Nowe problemy Modlina. Radom uratuje?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 lutego 2013 12:36
64 komentarzy
Reklama

Kolejne problemy lotniska w Modlinie - informuje RMF FM. Według dziennikarzy tej stacji problemy podobne do tych, które spowodowały zamknięcie drogi startowej, wystąpiły także na drodze kołowania.

22 grudnia dwa betonowe fragmenty drogi startowej w Modlinie zostały uznane za stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego z uwagi na kruszenie nawierzchni. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał wtedy negatywną decyzję i zakazał użytkowania tych części o łącznej długości kilometra. Z uwagi na to, że asfaltowy fragment jest zbyt krótki, do Modlina przestali latać Wizz Air i Ryanair. Przewoźnicy już niemal dwa miesiące korzystają z lotniska Chopina.

Lotnisko cały czas spiera się z generalnym wykonawcą drogi startowej, firmą Erbud. Wykonawca oskarża lotnisko o niewłaściwe utrzymywanie pasa, które miało doprowadzić do pojawienia się złuszczeń. Port lotniczy odpiera jednak te zarzuty. Warto przypomnieć, że pierwsze uszkodzenia pasa startowego pojawiły się w Modlinie jeszcze przed uruchomieniem lotniska.

Po kilku dniach od zamknięcia pasa startowego w Modlina rozpoczęła się naprawa, którą przeprowadzał w ramach gwarancji Erbud. Jednak prowizoryczne łatanie pęknięć żywicą okazało się niewystarczające i wiadomo już, że lotnisko w Modlinie nie zostanie otwarte dla dużych samolotów co najmniej do kwietnia. Członek zarządu wykonawcy, Dariusz Grzeszczak, zapowiedział jednak niedawno w TVN CNBC, że naprawa może potrwać nawet do grudnia.

Jak informuje Radio dla Ciebie, kłopoty Modlina mogą okazać się nieoczekiwaną szansą dla portu lotniczego w Radomiu. Lotnisko ma zostać otwarte we wrześniu br., a według jego rzecznika przewoźnicy wykazują duże zainteresowanie lotami z Radomia. Choć powstający na bazie lotniska wojskowego port miał obsłużyć w tym roku zgodnie z planem jedynie 60 tys. pasażerów, możliwości są większe.

Lotnisko w Radomiu jest położone nieco ponad 100 km od centrum Warszawy. Port w Modlinie, krytykowany za trudny dojazd ze stolicy, znajduje się ok. 40 km od centrum.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marcowy 2013-02-27 13:51   
marcowy - Profil marcowy
Casus Modlina może być "poligonem doświadczalnym" dla low costem ponieważ pewnie nigdzie na świecie nie zdażył się przypadek że w krótkim okresie czasu linie przeniosły się z lotniska głównego na lowcostowe i z powrotem. Jest to dla nich kopalnie wiedzy statystycznej o zachowaniach pasażerów.
irkolo 2013-02-27 13:31   
irkolo - Profil irkolo
Tegoroczne plany rozwoju linii przedstawił w środę w Katowicach Daniel de Carvalho, odpowiedzialny za komunikację korporacyjną w grupie Wizz Air.
(...)
W tym roku przewoźnik nie wróci natomiast do portu Modlin, nawet jeśli po sezonie letnim lotnisko to będzie już działać. Komentując sprawy związane z odszkodowaniami, jakich przewoźnik może domagać się od tego nieczynnego obecnie portu, de Carvalho wskazał, że "są to sprawy idące w miliony i to wiele milionów", a do tego dochodzą koszty związane z opóźnieniami i zamieszaniem w pierwszym okresie kłopotów portu.
zobacz link
gosc_ad117 2013-02-20 23:03   
gosc_ad117 - Profil gosc_ad117
I myślę, że post "gosc_21906" wszystko wytłumaczył i dalej nie ma co kminić.Oby jak najszybciej WMI wyszło na prostą!! ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama