×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa oferta IAG-u za Aer Lingusa


Koncern International Airlines Group, zrzeszający British Airways, Iberię i Vuelinga, po raz trzeci próbuje kupić irlandzką linię Aer Lingus. Tym razem zarząd przewoźnika ma zgodzić się na transakcję, ale nie wiadomo, czy nie zablokują jej politycy.


IAG już dwukrotnie próbował przejąć linię Aer Lingus, oferując odpowiednio 2,30 euro i 2,40 euro za udział. Obydwie oferty zostały odrzucone przez przewoźnika

Teraz międzynarodowy koncern zaoferował 2,50 euro za akcję. To o ok. 11 centów więcej niż wynosi obecna wycena Aer Lingus na giełdzie w Dublinie. Oferta IAG oznacza wycenę całej spółki na ok. 1,3 mld euro. 

Jak informuje BBC, Aer Lingus może tym razem zarekomendować swoim akcjonariuszom przyjęcie oferty IAG-u. To jednak nie oznacza, że irlandzka linia dołączy do brytyjsko-hiszpańskiego koncernu. 

Plany przejęcia Aer Lingusa przez IAG budzą bowiem sprzeciw irlandzkich polityków. Irlandzkie Ministerstwo Finansów ma 25,11 proc. udziałów w Aer Lingusie i może w praktyce zablokować przejęcie linii przez znacznie większy koncern. Swoje zastrzeżenia wyraziła największa partia opozycyjna Fianna Fail. Z kolei Partia Pracy, mniejsza z dwóch partii koalicji rządowej, obawia się utraty slotów Aer Lingusa na lotnisku Heathrow, co doprowadziłoby do pogorszenia oferty lotów z Irlandii do Londynu.

To właśnie sloty na Heathrow są najcenniejszym aktywem Aer Lingus. Jedną parę zezwoleń na start i lądowanie wycenia się obecnie na 30 mln funtów. Aer Lingus jest czwartym największym użytkownikiem Heathrow po British Airways, Lufthansie i Virgin Atlantic. 

Największy udziałowiec Aer Lingusa, Ryanair, próbował przejąć swojego krajowego konkurenta, ale transakcję zablokowała Komisja Europejska. Niecałe 30 proc. akcji Aer Lingusa, które do dziś posiada linia Michaela O'Leary'ego, to pozostałość po tej próbie. Przedstawiciele Ryanaira w rozmowie z BBC twierdzą, że rozważą każdą ofertę zakupu tych akcji, bo w 2013 r. zrezygnowali z planów przejęcia Aer Lingusa. 

Pozostałe ponad 45 proc. udziałów w Aer Lingusie jest w akcjonariacie rozproszonym, w tym ok. 3 proc. udziałów ma linia Etihad. 

Przejęciu przez IAG sprzeciwiają się także związki zawodowe w irlandzkiej linii, które obawiają się redukcji liczby miejsc pracy. 

Aer Lingus staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. W trakcie kryzysu przewoźnik popadł w duże kłopoty finansowe. Jednak w 2012 r. odnotował 33,9 mln euro zysku netto, a w 2013 r. - 34,1 mln euro zysku netto. W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. Aer Lingus miał zysk operacyjny w wysokości 103,1 mln euro (o 35,1 proc. więcej niż rok wcześniej). W 2014 r. o 1,5 proc. wzrosła również liczba pasażerówgość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie