Emerytury strażaków ponownie w TK

30 stycznia 2012 15:33
12 komentarzy
Reklama
Przywileje emerytalne strażaków lotniskowych ponownie trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek posłów z poprzedniej kadencji sejmu o uznanie za niekonstytucyjne odmiennych praw emerytalnych strażaków państwowych i lotniskowych został umorzony, ale grupa parlamentarzystów natychmiast go ponowiła.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do stanowiska Prokuratora Generalnego i uznał, że po wyborach wniosek posłów poprzedniej kadencji jest nieważny. Sprawa została zatem umorzona ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku. Wynika to z tego, że wniosek do Trybunału można złożyć jedynie w bardzo ograniczonych przypadkach.



Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości natychmiast ponowiła jednak wniosek. Argumentują, że inne zasady przechodzenia na emeryturę dla strażaków państwowych (po 15 latach służby) i lotniskowych (bez żadnych przywilejów emerytalnych) są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości. Według wnioskodawców, których reprezentantem jest były minister infrastruktury Jerzy Polaczek, taka sytuacja stwarza zagrożenie dla pasażerów, bo prowadzi do obniżenia standardów ochrony przeciwpożarowej na lotniskach.

Lotniskowi strażacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu LSR-G od dawna postulują, by zmienić i zrównać zasady przechodzenia na emeryturę dla wszystkich strażaków. 



Strażacy lotniskowi mają identyczne wyszkolenie jak funkcjonariusze PSP, czyli kończą razem te same szkoły, według identycznego programu nauczania. Dodatkowo muszą kończyć szkolenia specjalistyczne certyfikowane na trzy lata. Praca strażaka lotniskowego polega na tym samym co PSP. Rodzaj wykonywanej pracy jest taki sam - mówił w wywiadzie dla Pasazer.com Robert Rutczyk, przewodniczący Stowarzyszenia LSR-G. 

Teraz emeryci z PSP mogą przechodzić do pracy w LSR-G, co powoduje zawyżanie średniej wieku lotniskowych strażaków. W związku z tą sprawą, która dotyczy ok. 400 osób w kraju, strażaków odwiedził już m.in. premier Donald Tusk, a niedawno odbyło się spotkanie z komendantem głównym PSP oraz z dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Dominik Sipiński
fot. Stowarzyszenie LSR-G, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_dafb8 2012-02-02 19:25   
gosc_dafb8 - Profil gosc_dafb8
Mediana wynagrodzenia w straży lotniskowej jest dużo niższa niż w PSP. Wyjątkiem jest Warszawa. Kolega niech w ogóle nic nie sądzi jak nie jest w temacie zorientowany.
gosc_c4226 2012-02-02 17:43   
gosc_c4226 - Profil gosc_c4226
a dlaczego nikt nie mówi o tym że strażacy lotniskowi zarabiają o wiele więcej niż PSP.Może zgodziliby się na takie same zarobki co ich koledzy z PSP ale nie sądzę.
wprost 2012-02-01 21:23   
wprost - Profil wprost
Wielki szacunek dla osób, które chcą coś w tym kraju zmienić. Cytuję kolegę szumnego: "Pełny szacunek dla tego gościa który zmusza panów strażaków do pracy LSR-G." Efektem takiej filozofii jest Poznań, gdzie na 49 zatrudnionych, 39 stanowią emeryci PSP. Niebawem będzie to 100% emerytów bo tak jak kolega wspomniał, tych Panów nikt nie trzyma i migrują do PSP. Efekt jest taki, iż nad naszym bezpieczeństwem czuwają emeryci, którzy w zasadzie nie mają żadnego powodu do narażania swego zdrowia i życia aby ratować pasażerów, bo i tak mają za co żyć.
Gratuluję logiki. Może dla kolegów to nie ma znaczenia ale dla mnie jest istotne abym miał ten sam standard bezpieczeństwa na całym obszarze RP.

Co do przywilejów to szlak mnie trafia jak w trakcie rozmów handlowych okazuje się, że np. 43 letnia pani brygadier odpowiedzialna za zakupy kwatermistrzowskie jest już emerytką! Albo szkoły PSP, gdzie setki wykładowców przechodzi w stan spoczynku widziawszy pożar tylko na slajdach. Przykład sprzed kilku dni z jednej ze szkół PSP, gdzie nauczycielka języka angielskiego przeszła na emeryturę mundurową! O koordynatorach medycznych to nawet nie będę wspominał. Tam jest patologia! Dlatego jeszcze raz wielki szacunek za walkę o swoje prawa. Najłatwiej jest się poddać i przenieść do innej formacji. Kolega pcharasz bardzo ładnie ujął jak to powinno wyglądać.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy