Anglia znosi kwarantannę, ale jeszcze nie dla Polski

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 maja 2021 10:00
Brytyjskie władze zaktualizowały zasady wjazdu do Anglii i umieściły pierwsze kilkanaście państw na zielonej liście. Podróż na Wyspy z tych krajów wciąż będzie oznaczać jednak konieczność wykonania przynajmniej dwóch testów na koronawirusa.
Reklama

Już od 17 maja Anglia zniesie obowiązkową kwarantannę i zakaz wyjazdów zagranicznych bez ważnego i uzasadnionego powodu dla pierwszych krajów, umieszczonych na zielonej liście.

Wjazd na terytorium Anglii z krajów umieszczonych na tej liście będzie możliwy, jednak wciąż konieczne będzie wykonanie dwóch testów na obecność COVID-19 – pierwszy test trzeba będzie wykonać przed przyjazdem, natomiast drugi w drugim dniu po przyjeździe. Dopiero w przypadku negatywnego wyniku obu testów będziemy zwolnieni z kwarantanny.

Na zielonej liście znalazło się jednak jedynie 12 państw i terytoriów zależnych, w których sytuacja z pandemią COVID-19 jest najbardziej opanowana. Nie ma na niej Polski, jak i większości europejskich krajów. Znalazły się na niej Australia, Brunei, Falklandy, Wyspy Owcze, Gibraltar, Islandia, Izrael, Nowa Zelandia, Portugalia, Singapur, Georgia Południowa i Sandwich Południowy oraz Wyspa Świętej Heleny.


Polska, podobnie jak większość krajów Europy znalazła się na liście pomarańczowej (ang. amber list), gdzie znalazły się państwa, z których podróż do Wielkiej Brytanii wiąże się koniecznością wykonania pierwszego testu na koronawirusa jeszcze przed podróżą, a po przylocie do Anglii trzeba udać się na 10-dniową kwarantannę, w której trakcie wykonać należy dwa kolejne testy na COVID-19, w drugim i ósmym dniu kwarantanny – kwarantannę można skrócić do 5 dni po wykonaniu dodatkowego, trzeciego testu.

Angielskie władze przygotowały też listę czerwoną, na której znajdują się obecnie 43 kraje, gdzie sytuacja epidemiczna jest najcięższa (m. in. Brazylia, Republika Południowej Afryki i Indie) – podróż do Anglii z „państw czerwonych” wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny w wyznaczonym przez rząd hotelu.

Szkocja, Walia i Irlandia Północna nie poinformowały, kiedy planują łagodzenie surowe ograniczeń w podróżowaniu. Decyzje władz na Wyspach Brytyjskich zmuszają przewoźników do przedłużania zawieszenia rejsów do Zjednoczonego Królestwa. Większość połączeń z Polski do Wielkiej Brytanii jest obecnie niedostępna przynajmniej do połowy czerwca.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama