Emerytury strażaków i SOL-u w Sejmie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 kwietnia 2012 10:02
23 komentarzy
Reklama

Problem przywilejów emerytalnych dla strażaków lotniskowych służb ratowniczo-gaśnicznych (LSR-G) oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Lotniska wraca do Sejmu. Przy okazji planowanej reformy systemu emerytalnego posłowie zwracają uwagę na nierówne traktowanie strażaków LSR-G i SOL-u wobec innych służb.

Obecnie zarówno LSR-G jak i SOL traktowane są jako służby zakładowe. W związku z tym pracownikom nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury ani status funkcjonariuszy publicznych. Strażacy domagają się zmiany tej sytuacji wskazując, że ich faktyczne kwalifikacje są takie same, a wymagania wyższe niż w przypadku państwowej straży pożarnej.

Zgodnie z obecnym prawem w LSR-G mogą pracować emeryci PSP. Powoduje to szybki wzrost średniej wieku lotniskowych strażaków. A to, jak alarmuje Stowarzyszenie LSR-G, może obniżać bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach w Polsce.

- Grupa lotniskowa jest istotna ze względu na charakter wykonywanej pracy. Czym innym jest straż zakładowa w niedużym zakładzie peryferyjnym, a czym innym jest straż ochrony lotnisk, która tak naprawdę przejmuje szereg obowiązków związanych wprost z bezpieczeństwem - mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Krystyna Łybacka (SLD).

Z kolei były minister infrastruktury Jerzy Polaczek (PiS) zwracał uwagę, że po wejściu w życie reformy emerytalnej strażacy lotniskowi będą musieli pracować do 67. roku życia.

- Przy okazji ewolucji całego lotnictwa cywilnego i potrzeby bezpieczeństwa, powstaje systemowy problem - podkreślał Polaczek. Poseł PiS-u jest reprezentantem grupy parlamentarzystów, którzy w styczniu złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznania za niezgodną z konstytucją różnicy w prawach emerytalnych strażaków LSR-G i PSP.

Od początku 2012 r. do premiera interpelowały już w sprawie strażaków LSR-G niezależnie posłanki Beata Kempa (SP) i Jadwiga Wiśniewska (PiS). Obydwie zwracają uwagę, że strażacy lotniskowi jako jedyni mają wyśrubowane międzynarodowe normy i wymagany przepisami krótki czas reakcji. Przechodzenie do LSR-G emerytów z PSP powoduje wzrost średniej wieku, a przez to gorszą sprawność strażaków.

- Obniżenie wieku strażaków na lotniskach to nie tylko docenienie ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy, to przede wszystkim leży w interesie coraz większej liczby pasażerów na polskich lotniskach - podsumowuje Kempa.

Rząd odpowiada, że nie obejmie strażaków lotniskowych przywilejami. Według Marka Buciora, podsekretarza stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej, obecnie planowane jest podwyższanie wieku emerytalnego i likwidowanie przywilejów, a nie obejmowanie nimi nowych grup. Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych, dodaje, że objęcie przywilejami strażaków lotniskowych musiałoby oznaczać takie same prawa dla innych strażaków zakładowych, co znacznie zwiększyłoby koszty tej zmiany. Ministerstwo transportu dodaje, że wszystkie wymogi bezpieczeństwa są spełnianie, ale podkreśla, że nie w jego gestii leży decydowanie o zasadach przyznawania emerytur.

Stowarzyszenie LSR-G, które skupia strażaków lotniskowych, ma gotową propozycją. Chce wdrożenia modelu amerykańskiego, zgodnie z którym wszyscy strażacy pracowaliby do 55. roku życia, a potem jedynie przy konserwacji sprzętu. W wywiadzie z Pasazer.com mówił o tym szef Stowarzyszenia, Robert Rutczyk. Strażacy nie wykluczają też pozwów do europejskich trybunałów.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_54365 2012-07-09 17:36   
gosc_54365 - Profil gosc_54365
Poczytalem sobie te mądrości tutejszych specjalistów od służb mundurowych. Porównując obojętnie jaki SOL w Polsce do ochroniarzy z marketów, czy emerytow z parkingu to tak jakby porównywać poloneza caro do volvo s80 :) Ktoś tu pisał, że to to samo... że emeryt też zrobi patrol, też będzie stał i się gapił. Hah... ktoś kto tak pisze nie ma zielonego pojęcia o pracy na lotnisku. Nie ma służby bez sytuacji zapalnych, bez awantur z pasażerami, bez nocnego szarpania się z menelami, którzy z terminali robią sobie hotel... nie wspomne już o kontroli bagaży czy samych odprawach pasażerów. Chciałbym poczytać opinie tych mędrców jakby zobaczyli na odprawie grupę emerytów... PRZYPOMINAM: że teren za bramkami... to granica Polski... od SOLu zależy co i kto dostanie się na pokład samolotu. Czasem mam wrażenie, że zeby takie porówniania solu do ochrony z marketu się skończyły musiałby samolot wyleciec w powietrze. SOL na chwile obecną zajmuje się w 90% tym samym co Straż Graniczna, która schodzi z lotnisk od przyszłego roku. Zastanówcie się więc mędrcy wsiadając do samolotu czy wolelibyście emeryta z parkingu czy młodego wyszkolonego SOListe.
gosc_72e61 2012-05-16 19:07   
gosc_72e61 - Profil gosc_72e61
Jak wejdzie prywatna firma ochrony na lotnisko w Pyrzowicach to będzie dno.
gosc_0255f 2012-05-05 21:46   
gosc_0255f - Profil gosc_0255f
gosc_b3271 pisząc "herosów" miałeś na myśli strażaków lotniskowych? Jeśli tak to czy jesteś fachowcem w tej dziedzinie ratownictwa aby kogoś oceniać tymbardziej negatywnie? Zdaję sobie sprawę, że to nie miejsce na Twoje wspomnienia, ale pisząc bardzo blisko, to gdzie? Śmiem twierdzić, że troszkę koloryzujesz bo w bardzo bliskie sąsiedztwo działań ratowniczych nikt by Cię nie dopuścił jako obserwatora. Tak wynika z przepisów. Chyba, ze byłeś poszkodowanym; w takim przypadku każdy widzi co chce i jak chce. Normalna psychologia i instynkt samozachowawczy zaczyna działać w takim przypadku zawężajac logiczne myślenie poszkodowanego. W sprawie wypadku przy pracy zagadnienie można rozpatrywać na różne sposoby i z róznych punktów widzenia. Nikt tutaj nie próbuje demonizować zawodu. W kwestii pokory i wyjaśnienia LSP chciałaby uzyskać prawa emerytalne po 25-ciu latach pracy i uzyskaniu wieku 55 lat. Spełniając oba te warunki jednocześnie, nie tak jak Ty raczyłeś napisać po 5-ciu latach (rozumiem przenośnię i ironię w Twoich słowach). Świadkiem żenady mógłbyś być gdyby ratował Cię 67-mio letni strażak lotniskowy jak to wspaniałomyślnie nazwałeś heros. Myślę, że udało mi się troszkę rozszerzyć Twoje horyzonty myślowe w temacie jak to nazwałeś "herosów", Dzięki temu forum mogłeś zasięgnąć nieco wiedzy i od tej pory już inaczej będziesz podchodził do oceny innych zawodów ich obowiązków, zadań i sposobu wykonywania ich czynności :-) pozdrawiam goscia_b3271 przedstawiciela branży ...... a przede wszystkim niezłego fachowca w dziedzinie ratownictwa lotniskowego:-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama