Felieton: Nieśmiała polityka rozwoju lotnictwa

11 sierpnia 2023 10:30
10 komentarzy
Zbudujemy CPK, zamkniemy Okęcie, a reszta lotnisk niech trwa, jak dotychczas.
Reklama
We wtorek 8 sierpnia br. minął termin zgłaszania uwag w ramach konsultacji społecznych projektu Polityki Rozwoju Lotnictwa Cywilnego (PRLC) w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.). Szczegółową opinię o tym dokumencie opublikujemy na naszych łamach w nadchodzących dniach. Materiał opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i skonsultowany z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej prosi się jednak też lżejszy i krótszy komentarz.



Rządowy dokument liczy 211 stron i jest o 12 krótszy od oryginału z 2021 r. Niestety skrócenie tekstu nie poprawiło jego jakości. Mamy do czynienia z opracowaniem niespójnym, podchodzącym do danych z dezynwolturą, a nawet nieuwzględniającym statystyki dostępne w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. W dodatku skrócenie materiału dotyczy bardzo istotnej jego części, bo prognozy pasażerskiej International Air Transport Association (IATA) dla wszystkich polskich portów lotniczych. Wersja z 2021 r. udostępniała szczegółowa tabela z danymi do 2040 r. włącznie. W obecnej PRLC próżno tak dokładnych danych szukać.

Jednak głównym problemem dokumentu jest jego miałkość, czyli brak zasadniczych rozstrzygnięć w kluczowych sprawach, które spędzają sen z powiek członkom zarządów mniejszych spółek lotniskowych. W najważniejszej kwestii, czyli rozwoju sieci lotnisk w Polsce jasne są tylko dwie rzeczy. Po pierwsze zostanie zbudowany Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Po drugie, co jest konsekwencją pierwszego, ruch komercyjny z Lotniska Chopina zostanie przeniesiony do CPK. Innymi słowy Okęcie przestanie pełnić rolę portu lotniczego użyteczności publicznej. Te dwie decyzje są znane już od lat i nikt nie potrzebował 200-stronicowgo opracowana, żeby się o tym dowiedzieć.

W podstawowej kwestii przyszłości istniejących portów regionalnych dokument postuluje działanie, które opisuje w następujących słowach: „Rozwój istniejących portów lotniczych, z uwzględnieniem ich potencjału rozwojowego, w celu dostosowania do aktualnego zapotrzebowania na usługi transportu lotniczego oraz mając na uwadze powstanie systemu intermodalnego w ramach projektu CPK.” Czy to oznacza, że lotniska w Radomiu, Łodzi i Lublinie mają się martwić, bo nie będą pasować do systemu intermodalnego w ramach projektu CPK i mogą zostać zamknięte? A jeśli mają dalej trwać to w jaki sposób będą funkcjonować obok CPK i Kolei Dużych Prędkości, które przewiozą pasażerów z obszarów oddziaływania tych miast do Baranowa w kilkadziesiąt minut? Pytanie tym bardziej zasadne, że autorzy projektu CPK odeszli od pierwotnego dogmatu, który stanowił, że nowa infrastruktura ma służyć wyłącznie liniom sieciowym.


Wygląda na to, że autorzy PRLC starali się wszystkich zadowolić, a nie jest to możliwe, szczególnie gdy ma się tak ambitne zamiary jak gruntowne przebudowanie systemu transportowego Polski. O wiele uczciwiej i pożyteczniej byłoby przyznać, że CPK spowoduje małe trzęsienie ziemi dla mniejszych portów w jego pobliżu. W ich przypadku nie będziemy mieli do czynienia z ograniczeniem rentowności, tylko z pogłębieniem strat, które te podmioty generują od lat. Byłoby to też jasnym sygnałem dla samorządów, że do swoich lotnisk będą musiały dokładać może i dekady, bo szansę na zyski z posiadania tej infrastruktury, po otwarciu CPK zmaleją. Może zmotywowałoby to niektóre samorządy do zlecenia poważnych, pogłębionych analiz wpływu posiadania lotniska na dobrostan mieszkańców i ich regionów. Będą to lepiej wydane pieniądze niż dopłacanie przez lata w ciemno do małych spółek lotniskowych.

Nową wersję PRLC można w zasadzie sprowadzić do jednego zdania: Zbudujemy CPK, zamkniemy Okęcie, a reszta lotnisk niech trwa, jak dotychczas. Brak śmiałości ministerialnego opracowania wynika najpewniej ze zbliżających się wyborów parlamentarnych, przed którymi denerwowanie elektoratu stanowi grzech politycznie śmiertelny. Ale czy rzeczywiście politycznej poprawności oczekiwała branża od dokumentu, który ma wyznaczyć kierunki jej rozwoju do 2040 r.?

Fot.: Materiały prasowe, Polityka Rozwoju Lotnictwa Cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-08-14 14:38   
krzysiekl - Profil krzysiekl
solokhumbu,
ad1. to prawda, tylko nie zmienia kluczowej kwestii: ciężko jest uruchomić z Okęcia nowe loty w takich godzinach by pasowało to przewoźnikowi (zwracam uwagę, że on musi się jeszcze wpasować w sloty na drugim lotnisku, w obiegi samolotów itd. CPK da więc dużo lepsze możliwości KAŻDEMU przewoźnikowi.
ad 2. Cargo w Polsce jest, wyjeżdża drogą lądową. Nie ma też powodów by nie obsługiwać cargo z sąsiednich krajów (kraje bałtyckie, Słowacja, kiedyś może nawet Białoruś i Ukraina).
Czy to są kompleksy, że jak coś jest w Niemczech to my mamy nie mieć?
ad 3. Sam mieszkam na południu Polski i właśnie potrzebuję CPK. Nie wszędzie da się polecieć z lotniska regionalnego, a jeśli nawet to nie w odpowiedni dzień i o odpowiedniej godzinie, znaczenia ma też cena. Więc potrzebuję CPK żeby mieć lepszy dojazd na lotnisko w Warszawie. CPK nie pozbawi ludzi lotnisk regionalnych, natomiast da im większy WYBÓR.
Co więcej CPK umożliwi pojawienie się nowych przewoźników i większej liczby lotów, co wpłynie także na niższe ceny.
To, że Wizzair rozwija się w WAW tylko pokazuje, że CPK nie jest "skazany" na LOT, on jest potrzebny nawet gdyby LOT przestał istnieć (np. ja z Warszawy latam głównie Emirates)
ad 4. Oczywiście, że budowa CPK nie musi zacząć się już teraz. Kluczowe jest to co właśnie się dzieje: wstępne plany, rezerwacja gruntów, dostosowanie innych elementów infrastruktury (np. linii kolejowej Warszawa - Łódź - Wrocław/Poznań). choćby z tego powodu dobrze, że zaczęto coś robić.
Natomiast sama budowa może zacząć się później, jednak już teraz widać, że ogólnie to tracimy na braku CPK. Mniej lotów z Warszawy, zatłoczone lotnisko z którego czasem nie da się uruchomić nawet pojedyńczego lotu w szczycie, trudniejszy dojazd - to ostatnie to problem np. dla mnie.
od 5. Modlin jest sam sobie winien: ma taryfę, które preferuje tylko Ryanaira, więc inwestycje w Modlin są widziane jako inwestycje w Ryanaira. Modlin musi zmienić zasady udzielania zniżek: powinny być za nowe połączenia a nie za przewożenie bardzo dużej liczby pasażerów.
solokhumbu 2023-08-14 12:35   
solokhumbu - Profil solokhumbu
Brawo @demar!

A teraz: @krzysiekl, tylko trzeba uwzględnić kilka rzeczy:
1. w WAW istnieją nadal wolne sloty. Oczywiście: ruch biznesowy ma swoje prawa i niekoniecznie będzie chciał latać w dziwnych porach. Ale wyloty do kierunków typowy vfr czy leisure mogą odbyć się o dowolnej porze. Zatem tutaj jest jeszcze zauważalna rezerwa. Co więcej: w WAW jest limit dobowej liczby startów i lądowań. Może LO w końcu zrozumie, że E70/E75 to maszyny skrajnie nieekonomiczne? I również dziś już mocno nieekologiczne. Wiem, że proces wyzbywania się "wypierdków" w LO trwa, ale zdecydowanie zbyt wolno. Zamieniając E70/75 na B737/A320 zyskujemy nagle ok. 100 foteli extra. Przy tym samym slocie!
2. A to cargo skąd weżiesz? Z tego saego źródła, z którego Bambik chciał wziąć milion samochodów elektrycznych do 2018?
3. Fakt istnienia CPK będzie dla większośc mieszkańców Pl mocno in minus. Zapytaj mieszkaca Krawa, Poznania czy Gdańska: czy woli na swoje lotnisko jechać 15-20 min z centrum kolejką / MPK czy może jednak woli 2-3h wiecznie opóźnionym i bezndziejnym PKP IC bez realnej konkurencji na torach? Wg mnie tendencja spadku udziału w rynku przez WAW/CPK jest trwała. A gdyby nie (może nie ultra dynamiczny, ale jednak) rozwój W6 w WAW, ten spadek byłby dziś jeszcze wyraźniejszy.
4. Najlepsze, co można zrobić z projektem CPK to schować go do szuflady. Nie pozwolić może na duże inwestycje na terenie, który ten port (w wersji minimum!) miałby zająć, zale zacząć jego budowę wtedy, kiedy będzie serio potrzebna. Dziś, za wielokrotnie mniejsze pieniądze należy lekko rozbudować WAW oraz istotnie powiększyć WMI.
5. Gdyby nie blokada rozwoju WMI przez PiS (o przepraszam, przez PPL), już dziś to lotnisko miałoby ok. 6m. Może 6.5-7 nawet. Zatem kilkanaście mln za kilka(naście) lat nie jest nierealne. Poza tym na WMI dojeżdżają nie tylko mieszkańcy "lasów na Kurpiach" czy południowych Mazur (gdzie faktycznie tłumów nie ma), ale spora część Kujaw, ziemi łódzkiej. Na północ (licząc aż do granicy z roSSją) od Modlina jedyną konkurencją są SZY, na południe z kolei (a więc w catchment area WAW) lotnisk jest sporo. Nawet pomijając LUZ i LCJ (o RDO nie wspomnę...), to mamy KTW i KRK. No a LCJ też ostatnio ma fajne wzrosty.
krzysiekl 2023-08-13 21:55   
krzysiekl - Profil krzysiekl
demar, tylko trzeba uwzględnić kilka rzeczy:
1. nawet aktualna liczba podróżnych w WAW jest mniejsza niż mogłaby być na CPK ze względu na ograniczenia w WAW. W godzinach szczytu trudno wepchać dodatkowy slot, a w nocy lotnisko jest zamknięte (niektóre huby przesiadkowe mają ważne fale przylotów/odlotów w środku nocy). większy ruch na CPK to będzie skutek działania różnych linii, nie tylko LOT
2. liczy się także cargo, na CPK to będzie istotny element, w WAW to tylko dodatek do ruchu pasażerskiego.
3. fakt istnienia CPK wpłynie na mniejszy wzrost lotnisk regionalnych i odwrotnie: brak CPK oznacza, że porty regionalne trzeba szybciej rozbudowywać.
4. na razie nie widać nadmiernego pośpiechu z budową CPK. Plany, rezerwa gruntów musza być wykonane jak najszybciej. z rozpoczęciem samej budowy można poczekać.
5. kilkanaście milionów w Modlinie? nie jestem przekonany, to lotnisko tylko dla Warszawy i części na północ od Warszawy która nie jest zbyt gęsto zaludniona. Skoro mówimy, że w WAW z 18mln do 30mln będzie DŁUGO rosnąć, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego kraju...to w wzrost w Modlinie do kilkunastu milionów w 2040 tym bardziej bym nie wierzył. No chyba, że WAW w tym czasie też będzie mieć dużo ponad 30mln. (Tzn miałoby nawet więcej ale z braku przepustowości mieć nie będzie..)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy