Szybkie testy antygenowe dostępne na polskich lotniskach

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
28 stycznia 2021 09:20
1 komentarz
W związku z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń przez holenderski rząd, podróżujący samolotem do Niderlandów zobowiązani są okazać negatywne wyniki dwóch testów: PCR oraz szybkiego testu antygenowego. Z pomocą podróżnym ruszyły polskie lotniska.
Reklama

Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed planowaną podróżą. Z kolei szybki test antygenowy musi zostać wykonany nie wcześniej niż 4 godziny przed odlotem, co bez wątpienia pokrzyżowało plany podróżujących do Niderlandów. W odpowiedzi na zaostrzone regulacje polskie lotniska, które oferują bezpośrednie loty do Holandii, umożliwią pasażerom wykonanie szybkiego testu antygenowego bezpośrednio przed wylotem. Na tę chwilę, na taki krok zdecydowały się porty lotnicze w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach oraz Warszawie. To praktycznie wszystkie lotniska, z których obecnie można udać się do Królestwa Niderlandów. Na taki ruch nie zdecydował się jedynie port w Modlinie. Jak wygląda sytuacja na poszczególnych lotniskach?

Wrocław

Od niedzieli punkt badań funkcjonuje na lotnisku we Wrocławiu, skąd można polecieć do Amsterdamu (KLM). Koszt testu to 120 zł. Chęć badania należy zgłosić obsłudze lotniska podczas rutynowej kontroli temperatury.

Poznań

Tego samego dnia na podobny krok zdecydowało się lotnisko w Poznaniu. Punkt rejestracji pasażerskiej testów zlokalizowany jest w głównym wejściu do hali odlotów, a punkt pobrań umiejscowiony jest przy wschodnim wejściu do terminala odlotowego, w specjalnie rozstawionym namiocie. Cena badania wynosi 149 zł. Z lotniska w Poznaniu można udać się w podróż do Amsterdamu (KLM).

Gdańsk

W Gdańsku dla podróżujący do Niderlandów lotniskowy punkt wymazowy uruchomiono w ostatni poniedziałek. Punkt zlokalizowany jest w terminalu T2. Koszt badania w dni powszednie wynosi 160 zł, z kolei w weekendy 200 zł. Na wynik również czeka się ok. 20 min. Z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy swoje loty do Holandii oferują KLM (Amsterdam) i Wizz Air (Eindhoven).

Kraków

Z kolei w Krakowie pasażerowie mogą wykonać szybki test antygenowy od wtorku. Punkt wymazowy zlokalizowany jest bezpośrednio przed głównym wejściem do terminalu pasażerskiego. Koszt wykonania takiego testu to 200 zł, a czas oczekiwania na wynik to jedyne 20 min. Z Portu Lotniczego im. Jana Pawła II można polecieć bezpośrednio do Amsterdamu (KLM) oraz Eindhoven (Wizz Air).

Katowice

Od wczoraj test mogą wykonać także podróżujący z Katowic. Punkt zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A, a badanie realizowane jest w cenie 120 złotych. Na wyniki należy poczekać ok. 40 min. Na chwilę obecną Katowice mają w swojej siatce połączeń trasę do Eindhoven (Wizz Air).

Warszawa

Lotnisko Chopina w Warszawie umożliwiło od dziś wykonywanie komercyjnych testów antygenowych w cenie 200 złotych. Punkt zlokalizowany jest w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, który znajduje się bezpośrednio przed budynkiem hali odlotów na Lotnisku Chopina. Ze stolicy pasażerowie mogą polecieć do Eindhoven (Wizz Air) oraz Amsterdamu (KLM).

Holenderski rząd w oficjalnych komunikatach zdecydowanie odradza wszelakich podróży do Niderlandów. Stąd nawet wykonanie dwóch testów (PCR oraz szybkiego testu antygenowego) nie zwolni podróżnych z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po przylocie. Po upływie 5 dni możliwe będzie z kolei wykonanie kolejnego testu i dopiero jeśli jego wynik okaże się negatywny, będzie można zakończyć kwarantannę.

Wprowadzone obostrzenia mają na celu skuteczne zniechęcenie pasażerów do przyjazdu do tego kraju. Choć umożliwienie wykonania komercyjnych testów antygenowych bezpośrednio przed wylotem z pewnością jest dla podróżujących dobrą informacją, należy spodziewać się mniejszego zainteresowania lotami do Amsterdamu czy Eindhoven, co z kolei doprowadzi do drastycznego spadku oferowania lotów między Polską a Królestwem Niderlandów w najbliższym miesiącu.
Reklama

Ostatnie komentarze

FilipPasazer 2021-01-28 14:57   
FilipPasazer - Profil FilipPasazer
Czy te testy spełniają również wymóg wykonania testu do USA?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama