Kolejna amerykańska linia pojawi się na Heathrow

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
31 marca 2021 10:15
Niskokosztowy amerykański przewoźnik jest coraz bliżej uruchomienia rejsów na londyńskie Heathrow, gdzie jeszcze do niedawna nie mógł latać, ze względu na brak slotów.
Reklama

Według danych Airport Slot Coordination Ltd. (ACL), JetBlue zabezpieczył na cały najbliższy sezon letni łącznie 270 slotów na starty i lądowania na londyńskim lotnisku Heathrow.

Pierwsze plany lotów JetBlue do Europy pojawiły się już w połowie 2018 r., jednak dopiero rok później przewoźnik wskazał termin pierwszych rejsów na rok 2021. Wydaje się, że pomimo światowego kryzysu w lotnictwie wywołanego pandemią COVID-19, budżetowe loty za ocean ruszą już w połowie lata 2021 r.

jetBlue nie podał jeszcze rozkładów czy kierunków, na jakich chciałby latać z Londynu, jednak z informacji ACL wynika, że przewoźnikowi przydzielono 180 slotów na loty do Nowego Jorku–JFK i 90 na loty do Bostonu. JetBlue może latać codziennie pomiędzy JFK a londyńskim Heathrow już od 2 sierpnia 2021 r.

Nie możemy się doczekać uruchomienia lotów transatlantyckich jeszcze w tym roku. [...] Nie będziemy komentować naszych planów, dopóki nie podejmiemy ostatecznej decyzji w sprawie naszego początkowego lotniska w Londynie. Uważamy, że obecność JetBlue i niskie ceny byłyby mile widziane na wszystkich londyńskich lotniskach [...] – czytamy w oświadczeniu przewoźnika.


Od 13 września br. jetBlue otrzyma na loty do Nowego Jorku dodatkowe osiem slotów w tygodniu, łącznie 22 sloty, z kolei od 20 września będzie mógł latać na tej trasie dwa razy dziennie. Loty do Bostonu będa mogły być wykonywane cztery razy w tygodniu od 13 września oraz codziennie od 20 września 2021 r.

Od początku swoich planów europejskiej ekspancji amerykańska linia chciała obsługiwać Londyn poprzez główne lotnisko stolicy Wielkiej Brytanii, jednak jeszcze w listopadzie 2020 r., z powodu braków slotowych na Heathrow, ACL przyznała jetBlue możliwość wykonywania startów i lądowań jedynie na Stansted i Gatwick. Przewoźnik zapowiedział, że nie rezygnuje ze starań o sloty na głównym lotnisku Londynu, gdzie przede wszystkim chciałby latać, pomimo znacznie wyższych kosztów. Z kolei teraz linia nie wyklucza rozpoczęcia operacji na inne mniejsze porty lotnicze obsługujące Londyn.

jetBlue będzie obecny w Terminalu 2 londyńskiego Heathrow. Wszystkie loty będą obsługiwane maszynami Airbus A321LR.

Fot.: jetBlue
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama