Ograniczenia wjazdu do Danii dla Polaków

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
20 października 2020 10:30
4 komentarze
Dania zakwalifikowała Polskę jako kraj niebezpieczny ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa i objęła nas ograniczeniami wjazdu. Z Polski do Danii można wjechać tylko z ważnego udokumentowanego powodu.
Reklama

Przy wjeździe do Danii władze duńskie zdecydowanie zalecają wykonanie testu na obecność COVID-19 i samoizolację do czasu otrzymania wyniku testu. W praktyce oznacza to, że pracodawcy oraz szkoły zobowiązują pracowników i uczniów do wykonania testu na obecność COVID-19 oraz do samoizolacji do czasu uzyskania wyniku testu. Niektórzy pracodawcy oraz szkoły mogą jednak zastrzec, że konieczna będzie samoizolacja pomimo wykonania testu.

W przypadku krótkoterminowego wjazdu do Danii z ważnego i udokumentowanego powodu, np. spotkanie biznesowe, ważne sprawy rodzinne, zalecenie testu i samoizolacji nie obowiązuje.

Tranzyt przez Danię jest dopuszczalny w sytuacji posiadania uzasadnionego powodu udania się do innego kraju lub na wakacje.

Lista kategorii spraw zaliczanych do ważnego powodu wjazdu to:
  • legalny pobyt w Danii/stałe zatrudnienie w Danii, prowadzenie działalności gospodarczej w Danii lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Na granicy należy przedstawić np. żółtą kartę zdrowia (Sygesikringsbevis), pozwolenie na pobyt, umowę o pracę wraz z ostatnim dowodem wypłaty, w przypadku samozatrudnienia dokumentację rejestracji działalności gospodarczej w Danii.
  • bycie małżonkiem, dzieckiem, rodzicem lub partnerem życiowym, ojczymem/macochą, rodzeństwem, rodzeństwem przyrodnim, dziadkiem/babcią, dzieckiem, pasierbem, wnukiem obywatela duńskiego lub cudzoziemca mającego legalny pobyt w Danii. Na granicy należy przedstawić np. akt małżeństwa, akt urodzenia, dokumenty poświadczające zamieszkiwanie pod wspólnym adresem/prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
  • •nne uzasadnione powody wyjazdu: świadczenie usług lub dostawa towarów do Danii lub z terytorium Danii, podróżują w celu spotkania z dzieckiem w przypadku gdy opieka nad małoletnim została przyznana drugiemu rodzicowi, bycie głównym opiekunem osoby małoletniej, uczestnictwo w pogrzebie, rozprawie sądowej, leczeniu szpitalnym, spotkaniu biznesowym, odwiedziny u osoby ciężko chorej lub umierającej, uczestnictwo w narodzinach dziecka, studia/szkoła/praktyki/egzaminy, wizyta w Ambasadzie. Na granicy należy przedstawić dokument potwierdzający ww. powód wjazdu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_89775 2020-10-23 00:40   
gość_89775 - Profil gość_89775
Wstaliśmy z kolan ;-)
gość_5ffcd 2020-10-22 05:28   
gość_5ffcd - Profil gość_5ffcd
To się musi przetoczyć ,a spowolnienie bedzie skutkowało zapaścią ekonomiczną. W konsekwencji to drugie będzie dużo bardziej bolesne.
gość_68987 2020-10-20 19:11   
gość_68987 - Profil gość_68987
ideolo! pozamykajcie się znowu wszyscy! za mało firm na całym świecie upadło, za mało ludzi umrze z głodu, depresji i samobójstw. doskonałe ruchy, nic nie wnoszące za to pozorujące działanie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama