Wrocław chce połączenia kolejowego na lotnisko

12 października 2023 08:55
1 komentarz
Port Lotniczy Wrocław wciąż nie posiada połączenia kolejowego z centrum miasta, choć prace nad projektem prowadzone są od lat, a w terminalu znajduje się tunel prowadzący do przyszłej stacji kolejowej. Niestety nadal brak postępów. Teraz chcą to zmienić.
Reklama
Temat połączenia kolejowego pomiędzy centrum Wrocławia a portem lotniczym nie jest nowy. Rada Miejska rozpoczęła prace nad projektem szesnaście lat temu, natomiast studium wykonalności zostało sporządzone dziewięć lat temu. Na tę chwilę w terminalu zbudowano tunel do przyszłej stacji, która ma być połączoną z oddalonym o około trzy kilometry dworcem Wrocław Żerniki. Władze miasta i lotniska podkreślają, że nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić, jako że rząd usunął z Krajowego Programu Kolejowego finansowanie przebudowy wrocławskiego węzła kolejowego. Jednak władze nie zamierzają składać broni i chcą walczyć o połączenie kolejowe na lotnisko.


- Dziś wysyłamy apel do ministra infrastruktury, aby ponownie wpisał wrocławski węzeł kolejowy na listę projektów do realizacji. To inwestycja potrzebna nie tylko wrocławianom, nie tylko Dolnoślązakom, ale całej Polsce. Na takie cele są środki unijne do pozyskania. Bez rozbudowy infrastruktury kolejowej nie będziemy się rozwijać – powiedział cytowany przez wroclaw.pl Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

- Apelujemy o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad budową linii kolejowej. Za kilka lat będziemy mieć 7-8 mln pasażerów, dlatego nie możemy czekać, inwestycję musimy rozpoczynać już teraz, aby była gotowa do obsługi ogromnej liczby pasażerów – dodaje Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Na tę chwilę można dojechać na wrocławskie lotnisko liniami autobusowymi nr. 106, 129, nocną 209, a także nową pilotażową linią P, która będzie kursować w weekendy do końca bieżącego roku. Jednak, jak podkreśla Wydział Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu (UMW), pociąg skróciłby czas podróży z lotniska do centrum o połowę, a ponadto mógłby zabrać więcej pasażerów niż autobus.

- Autobus z centrum, w zależności od natężenia ruchu, jedzie 40-45 minut. Pociąg tę trasę pokonywałby w 20 minut. Zabierałby znacznie więcej pasażerów niż autobus, a przy tym byłby bardziej niezawodny. Dodajmy do tego walor ekologiczny i mniejszy ruch na trasie do lotniska – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UMW

Wrocławskie lotnisko jest jednym z tych, na które nie można obecnie dojechać pociągiem. Połączenie kolejowe posiadają lotniska w Szczecinie, Lublinie czy Olsztynie, które obsługują znacznie mniej pasażerów od Wrocławia. Na początku października br. pierwszy pociąg dojechał także na lotnisko w Rzeszowie.

Ostatnie komentarze

Andrzejek 2024-01-17 07:10   
Andrzejek - Profil Andrzejek
Do tych połączeń kolejowych dodał bym jeszcze Warszawę, Kraków i Katowice a może są i inne? Wszędzie tam czas dojazdu pokrywa się z komunikacją autobusową. Bilety nie są wcale tańsze a taryfa nie uwzględnia tych samych zniżek lub darmowego przejazdu. Z moich kilkudziesięciu lat obserwacji, we Wrocławiu nigdy nie widziałem problemu z wejściem do autobusu a na pełny skład na lotnisku wysiada najwyżej kilkanaście pasażerów. W moim doświadczeniu autobusy są raczej niezawodne, czas przejazdu zależy od pory dnia i nocy i często bywa znacznie krótszy a może być także ekologiczny jako że są elektryczne autobusy! Dziś większość pasażerów wybiera dojazd własnym autem. Spróbujcie do istniejących rozkładów autobusowych wprowadzić kurs przyspieszony np. co godzinę? A miliony wydać na bardziej szczytny cel dla miasta.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy