Spadek przewozów cargo zwiastuje spowolnienie rynkowe, a nawet kryzys
Zrzeszenie IATA opublikowało opublikowało dane za cały rok 2019 dotyczące światowych rynków lotniczych przewozów towarowych, z których wynika, że popyt na przewozy frachtowe spada, co może świadczyć o negatywnej kondycji gospodarki.
Reklama
Popyt mierzony w tonokilometrach frachtowych (FTK), spadł o 3,3 proc. w porównaniu z rokiem 2018, podczas gdy przepustowość (AFTK) wzrosła o 2,1 proc. Był to pierwszy rok spadku wolumenu przewozów towarowych od 2012 r. i zarazem były to najsłabsze wyniki od czasu światowego kryzysu finansowego w 2009 r., kiedy to rynki lotniczych przewozów towarowych skurczyły się o 9,7 proc. W grudniu wolumen ładunków skurczył się o 2,7 proc. r/r, podczas gdy zdolności przewozowe wzrosły o 2,8 proc.
Wyniki przewozów lotniczych w 2019 r. zostały osłabione przez słaby wzrost światowego handlu, który wyniósł zaledwie 0,9 proc. Słabe wyniki sektora wynikały również w szczególności ze spowolnienia wzrostu PKB w gospodarkach o dużej intensywności produkcji. Mniejsze zaufanie przedsiębiorców i konsumentów, wraz ze spadkiem zamówień eksportowych, również przyczyniły się również do słabszej kondycji branży cargo.
Chociaż istnieją oznaki, że zaufanie i zamówienia mogą wzrosnąć w 2020 r., jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jakie długofalowe skutki przyniosą ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii wirusa koronawirusa - zauważa IATA.
- Napięcia w handlu znajdują się u podstaw najgorszego roku dla ładunków lotniczych od zakończenia światowego kryzysu finansowego w 2009 r. Choć są one łagodniejsze, nie ma wielkiej ulgi w tych dobrych wiadomościach, ponieważ znajdujemy się na nieznanym terytorium, jeśli chodzi o ewentualny wpływ koronawirusa na światową gospodarkę. Przy wszystkich wprowadzonych ograniczeniach, z pewnością będzie to hamować wzrost gospodarczy. I z pewnością rok 2020 będzie kolejnym trudnym rokiem dla branży ładunków lotniczych - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.
W 2019 r. wszystkie rynki z wyjątkiem Afryki odnotowały spadki wolumenu przewozów. Azja Pacyficzna zachowała największy udział w rynku przewozów lotniczych, wynoszący 34,6 proc. Udział przewozów towarowych wzrósł nieznacznie zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie, odpowiednio do 24,2 proc. i 23,7 proc. Udział przewoźników bliskowschodnich utrzymał się na stałym poziomie 13 proc.. W Afryce i Ameryce Łacińskiej ich udział nieznacznie wzrósł - do 1,8 proc. i 2,8 proc.
fot. mat. prasowe