Modlin: Zyski dopiero za 3-4 lata

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 listopada 2014 10:56
32 komentarzy
Lotnisko w Modlinie obsłuży w tym roku ok. 1,7 mln pasażerów, a za rok celuje w 2,5 mln podróżnych. Pomimo dynamicznego rozwoju i wzrostu liczby połączeń zysk netto uda się osiągnąć dopiero w 2017-2018 r.
Reklama

- Ten rok jest dla nas bardzo dobry. Myślę, że zakończymy go z 1,7 mln obsłużonych pasażerów. Na przyszły rok szacujemy 2,5 mln - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marcin Danił, wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. - To wynika z nowych kierunków, zwiększenia częstotliwości w naszej siatce połączeń, bardzo szybkiego rozwoju połączeń i liczby chętnych, by latać tanio z lotniska w Modlinie.

Od początku tego roku do końca października lotnisko w Modlinie obsłużyło już 1,37 mln pasażerów. Wyników nie można odnieść do 2013 r., bo z uwagi na awarię pasa startowego w okresie od stycznia do końca września port lotniczy nie obsługiwał ruchu regularnego. W październikowa liczba pasażerów (ponad 165 tys.) wzrosła jednak o 26,4 proc. rok do roku. Przybyło także podróżnych w ujęciu miesiąc do miesiąca - w październiku było ich o 11,5 proc. więcej niż we wrześniu br.


W Modlinie obecny jest tylko jeden przewoźnik - irlandzki Ryanair. Linia oferuje w sezonie zimowych 25 kierunków z tego lotniska, w tym dwa krajowe - Gdańsk i Wrocław.

Większa liczba lotów przekłada się na coraz lepsze wyniki finansowe Modlina. W ubiegłym roku port lotniczy zanotował stratę netto w wysokości 45,5 mln zł. Zgodnie z tabelą opłat lotniskowych portu Ryanair – z uwagi na to, że jest nowym i dużym przewoźnikiem – może liczyć na nawet ponad 50-proc. zniżki od opłat za lądowanie i każdego pasażera, który wylatuje z Modlina.

- Wynik finansowy będzie oczywiście coraz lepszy. Myślę, że przyszły rok to jeszcze nie będzie poziom zysku netto, ale już lata 2017-2018 przy tym tempie wzrostu na pewno przyniosą zyski - zapowiada Danił. Podkreśla: - Port lotniczy to są wysokie koszty stałe związane z utrzymaniem wszystkich służb porządkowych, służb bezpieczeństwa, ochrony.

Danił dodaje, że z tego powodu sukces finansowy mogą odnieść jedynie te lotniska, które znajdują się w pobliżu dużych aglomeracji. Inne, czyli te, które mają problem z osiągnięciem poziomu ruchu w granicach co najmniej 1 miliona pasażerów rocznie, mogą mieć problem z zyskownością.

Newseria Biznes
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_55ff9 2014-12-19 01:18   
gość_55ff9 - Profil gość_55ff9
Czesc przejmie EPRA juz na wiosne start
gość_e328b 2014-11-22 14:10   
gość_e328b - Profil gość_e328b
Dzisiaj strzeliła bariera 1,5 mln odprawionych pasażerów w Modlinie. Do końca roku powinni być 1,7 mln.
gość_93088 2014-11-22 13:59   
gość_93088 - Profil gość_93088
@gość_d43ff lotniska regionalne zapewniają komunikacje regionom, dostepność dla biznesu, a na końcu LCC dla pracowników. Modlin mial byc uzupelnieniem dla WAW, co i tak bylo poronionym pomyslem. Mozna bylo wykorzystac do tego LCJ(niestety polityka jest wazniejsza od zdrowego rozsadku). Teraz widać efekty. Wybudowano lotnisko dla Ryanair, ktore wiadomo, ze przy obecnosci tylko tej linii nie ma szans na zysk.
Rozbudowa jak najbardziej, ale tylko jeżeli pojawią się tu czrtery, inne linie. WAW ma spory zapas możliwości, tym bardziej po rozbudowie, dlatego trwonie pieniedzy na rozbudowe tylko dla irlandzkiej linii latającej prawie za darmo jest delikatnie mowiac glupie.
I jeszcze jedno jak już porownujesz do lotnisk regionalnych. WMI nie poprawia w zaden sposob dostepnosci regionow, bo jak ktos dojedzie do WMI, to rownie dobrze moze do WAW. Lotnisko LCC musi na siebie zarabiac. Co do turystow przylatujacych do WMI i zostawiajacych pieniadze to litosci. Warszawa to nie Krakow.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama