Wrocławskie lotnisko ogłosiło przetarg na rozbudowę

26 października 2023 08:55
Port lotniczy Wrocław-Strachowice ogłosił przetarg na rozbudowę infrastruktury lotniskowej, która ma sprostać rosnącemu ruchowi lotniczemu.
Reklama
Wrocławskie lotnisko ogłosiło przetarg na budowę nowych dwóch dróg kołowania, płyty postojowej dla dwunastu samolotów, stanowiska do odladzania, a także przebudowę istniejących trzech dróg kołowania i infrastruktury towarzyszącej. Nowa infrastruktura ma służyć zarówno samolotom pasażerskim, cargo, jak i wojskowym. Budowa nowych dróg kołowania i płyt postojowych ma kosztować około 350 mln złotych, z czego połowa ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Nowe inwestycje mają dostosować wrocławskie lotnisko do stale rosnącej liczby pasażerów z niego korzystających. Rozbudowany ma być również terminal pasażerski, który w 2035 roku ma obsługiwać 10 mln pasażerów. Oferty mogą być składane do 14 listopada br., a wykonawca zostanie wybrany pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Prace mają się rozpocząć w trzecim kwartale przyszłego roku. Na realizację inwestycji przewidziane są dwa lata i dwa miesiące. Inwestycje planowane we Wrocławiu szczegółowo opisaliśmy w artykule "Wrocław: Niebawem ruszą prace przy nowej płycie postojowej".

- To bardzo istotna inwestycja nie tylko dla naszych pasażerów, ale również i dla całej Europy. Dzięki rozbudowie i modernizacji strefy operacyjnej zwiększymy przepustowość lotniska i przyspieszymy wykonywanie operacji lotniczych - mówi cytowany przez wroclaw.pl Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Inwestycje mają być przeprowadzane tak, by nie zakłócały ruchu lotniczego.

- Staramy się tak to wszystko zorganizować, żeby to miało minimalny wpływ na ograniczenie czy zmianę sposobu funkcjonowania lotniska. Jesteśmy przygotowani na to, żeby operacji nie zawieszać - podkreśla Karol Przywara, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław.


Lotnisko ma być rozbudowywane w dwóch etapach. Pierwszy w latach 2026-2028, a drugi między 2033 a 2035 rokiem. Dwa tygodnie temu pisaliśmy również, że Wrocław liczy na budowę połączenia kolejowego na lotnisko.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy