×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rządowy boeing 737 gotowy do lotów z VIP-ami


Będący w posiadaniu Ministerstwa Obrony Narodowej od listopada 2017 roku boeing 737-800 NG będzie mógł wreszcie rozpocząć loty o statusie HEAD. Udało się spełnić warunki dopuszczenia maszyny do przewozu najważniejszych osób w państwie.


Gdy ostatni raz opisywaliśmy aktualny status rządowego boeinga 737 w styczniu tego roku maszyna nie była jeszcze gotowa do przewozu VIP-ów, ponieważ nie zostały zakończone szkolenia załóg i nie zgromadziły one odpowiedniego nalotu na tym typie statku powietrznego. Wczoraj (13.05) Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że kilkanaście dni temu gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny Wojska Polskiego zameldował ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, iż samolot może już wykonywać loty o statusie HEAD (czyli takie, podczas których na pokładzie samolotu podróżuje prezydent, premier, marszałek sejmu bądź ich odpowiednicy z innego kraju podczas oficjalnych lotów). Gazeta donosi, że pierwszy taki lot może odbyć się już w czerwcu, gdy do USA leciał będzie Andrzej Duda.

Według informacji DGP, udało się już osiągnąć taki poziom wyszkolenia załóg, że do dyspozycji MON są piloci posiadający nalot co najmniej 250 godzin. Rządowy boeing 737-800 NG musiał tez przejść weryfikację techniczną  przed specjalną komisją, która zakończyła się lotem testowym, podczas którego sprawdzono wszelkie aspekty funkcjonowania maszyny. Ostatecznie samolot został zatwierdzony przez głównego inżyniera Wojsk Lotniczych. Teraz, gdy pierwsza maszyna rozpocznie służbę dla VIP-ów, pozostaje tylko czekać na kolejne dwa egzemplarze boeingów 737, które jak pisaliśmy trafią do kraju najpewniej we wrześniu i listopadzie 2020 roku. Maszyny były ostatnio wizytowane przez przedstawicieli MON we Francji, gdzie są wyposażane w zabudowę i systemy specjalne. Gdy pozostałe dwa samoloty dotrą do Polski, pozostanie tylko dokonać ich weryfikacji i będą w stanie wejść do służby w ciągu kwartału od dostarczenia, ponieważ załogi będą już przeszkolone. Obecnie najważniejsze osoby w państwie latają na pokładzie dwóch gulfstreamów G550 oraz dwóch wyczarterowanych z LOT embraerów E-175.


Zamówione przez MON boeingi 737-800 NG to samoloty w wersji Boeing Business Jet 2 (BBJ2), które zostały wyprodukowane bez żadnej zabudowy specjalistycznej, dokonano ich oblotu i we wrześniu i grudniu ubiegłego roku zostały odebrane przez Siły Zbrojne RP. Teraz w ramach wykończenia instalowane są w nich między innymi aktywne i pasywne systemy obronne, systemy łączności pozwalające na szyfrowanie przekazu, a także wojskowy system nawigacyjny TACAN i system identyfikacji IFF (Identification Friend or Foe - identyfikacja swój-obcy). Samoloty dla polskich VIP-ów zapewniają czteroosobową kabinę HEAD w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabinę VIP, kabinę w standardzie klasy biznes dla 12 pasażerów, w tym 8 miejsc w układzie konferencyjnym, a także 48 miejsc typu ekonomicznego i kabinę sypialną dla załogi.

fot. mat. prasowe (embraer E-175)
gość_49019 - Profil
gość_49019
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie