Amerykańscy przewoźnicy wracają do rentowności

23 lipca 2021 10:00
Amerykańscy przewoźnicy, którzy w ostatnich miesiącach opierali swoją siatkę głównie na kierunkach krajowych, chwalą się imponującymi wynikami finansowymi za II kwartał bieżącego roku. Chodź do wyników sprzed pandemii COVID-19 jeszcze wiele brakuje, dane te pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Reklama
W czwartek (22.06) kilku amerykańskich przewoźników przedstawiło swoje wyniki finansowe za II kwartał 2021 r. Z przedstawionych danych wynika, że najlepiej poradziły sobie linie Southwest Airlines oraz Alaska Airlines – przewoźnik z siedzibą w Seattle pochwalił się imponującym zyskiem w wysokości 397 mln dolarów.

Porównując, w analogicznym okresie roku 2020 r., linie te zanotowały stratę sięgająca 314 mln dolarów. W raporcie Alaska Airlines podkreślono, że osiągnięcie tak imponującego wyniku finansowego było możliwe m. in. dzięki wcześniejszemu wsparciu udzielonemu przez federalne władze Stanów Zjednoczonych – firma podała, że gdyby nie rządowa pomoc finansowa, strata w okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. wyniosłaby 38 mln dolarów.


Ponieważ najgorsze, zeszłoroczne spowolnienie mamy za sobą, Alaska wraca na ścieżkę rentowności. Z nadzieją realizujemy nasz plan reaktywacyjny, odbudowujemy siatkę połączeń, staramy się zaspokajać rosnący popyt i niezmiennie zapewniamy naszym pasażerom wyjątkową obsługę – komentuje Ben Minicucci, dyrektor generalny Alaska Airlines.

W omawianym okresie, przewoźnik powitał na pokładach 8,7 mln pasażerów, co stanowi liczbę niemal sześć razy większą niż w tych samych trzech miesiącach roku poprzedniego. Alaska odnotowała kwartalne przychody na poziomie 1,5 mld dolarów, co oznacza wzrost z 421 mln w analogicznym czasie 2020 r., w którym w branżę lotniczą uderzyła pandemia koronawirusa. Od kwietnia do czerwca 2019 r., przychody Alaska Airlines wyniosły 2,3 mld dolarów.

Linie poinformowały ponadto, że w związku z coraz lepszymi wynikami i dobrymi przewidywaniami na przyszłość, ​​skorzystają z opcji na 13 kolejnych samolotów Boeing 737 MAX 9, których dostawy przewidziane są na 2023 i 2024 r. Alaska nabędzie także dziewięć maszyn Embraer 175, które będą obsługiwane przez Horizon Air – regionalną markę należącą do przewoźnika.


Także Southwest Airlines, największe na świecie tanie linie lotnicze, wypracowały zysk w II kwartale bieżącego roku. Przewoźnik zarobił 348 mln dolarów, w porównaniu do straty wynoszącej 915 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Trzecią amerykańską linią lotniczą, która w czwartek (22.07) przedstawiła swoje wyniki finansowe, były American Airlines, które od kwietnia do czerwca 2021 r. zarobiły 19 mln dolarów – dla porównania, w tym samym okresie 2020 r. przewoźnik zanotował kolosalną stratę wynoszącą 2,66 mld dolarów. AA ogłosiły także, że w związku z coraz lepszymi wynikami, rozpoczynają rekrutację nowych członków załogi pokładowej.

Fot.: Flickr, Alaska Airlines, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy