×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stwierdzono wadę w skrzydłach boeingów 737. Również w maxach


Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) podała informację, że zidentyfikowano problem w konstrukcji skrzydeł niektórych egzemplarzy boeingów 737. Problem może dotyczyć ponad 300 samolotów, zarówno starszych maszyn jak i najnowszych 737 MAX.


Po analizie problemu wysnuto wniosek, że wada nie jest na tyle poważna, aby mogła doprowadzić do katastrofy, ale Boeing skierował już stosowną informację do wszystkich użytkowników zagrożonych usterką maszyn. FAA opublikowała również zalecenia co do utrzymania maszyn w stanie zdatności do lotu, w których nakazuje przewoźnikom natychmiastowe przeglądy samolotów, w których skrzydła mogą być wadliwe.


Zarówno Boeing jak i FAA podają, że niektóre sloty (urządzenia na krawędzi natarcia skrzydeł, które poprawiają osiągi aerodynamiczne płatowca) stosowane w boeingach 737 mogły zostać wyprodukowane przez jednego z podwykonawców w niewłaściwy sposób i mogą ulegać przedwczesnemu zużyciu skutkującego pęknięciami. Jednocześnie amerykański regulator podkreśla, że podzespoły te w żadnym z samolotów nie zawiodły, a nawet ich całkowita awaria nie doprowadziłaby do utraty maszyny w wyniku katastrofy. Mimo to usterka slotów mogłaby spowodować uszkodzenie samolotu w locie i z tego powodu FAA wydała dyrektywę w sprawie utrzymania maszyn w stanie zdatności do lotu.

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez Boeinga, amerykański producent podał, że zidentyfikował problem w 21 egzemplarzach boeingów 737 Next Generation oraz 20 737 MAX. Pomimo to wytwórca chce również wykonania kontroli w pozostałych 271 samolotach, które są potencjalnie zagrożone wadą. Wadliwie wykonane sloty nie mają też nic wspólnego z systemem MCAS, który w boeingach 737 MAX okazuje się być prawdopodobnie winny dwóch katastrof maszyn tego typu (w listopadzie 2018 i marcu 2019 roku) i uziemienia maxów na całym świecie.


Zalecenia dotyczące potencjalnie wadliwych podzespołów używanych w produkcji samolotów nie są bardzo rzadkie i zazwyczaj ewentualne usterki nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. W przypadku Boeinga, a także zaangażowanej w certyfikację maszyn tego producenta FAA, wszelkie tego typu sytuacje są w ostatnim czasie pod wzmożoną obserwacją, ponieważ oba podmioty są zamieszane w aferę związaną z opiniowaniem na temat bezpieczeństwa boeingów 737 MAX. Na niekorzyść Boeinga przemawia też historia o niestarannym procesie produkcji dreamlinerów oraz doniesienia pracowników producenta do FAA w kwestii projektu MCAS w 737 MAX.

fot. mat. prasowegość_fefbd - Profil
gość_fefbd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie