Prezes Portu Lotniczego Wrocław odwołany

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
29 września 2022 13:54
Dariusz Kuś, prezes zarządu spółki Port Lotniczy Wrocław stracił stanowisko.
Reklama
Obawy miasta Wrocławia, o których pisaliśmy wczoraj (28.09) okazały się uzasadnione. Na dzisiejszym (29.09) nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Wrocław odwołano prezesa zarządu Dariusza Kusia. Decyzja została podjęta przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego. W sumie ci dwaj właściciele wrocławskiej spółki lotniskowej posiadają większość jej akcji. Trzeci akcjonariusz, miasto Wrocław, które sprzeciwiało się odwołaniu Kusia, ma niespełna 50 proc. akcji.

Według Radia Wrocław Urząd Marszałkowski motywuje poparcie decyzji o odwołaniu paraliżowaniem przez prezesa pracy lotniska. Według wojewódzkich samorządowców narastał konflikt Kusia ze związkami zawodowymi, Strażą Graniczną oraz LOT-em. Ponadto prezes miał utrudniać wykonywanie mandatu członkom rady nadzorczej wielokrotnie odmawiając im dostępu do dokumentów spółki.

Innego zdania jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Według niego decyzja o odwołaniu Kusia z funkcji prezesa zarządu Portu Lotniczego Wrocław została podjęta niezgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, na mocy której działa spółka, ale także niezgodnie ze jej statutem. Sutryk twierdzi, że jedynym organem uprawnionym do powołania bądź odwołania członków zarządu spółki jest rada nadzorcza i zapowiada zaskarżenie decyzji walnego zgromadzenia do sądu. Prezydent stolicy Dolnego Śląska zwraca też uwagę, że podjęte działania nie mieszczą się w ramach powszechnie przyjętych zasad, w myśl których to główny, największy udziałowiec, czyli miasto Wrocław, odgrywa w spółce wiodącą rolę.

- Nie czuje się do końca odwołany, ponieważ uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy została podjęta z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce komunalnej – broni się odwołany Kuś, odnosząc się do zapisu, który prawo do odwołania członka zarządu daje tylko i wyłącznie radzie nadzorczej, a nie NWZA. – Zarówno ja, jak i akcjonariusz gmina Wrocław kierujemy sprawę do sądu. Wierzę, że w ciągu kilkunastu dni sąd przywróci mnie na stanowisko – przekonuje Kuś, który piastował funkcję prezesa zarządu wrocławskiego portu od 2007 r.

Fot. Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy