Karta Lokalizacji Podróżnego w końcu elektroniczna

16 lipca 2021 13:52
3 komentarze
Już od soboty (17.07) podróżujący lecący do Polski będą musieli wypełnić elektroniczne karty lokalizacyjne. Forma elektroniczna po miesiącach oczekiwania zastępuje dotychczas stosowane karty papierowe.
Reklama
Od soboty (17.07) osoby podróżujące do Polski samolotem są zobowiązane do wypełnienia przed odprawą Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP) – poinformował w piątek (16.07) Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Po 16 miesiącach od początku pandemii koronawirusa, forma elektroniczna zastępuje dotychczas stosowane karty papierowe.

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Według GIS, Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących. Karta ta dostępna jest na stronie internetowej aplikacje.gov.pl.


Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 informacje o przypadkach zakażenia COVID-19, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera - zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę.

Przekazano także, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jsg 2021-07-20 11:39   
jsg - Profil jsg
Formularz działa wypelnilem bez problemów.
pozpiotr 2021-07-18 16:00   
pozpiotr - Profil pozpiotr
chwilami działa :D
lyngbyvej 2021-07-16 16:10   
lyngbyvej - Profil lyngbyvej
W końcu. To wstyd, żeby kraj, który aspiruje do posiadania wielkiego hub-u nie był w stanie zorganizować czegoś takiego w ciągu - powiedzmy - maksimum miesiąca.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy