Koronawirus: Nowe zasady wjazdu do Egiptu

25 czerwca 2021 13:58
Egipt, jako kolejny kraj, luzuje obostrzenia związane z koronawirusem dla zaszczepionych turystów. Szczepienie trzeba będzie uwiarygodnić odpowiednim zaświadczeniem zawierającym kod QR.
Reklama
Turyści, którzy minimum 14 dni przed podróżą do Egiptu zostali w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19, nie będą już musieli okazywać przy wjeździe do kraju negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa – poinformowało w czwartek (24.06) egipskie ministerstwo zdrowia.

Egipskie służby będą weryfikowały świadectwa szczepień przeciwko COVID-19 w zakresie informacji w nim zawartych oraz organu wydającego zaświadczenie. Następnie będzie podejmowana decyzja o uznaniu albo odrzuceniu świadectwa. Oryginał przedmiotowego dokumentu musi być opatrzony kodem QR oraz nie powinien zawierać żadnych śladów wskazujących, że mogło dość do ingerencji w jego treść – informuje polskie MSZ.

Egipt akceptować będzie zaświadczenia w formie kodu QR, potwierdzające przyjęcie dwóch dawek szczepionki firm Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sinovac, Sputnik lub jednodawkowego preparatu od Johnson&Johnson. Turyści bez zaświadczenia o szczepieniu wciąż muszą przy wjeździe do Egiptu okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 6.


Co jednak istotne, nawet osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR tylko pod warunkiem, że w ciągu 14 dni przed pobytem w Egipcie nie podróżowały do kraju, gdzie występują groźne mutacje koronawirusa. Za tereny szczególnie zagrożone Egipt uznaje obecnie Indie, Bangladesz, Pakistan, Birmę, Sri Lankę, Wietnam, Brazylię oraz całą Amerykę Łacińską.

Na początku czerwca władze Egiptu zniosły wiele ograniczeń związanych z pandemią, ponieważ rząd ma nadzieję na przyciągnięcie do kraju większej liczby turystów – jak pisze Reuters, turystyka generuje ok. 15 proc. egipskiego PKB. W ciągu ostatniego tygodnia w Egipcie diagnozowano średnio ok. 550 nowych przypadków koronawirusa, jednak eksperci są zgodni, że oficjalne rządowe statystyki, opierające się na niewielkiej liczbie przeprowadzanych testów, nie odzwierciedlają rzeczywistej, dużo większej skali epidemii COVID-19 w Egipcie – zauważa Reuters.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy