Take Off: Drony cargo – rewolucja w transporcie towarów

8 września 2023 08:50
7 września br. w Warszawie odbyła się 7. edycja śniadania biznesowego z cyklu TAKE OFF. Wydarzenie organizowane przez Welcome Airport Services skupiło się na innowacyjnej koncepcji dronów cargo, które rewolucjonizują transport towarów.
Reklama
Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele przewoźników, spedytorów, agentów handlingowych i firm związanych z lotnictwem bezzałogowym.

- Drony cargo to rzeczywistość, której może jeszcze nie widzimy na co dzień, ale która już istnieje. Nie powinniśmy zadawać pytania, czy drony będą używane do przewozu towarów, ale kiedy zaczniemy je masowo wykorzystywać do przemieszczania ładunku, jak poradzimy sobie z ich wprowadzeniem i jak szybko nauczymy się ich efektywnego i skutecznego eksploatowania. Są trzy powody działające na korzyść dronów cargo – cena, modułowość i ochrona środowiska – mówi Sebastian Mikosz, ekspert lotniczy.

Głównym punktem Take Off była dyskusja panelowa, poprowadzona przez Krzysztofa Zalewskiego. Głos zabrali eksperci w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych: Dariusz Czajka, prezes zarządu Squadron, Szymon Kupaj, prezes zarządu Farada Group oraz Grzegorz Trzeciak, dyrektora Centrum Technologii Bezzałogowych w Instytucie Lotnictwa.


- Lotnictwo bezzałogowe stanowi integralną część otaczającej nas rzeczywistości, a w jego ramach ważną rolę odgrywa bezzałogowa towarowa żegluga powietrzna. Istotne jest zwiększenie masy i rozmiarów ładunków transportowanych przez bezzałogowe statki powietrzne, tak aby osiągnąć poziom zapewniający ekonomiczną efektywność. W związku z tym priorytetem jest koncentracja na transportowaniu ton, a nie kilogramów. Osoby podejmujące działania w kierunku tej wizji będą miały okazję do stworzenia bezzałogowych linii lotniczych specjalizujących się w przewozie towarów. Co istotne, tacy przedsiębiorcy będą w stanie osiągnąć zyski oraz kształtować standardy dla całej branży lotniczej – dodaje Grzegorz Trzeciak, Dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Łukasiewicz w Instytucie Lotnictwa.

Wykorzystanie dronów w transporcie lotniczym jest tematem, który przyciąga coraz większą uwagę ze względu na swoje potencjalne korzyści, ale także wyzwania. Drony mogą pomóc w skróceniu czasu dostawy towarów i zmniejszeniu kosztów transportu. Dla osiągnięcia pełnej skuteczności w wykorzystaniu dronów niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, obejmująca m.in. dedykowane lądowiska oraz systemy ładowania. Drony mają duży potencjał do zrewolucjonizowania transportu lotniczego, jednak aby to osiągnąć, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, rozwijanie odpowiednich technologii i opracowanie skutecznych regulacji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy