Nowa oferta IAG-u za Aer Lingusa

26 stycznia 2015 14:12
1 komentarz
Koncern International Airlines Group, zrzeszający British Airways, Iberię i Vuelinga, po raz trzeci próbuje kupić irlandzką linię Aer Lingus. Tym razem zarząd przewoźnika ma zgodzić się na transakcję, ale nie wiadomo, czy nie zablokują jej politycy.
Reklama
IAG już dwukrotnie próbował przejąć linię Aer Lingus, oferując odpowiednio 2,30 euro i 2,40 euro za udział. Obydwie oferty zostały odrzucone przez przewoźnika.

Teraz międzynarodowy koncern zaoferował 2,50 euro za akcję. To o ok. 11 centów więcej niż wynosi obecna wycena Aer Lingus na giełdzie w Dublinie. Oferta IAG oznacza wycenę całej spółki na ok. 1,3 mld euro.

Jak informuje BBC, Aer Lingus może tym razem zarekomendować swoim akcjonariuszom przyjęcie oferty IAG-u. To jednak nie oznacza, że irlandzka linia dołączy do brytyjsko-hiszpańskiego koncernu.

Plany przejęcia Aer Lingusa przez IAG budzą bowiem sprzeciw irlandzkich polityków. Irlandzkie Ministerstwo Finansów ma 25,11 proc. udziałów w Aer Lingusie i może w praktyce zablokować przejęcie linii przez znacznie większy koncern. Swoje zastrzeżenia wyraziła największa partia opozycyjna Fianna Fail. Z kolei Partia Pracy, mniejsza z dwóch partii koalicji rządowej, obawia się utraty slotów Aer Lingusa na lotnisku Heathrow, co doprowadziłoby do pogorszenia oferty lotów z Irlandii do Londynu.

To właśnie sloty na Heathrow są najcenniejszym aktywem Aer Lingus. Jedną parę zezwoleń na start i lądowanie wycenia się obecnie na 30 mln funtów. Aer Lingus jest czwartym największym użytkownikiem Heathrow po British Airways, Lufthansie i Virgin Atlantic.

Największy udziałowiec Aer Lingusa, Ryanair, próbował przejąć swojego krajowego konkurenta, ale transakcję zablokowała Komisja Europejska. Niecałe 30 proc. akcji Aer Lingusa, które do dziś posiada linia Michaela O'Leary'ego, to pozostałość po tej próbie. Przedstawiciele Ryanaira w rozmowie z BBC twierdzą, że rozważą każdą ofertę zakupu tych akcji, bo w 2013 r. zrezygnowali z planów przejęcia Aer Lingusa.

Pozostałe ponad 45 proc. udziałów w Aer Lingusie jest w akcjonariacie rozproszonym, w tym ok. 3 proc. udziałów ma linia Etihad.

Przejęciu przez IAG sprzeciwiają się także związki zawodowe w irlandzkiej linii, które obawiają się redukcji liczby miejsc pracy.

Aer Lingus staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. W trakcie kryzysu przewoźnik popadł w duże kłopoty finansowe. Jednak w 2012 r. odnotował 33,9 mln euro zysku netto, a w 2013 r. - 34,1 mln euro zysku netto. W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. Aer Lingus miał zysk operacyjny w wysokości 103,1 mln euro (o 35,1 proc. więcej niż rok wcześniej). W 2014 r. o 1,5 proc. wzrosła również liczba pasażerów.

Ostatnie komentarze

greg0303 2015-01-29 17:20   
greg0303 - Profil greg0303
Zarząd irlandzkiego przewoźnika rekomenduje akceptację oferty International Airlines Group, ale irlandzki rząd nie jest przekonany, że jest to najlepsza opcja dla Aer Lingus.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy