IAG nie kupi Aer Lingusa

21 grudnia 2014 10:13
Zarząd irlandzkiego Aer Lingusa odrzucił propozycję przejęcia tej linii przez koncern IAG, do którego należą British Airways, Iberia oraz Vueling. To już drugi przewoźnik, któremu nie udaje się kupić Aer Lingusa.
Reklama
Propozycja IAG miała na celu wzmocnienie pozycji tego koncernu na lotnisku Londyn-Heathrow, a także zwiększenie udziału na lukratywnym rynku transatlantyckim.

Zarząd Aer Lingus ocenił jednak, że propozycja "fundamentalnie nie doceniała" irlandzkiej linii, a do tego była obłożona wieloma warunkami i zastrzeżeniami. IAG z kolei odpowiedział, że nie ma wiadomo, czy zdecyduje się złożyć kolejną ofertę.

Jak przypomina "The Wall Street Journal", prezes IAG, Willie Walsh, kilkukrotnie wskazywał już na możliwość rozwoju przez akwizycję, ale jedynie wtedy, gdy ma to długoterminowy sens biznesowy. Na początku ubiegłego roku koncern, który powstał na bazie BA i Iberii, zakupił Vuelinga. IAG jest teraz trzecim największym koncernem lotniczym w Europie (po Lufthansa Group i Air France-KLM) i ma kapitalizację ponad dziesięciokrotnie większą niż Aer Lingus.

Aer Lingus jest atrakcyjny dla IAG z uwagi na posiadane przez irlandzką linię sloty (prawa do startów i lądowań) na zatłoczonym Heathrow, a także z uwagi na stale rozwijaną siatkę połączeń transatlantyckich.

Przez kilka lat większościowe udziały w Aer Lingusie próbował zdobyć lokalny konkurent, Ryanair. Akwizycja została jednak zablokowana przez urząd antymonopolowy. Ryanair oficjalnie zrezygnował z planów pozyskania ponad 50 proc. akcji Aer Lingusa w 2013 r., ale do dziś pozostaje największym udziałowcem z niemal 30 proc. akcji.

Drugim największym udziałowcem Aer Lingusa jest irlandzkie państwo, które ma ponad 25 proc. akcji. Reszta jest w akcjonariacie rozproszonym, a niewielką część udziałów (ok. 3 proc.) mają linie Etihad.

Aer Lingus przeszedł w ostatnich latach restrukturyzację i teraz coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku transatlantyckim. To właśnie ten element działalności linii jest atrakcyjny dla inwestorów - zarówno dla Ryanaira, jak i dla IAG.

Od początku roku notowania Aer Lingusa na irlandzkiej giełdzie wzrosły o ponad 50 proc. z 1,30 euro do 1,98 euro.

Jeszcze w 2008 i 2009 r. linia traciła po ponad 100 mln euro netto rocznie. Od tego czasu wyniki jednak poprawiły się: w latach 2010-2012 Aer Lingus notował kolejno 43, 71 i 34 mln euro, a w 2013 r. utrzymał zysk na poziomie 34 mln euro.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy