Wenezuela dłużna liniom 4 mld USD

28 lipca 2014 21:27
4 komentarze
Reklama
Do ponad 4 miliardów dolarów urosła kwota zaległości wenezuelskiego rządu wobec latających do tego kraju linii lotniczych. Rząd w Caracas uniemożliwia przewoźnikom odzyskanie pieniędzy, które pasażerowie z Wenezueli zapłacili za bilety.

Zgodnie z wenezuelskim prawem przewoźnicy muszą pobierać płatności za bilety na lokalne rachunki. Prawo ogranicza jednak możliwość przewalutowania i transferu środków za granicę.

Trudności związane z odzyskaniem pieniędzy oraz niespokojna sytuacja polityczna doprowadziła do zawieszenia części lotów do Wenezueli w marcu tego roku. Udało się jednak wtedy dojść do porozumienia, na mocy którego władze w Caracas zobowiązywały się umożliwić zagranicznym liniom odzyskanie ich środków.

Jak informuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), linie odzyskały jednak jedynie 424 mln dolarów. Ponieważ sprzedaż cały czas trwa, dług urósł już do 4,1 mld dolarów.

W Wenezueli zablokowane są środki ponad 20 linii lotniczych.

IATA informuje, że w wyniku kryzysu podaż lotów do Wenezueli zmalała o 39 proc. rok do roku, a w porównaniu do szczytowego oferowania z ubiegłego roku o niemal połowę.

Stowarzyszenie wezwało prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro do jak najszybszego umożliwienia przewoźnikom odzyskania ich pieniędzy po sprawiedliwym kursie wymiany.

Zaległości Wenezueli są niebagatelne, bo jak przypomina IATA, cała branża lotnicza w tym roku ma osiągnąć skumulowany zysk na poziomie zaledwie 18 mld dolarów.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_6c203 2014-07-30 15:46   
gosc_6c203 - Profil gosc_6c203
Mietek: nie do konca ten myk by dzialal, bo ktos musialby sprzedac bilety z Caracas do Bogoty. Lata na tej trasie Avianca ze Star Alliance, z ktora LH ma code-share, ale Avianca tez ma problemy z odzyskaniem kasy z Wenezueli i rowniez ograniczyla rejsy do Caracas. LH nie uaktualnila jeszcze rozkladu do Caracas na sezon letni, pewnie przygladaja sie rozwojowi sytuacji. Szczerze mowiac, troche sie dziwie, ze LH lata do Caracas zamiast do Limy. Caracas jest blizej Europy, ale Lima i cale Peru ma moim zdaniem obecnie duzo wiekszy potencjal.
spooks 2014-07-29 10:17   
spooks - Profil spooks
Yup, jeśli ktoś na tym zyska to zapewne Bogota. Linie z Europy ścięły mocno siatkę do Caracas a potencjalnych chętnych do latania pozostało sporo.
mietek 2014-07-29 10:06   
mietek - Profil mietek
W sumie LH mogłaby by zrobić jakiś myk aby pasażerowie z Caracas płacili tylko za bilet na przykład do Bogoty, a potem już w Kolumbii opłacali całość za dalszy lot do FRA i miejsca docelowego. W ten sposób ominęliby obowiązek wpłacania wszystkiego na konta w Wenezueli.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy