×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zarząd Aer Lingus chce przejęcia przez IAG


Zarząd irlandzkiej linii Aer Lingus zarekomendował udziałowcom przyjęcie oferty zakupu przez koncern IAG (British Airways, Iberia i Vueling). Władze spółki uważają, że pod warunkiem zachowania własnej marki Aer Lingus to duża szansa na rozwój.


Zarząd linii z siedzibą w Dublinie przedstawił swoje stanowisko w rocznym raporcie inwestorskim. 

- Dzięki IAG-owi, Aer Lingus ma szansę na przyspieszenie rozwoju i dalsze poprawienie wyników. W szczególności Aer Lingus będzie w stanie budować pozycję w oparciu o swoją unikalną i odnoszącą sukcesy siatkę połączeń transatlantyckich. Ten wzrost, połączony z korzyściami odniesionymi z efektu skali w ramach większej grupy, zapewni realizację ambicji Aer Lingus w przyszłości - podsumował w raporcie inwestorskich odchodzący dyrektor wykonawczy Aer Lingus Christoph Mueller

Druga oferta IAG-u, złożona po odrzuceniu pierwszej, opiewa na 2,55 euro za udział w Aer Lingusie. Na tę sumę składa się 2,50 euro za kupno udziałów i 0,05 euro dodatkowej dywidendy. 

Zarząd spółki ocenił, że przyjęcie takiej oferty leży w najlepszym interesie irlandzkiego przewoźnika. To jednak dopiero pierwszy krok, bo teraz na transakcję muszą zgodzić się akcjonariusze. 

Według zarządu Aer Lingus dzięki wejściu w skład koncernu IAG spółka będzie mogła wzmocnić pozycję swojego transatlantyckiego hubu w Dublinie. Może to też pozwolić na przyspieszenie wzrostu liczby pasażerów i połączeń oraz ich rentowności na trasach przez Atlantyk - już w 2014 r. spółka zanotowała ponad 20-proc. wzrost liczby podróżnych na tych połączeniach. 

Zarząd podkreślił także, że przyjęcie oferty to szansa na wzrost zatrudnienia, rozwój siatki krótkodystansowej, poprawę dostępności lotniczej Irlandii oraz wzmocnienie segmentu cargo. 

W ofercie IAG-u znalazło się zapewnienie, że zachowana zostanie marka oraz struktury organizacyjne Aer Lingusa. 

Żeby IAG stał się większościowym udziałowcem IAG-u zgodę wyrazić muszą dwaj najwięksi udziałowcy spółki: Ryanair, który posiada 29,82 proc. akcji, oraz irlandzkie Ministerstwo Finansów (25,11 proc.). O ile Ryanair już wcześniej informował, że decyzja zależy wyłącznie od atrakcyjności finansowej oferty, to rząd Irlandii może z powodów politycznych zablokować sprzedaż

Nie wiadomo również, czy zgodę na przejęcie wyrazi Komisja Europejska, które może uznać to działanie za znaczne ograniczenie konkurencyjności na rynku lotniczym. 

Jednym z udziałowców IAG-u jest Qatar Airways, tymczasem niewielki pakiet akcji w Aer Lingusie posiada bliskowschodni konkurent, linia Etihad Airways.gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie