Polska: Testy zamiast kwarantanny dla wjeżdżających

23 stycznia 2021 12:56
Wczoraj (22.01) w Dzienniku Ustaw pojawiło sie rozporządzenie znoszące obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy dla osób, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa.
Reklama
Po wielomiesięcznym wolnym przepływie osób ograniczanym jedynie zakazami ruchu lotniczego do nielicznych państw, rząd w ramach jednej z przedświątecznych decyzji postanowił przywrócić obowiązek kwarantanny dla przekraczających granicę. Od 28 grudnia 2020 roku wszyscy wjeżdżający do Polski publicznym transportem zbiorowym zobowiązani byli do poddania się 10-dniowej kwarantannie.

Rozporządzenie, które wchodzi w życie w dniu dzisiejszym, daje alternatywę dla kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski."Obowiązku (kwarantanny - przyp. red.) nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu" - brzmi przepis rozporządzenia.

Osoby chcące zwolnić się z obowiązku kwarantanny muszą okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej wynik testu w języku polskim lub angielskim.

Niestety zwolnienie z kwarantanny nie będzie możliwe, jeśli osoba wykonałaby test już po przylocie do kraju bądź w trakcie trwania kwarantanny. Jest to zastanawiające, bowiem w stosunku do testu wykonanego przed przylotem rezultat byłby taki sam - można by stwierdzić brak obecności wirusa w organizmie badanej osoby. Jeśli jednak biura podróży w porozumieniu z ośrodkami diagnostycznymi za granicą zorganizowałyby możliwość przetestowania dla chętnych, z pewnością pozwoliłoby to zwiększyć w pewnym stopniu liczbę turystów wylatujących na wycieczki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy