. po fuzji państwowych towarzystw British Overseas Airways Corporation (BOAC) i British European Airways (BEA). Spółka swoimi korzeniami sięga powstałych w 1924 r. linii Imperial Airways.

Główna baza British Airways znajduje się w Londynie na lotnisku Heathrow. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny BA. Drugim jest port lotniczy Londyn-Gatwick. Linia zatrudnia w 75 krajach ponad 40 tys. pracowników, z czego 14,5 tys. to personel pokładowy, a 3,5 tys. - piloci.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,b747400,lhr,pbozyk2.jpg
British Airways jest liderem międzynarodowego sojuszu przewoźników oneworld. Spółka akcyjna notowana jest na giełdzie w Londynie i znajduje się w indeksie FTSE 100. Prawie 90 proc. akcji jest w rękach prywatnych udziałowców. 12 listopada 2009 r. zarząd British Airways oraz Iberia Airlines zawarły porozumienie o połączeniu linii lotniczych i utworzeniu koncernu International Airlines Group (IAG). Obecnie IAG zrzesza także jeszcze dwie inne linie: Iberię Express oraz Vuelinga. Grupa jest w trakcie przejmowania irlandzkiego Aer Lingusa.

W 2014 r. IAG zanotował zysk netto w wysokości ponad miliarda euro. W tym liczy na zarobek na czysto w wysokości 2,2 mld euro. Linie z grupy IAG przewiozły w 2014 r. 77,3 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 15 proc. w porównaniu do 2013 r.

Flota linii BA liczy 262 samoloty: 126 airbusów z rodziny A320 (A318/A319/A320/A321), dziewięć A380, pięć boeingów B737-400, 42 B747-400, 14 B767-300ER, 46 B777-200ER, 12 B777-300ER oraz osiem B787-8 Dreamliner. Przewoźnik oczekuje obecnie na dostawę 75 samolotów: 13 A320neo, 7 A321neo, 18 A350-1000, trzech A380-800, 22 B787-9 oraz 12 B787-10.

Klasa biznes na trasie Kraków - Londyn - Kraków

Rejs jest wykonywany jako połączenie code-share z airberlin. Odprawa rozpoczyna się dwie godziny przed wylotem, który zaplanowany jest na 13:35. Pasażerowie lecący British Airways mogą jednak odprawić się samodzielnie przez Internet lub telefon.

W klasie biznes (Club Europe) pasażerowie mogą nadać dwie sztuki bagażu o wadze do 32 kg. Każdy pasażer może mieć także jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze 23 kg. Dodatkowo na pokład można wnieść mały bagaż, taki jak plecak, aparat, torbę z laptopem czy z zakupami lotniskowymi.

Pasażerowie klasy biznes nie mogą skorzystać jeszcze z saloniku. Na stanowisku odpraw otrzymują stosowną informację wraz z przeprosinami na piśmie od przedstawiciela British Airways.

Jak poinformowało nas Kraków Airport, to wewnętrzna decyzja BA, ponieważ pasażerowie cały czas mogą korzystać z saloniku Non Schengen na zasadach komercyjnych tzn. uiszczając opłatę lub stosując karty lojalnościowe innych partnerów Kraków Airport (np. Priority Pass, Airport Angel). Warto podkreślić, że godziny otwarcia saloniku Non Schengen w Kraków Airport zostały dostosowane do godzin wylotów samolotów British Airways od dnia rozpoczęcia operacji, czyli od 1 maja 2015 r.

Warto dodać, że KLM i Swiss umożliwiły swoim pasażerom nieodpłatny dostęp do saloniku biznesowego, a sama budowa nie ma tu nic do rzeczy.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk.jpg
Do Londynu polecimy na pokładzie samolotu airbus A320 o rejestracji G-MIDX. Maszyna została dostarczona do British Midland (bmi) w marcu 2000 r. Po przejęciu bmi przez BA maszyna zasiliła flotę tej linii. Na pokład zabiera 168 pasażerów: 16 w klasie w biznes oraz 152 w ekonomicznej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(1).jpg
Samolot, którym lecimy do Londynu posiada jeszcze starszą kabinę, ale mimo to znajdujące się w niej fotele są bardzo wygodne. Fotele w klasie biznes nie różnią się od tych w ekonomicznej, ale środkowe miejsce w rzędzie pozostaje zawsze puste.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(2).jpg
Przed startem załoga oferuje pasażerom polskie, brytyjskie i międzynarodowe gazety. Po krótkim kołowaniu i starcie z pasa 25 samolot BA kieruje się na zachód. Lot do Londynu potrwa niecałe 2,5 godziny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(3).jpg
Obsługa pasażerów klasy biznes British Airways jest bardzo zindywidualizowana. Zaraz po starcie każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka oraz przekąskę. Do wyboru są woda, soki, szampan oraz wina.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(4).jpg
Posiłek podczas lotów europejskich oparty jest na połączeniu kuchni brytyjskiej z akcentami europejskimi. Specjalnie dobrane napoje najwyższej jakości i wielokrotnie nagradzane gatunki wina stanowią idealne uzupełnienie dla posiłku. Zastawę w klasie biznes stanowią metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(5).jpg
Dania główne to do wyboru: kurczak z ziemniakami w stylu włoskim z oliwkami, bazylią i pomidorami, grzybami lub krewetki podane na ananasie.

A na deser: niezawodny i smaczny angielski pudding.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(6).jpg
Nasz rejs na wysokości przelotowej trwa około 1,5 godziny. Potem rozpoczynamy procedurę schodzenia do lądowania. Wykorzystujemy ten czas na podziwianie widoków za oknem oraz lekturę magazynu pokładowego British Airways.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(7).jpg
Po ponad godzinie zniżania i holdingu zajmujemy miejsce w kolejce samolotów podchodzących do lądowania na pas 27R w Londynie. Lądując z tego kierunku, pasażerowie mogą przez okna z lewej strony samolotu podziwiać piękną panoramę Londynu - na zdjęciu między chmurami widać m.in. Canary Wharf.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(8).jpg
Witamy w Wielkiej Brytanii!

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(10).jpg

Lotnisko Heathrow w Londynie

Lotnisko Londyn-Heathrow to międzynarodowe lotnisko w Londynie, które jest jednym z pięciu najważniejszych lotnisk świecie. Port lotniczy położony jest 24 km na zachód od centrum Londynu i posiada 5 terminali. Planuje się także budowę trzeciego pasa startowego obok dwóch istniejących równoległych pasów usytuowanych w kierunku wschód-zachód.

Lotnisko zarządzane jest przez spółkę Heathrow Airport Limited i jest głównym węzłem dla British Airways oraz Virgin Atlantic. Na Heathrow lata 80 linii lotniczych, które obsługują połączenia do 185 miast w 84 krajach. W 2014 r. lotnisko obsłużyło 73,4 mln pasażerów, co stanowi wzrost o prawie 3 proc. w stosunku do 2013 r.

W zestawieniu za 2014 rok Heathrow zostało wybranym najlepszym lotniskiem Europy Zachodniej. Autorzy raportu Skytrax podkreślają inny sukces Heathrow, które wygrało w dwóch kategoriach: najlepszego lotniska pod względem zakupów oraz najlepszego budynku terminala (T5 BA). W zestawieniu ogólnoświatowym port lotniczy LHR zajął wysokie ósme miejsce na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(17).jpg
Domem British Airways na Heathrow jest Terminal 5, który został oddany do użytku w 2008. Ten nowoczesny i duży terminal otrzymał nagrodę najlepszego terminala 2014 r. wg Skytrax.

//www.pasazer.com/img/images/normal/waterside,ba,lhr,pbozyk14.jpg

Powrót do Krakowa

Po przejściu odprawy i niestety dość długiej kontroli bezpieczeństwa pasażerowie klasy biznes mogą skorzystać w terminalu T5 z dwóch saloników British Airways: "Galleries lounge" lub "Terrace lounge". To największe lotniskowe business lounge na Heathrow - w ciągu godziny może z każdego z nich skorzystać nawet do 500 osób. Salony dysponują m.in. dwoma restauracjami, strefą do pracy i wypoczynku oraz spa.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,pbozyk_1.jpg
Do Krakowa wracamy na pokładzie samolotu airbus A320 o rejestracji G-EUYX. Maszyna została dostarczona do British Airways w lipcu 2014 r. W kwietniu tego roku samolot został wyposażony w tzw. sharklety czyli zagięte końcówki skrzydeł, dzięki którym samolot m.in. spala mniej paliwa.

Na pokład airbus zabiera również 168 pasażerów: 16 w klasie w biznes oraz 152 w ekonomicznej. Ten konkretny egzemplarz posiada już nowy wystrój kabiny.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(15).jpg
Odnowione kabiny zapewniają więcej komfortu i osobistej przestrzeni dla pasażerów m.in. dzięki specjalnie wyprofilowanym oparciom foteli gwarantującym tym samym dodatkową przestrzeń na nogi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(12).jpg
Zagłówki foteli mają czterokierunkową regulację zapewniającą komfort i wsparcie. Zmodernizowany został także mechanizm rozkładanego stolika.

Współczesne systemy oświetleniowe LED, inspirowane kabinami lotniczymi na dalekich trasach, zapewniają różne odcienie światła, relaksujący nastrój podczas posiłku oraz białe odcienie podczas lotu i lądowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(13).jpg
Podróżujący mogą też korzystać ze specjalnie zamocowanych na wysokości wzroku uchwytów podtrzymujących tablety, umożliwiających jednocześnie przechowywanie np. prasy.

W odnowionej klasie Club Europe na przedniej ścianie zauważymy srebrne logo BA. Konfiguracja siedzeń pozostaje w ustawieniu 3-3, z wolnym środkowym siedzeniem (czyli de facto 2-2). Siedzenia są wyposażone w stylowe stoliki w formie "centralnej konsoli" wyposażone w podkładki z elementami skóry pod drinki, przekąski oraz miejsce na podręczne urządzenia. Główny stolik pozostaje miejscem do pracy lub spożywania posiłku.

Nowe kabiny gwarantują również korzyści dla środowiska redukując o 5 proc. emisję CO2 w przeliczeniu na pasażera na kilometr lotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(14).jpg
Podobnie jak i podczas poprzedniego rejsu zaraz po starcie każdy z pasażerów otrzymuje powitalnego drinka oraz przekąskę. Tym razem wybieramy francuski szampan Monopole.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(18).jpg
Po kilku minutach na naszym stoliku ląduje danie główne, czyli pyszna ryba z puree i mieszanką warzyw. Do picia szeroki wybór mocniejszych alkoholi, win, a także napojów bezalkoholowych. A na deser znów brytyjski pudding oraz dobra kawa lub herbata.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(11).jpg
Na koniec naszego 2,5-godzinnego lotu piloci przygotowują się do podejścia według procedury ILS na drogę startową 25 na krakowskim lotnisku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(19).jpg
O godzinie 17:10 lądujemy w porcie lotniczym Kraków Airport. Wizytą w kokpicie kończymy naszą relację z przelotu brytyjskim przewoźnikiem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/british,oblatywacz,krk,lhr,pbozyk%20(20).jpg

Podsumowanie

Prawie 5 godzin spędzonych w europejskiej klasie biznes British Airways pozostawia bardzo dobre wrażenie, jak przystało na 4-gwiazdkową linię lotniczą. Mimo, że branża lotnicza boryka się z problemami finansowymi oraz dużą konkurencją ze strony arabskich i innych europejskich linii, to produkt BA pozostaje nadal w czołówce.

Większy komfort na tej trasie niewątpliwie zapewnia także airbus A320 i jego sztywna konfiguracja z blokadą środkowego miejsca i centralną konsolą dzięki której zyskujemy dodatkowe miejsce. Niestety w tak nowoczesnej kabinie dziwi brak gniazdek elektrycznych lub usb.

Na dużą pochwałę zasługuje także miły, uśmiechnięty oraz pomocny personel pokładowy, który indywidualnie podchodzi do każdego z pasażerów klasy biznes. Dzięki temu w pełni można poczuć hasło brytyjskiego przewoźnika "To Fly. To Serve".

Fot. Piotr Bożyk aparatem Sony Polska

Aktualizacja 27.5.2015 - poprawiona waga bagażu podręcznego.
Aktualizacja 27.5.2015 - uzupełniona informacja o saloniku biznesowym w Krakowie.

Materiał powstał we współpracy z linią British Airways.
This review was facilitated by British Airways.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_50884 2015-10-14 21:14   
gość_50884 - Profil gość_50884
Jak czytam tu niektore opinie to stwierdzam jedno. W d***ch sie wam poprzewracalo i tyle.
Najczesciej chcielibyscie latac za darmo z jak najwiekszym komfortem.
Polacy to paskudny i najbardziej roszczeniowy narod, latac za darmoche by sie chcialo, nie dziwie sie, przy takiej publice linie lotnicze omijaja szerokim lukiem ten kraj.
Bo nie da sie zaronic, za to narzekac jest komu.
gość_925a3 2015-10-14 20:19   
gość_925a3 - Profil gość_925a3
Nie mogę się zgodzić! Leciałem w biznes klasie na trasie Londyn - Warszawa drugiego sierpnia b. roku. Na lotnisku nie było priority boarding, załoga przyczepiła mi się do torby od laptopa i kazała ja schować do overhead bin, do jedzenia zaoferowano mi kanapki! Nie kłamię! Sam się zdziwiłem. Odmówiłem oczywiście. A nowe fotele sa okropne. Twarde i niewygodne.
No chyba, że takie odczucie miałem po locie w A380.
Tak czy siak, zawsze wybiorę LOT na trasie do LHR niż BAW.
gość_0f862 2015-05-31 11:06   
gość_0f862 - Profil gość_0f862
gość_8934d: samoloty G-MIDS i G-MIDSY to ex-BMI... mają inne siedzenia niż standardowe BA, i latają na różnych trasach - od Manchesteru/Glasgow po Milan/Geneva/Kiev... zależy jak w rosterze wypadnie :) ja leciałem na trasie LHR-KRK-LHR i trafiłem na G-EUXK (A321) oraz G-MIDY (A320, ex-BMI) - nie było tak źle!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama