Boeing kupiony przez MON wciąż nie lata

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
23 stycznia 2019 09:38
40 komentarzy
Będący od ponad roku w posiadaniu ministerstwa samolot wciąż nie lata, a najważniejsze osoby w państwie podróżują maszynami czarterowanymi od LOT-u. Amerykański sen o rządowych odrzutowcach dla VIP-ów w MON niestety przypomina nieco bardziej koszmar.
Reklama

W listopadzie 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej chwaliło się odbiorem pachnącego nowością boeinga 737 dla VIP-ów. Na kolejne dwa ciągle ministerstwo ciągle czeka, mają pojawić się w kraju odpowiednio we wrześniu i listopadzie 2020 roku. Całkowity koszt zakupu trzech samolotów to ok. 2,5 mld zł. Rządowe 737 oferują salonik dla 4 pasażerów, strefę VIP dla 2 i przedział biznesowy dla kolejnych 12. Klasa ekonomiczna dysponuje 48 miejscami. Niestety fakt posiadania przez rząd amerykańskiego business jeta niewiele znaczy dla komfortu podróży najważniejszych osób w kraju, a także niezależności przy planowaniu ich lotów. Wszystko dlatego, że w polskiej armii nie ma wciąż pilotów, którzy mogliby wykonywać loty za sterami boeinga 737. Pierwsze loty uda się prawdopodobnie wykonać dopiero w przyszłym roku, ale czy wyszkolonych załóg wystarczy potem do obsłużenia wszystkich trzech samolotów? Jak wynika z informacji podanych przez „Polskę Zbrojną”, MON przedłużył umowę czarterową z LOT-em na dwa embraery E-175 do końca tego roku, zaś w 2020 będzie wypożyczał już tylko jeden. Dokument, który reguluje wynajem samolotów z załogami i obsługą został podpisany 28 grudnia 2018 roku przez Inspektorat Uzbrojenia. Podatnicy zapłacą za to 160 mln złotych.

Pierwszy rządowy boeing 737 „Józef Piłsudski” przyleciał do Polski z USA 15 listopada 2017 roku. Samolot zawitał w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, a w locie do kraju pilotowany był przez amerykańską załogę. Odbiór samolotu to było prawdziwe medialne wydarzenie, fotoreporterzy mogli między innymi sfotografować machającego z okna kokpitu ówczesnego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. Niestety, od tamtej pory samolot czeka na lepsze czasy.Do zapewnienia możliwości operacyjnego wykorzystania rządowego 737 potrzebne są co najmniej dwie załogi. Do tej pory wymagane uprawnienia i nalot posiadła tylko jedna załoga cywilna, zaś wojskowi lotnicy ciągle zbierają doświadczenie. Poza odpowiednim ratingiem na ten typ maszyny potrzebują zgromadzić nalot niezbędny do wykonywania lotów o statusie HEAD, czyli takich, na których przewożeni są Prezydent, Marszałek Sejmu lub Senatu, Premier lub osoby zgłaszane drogą dyplomatyczną i będące odpowiednikiem wymienionych wcześniej osób pochodzące z państw obcych. Liczba wymaganych godzin wylatanych na typie dla kapitana statku powietrznego o statusie HEAD to 250, zaś dla pierwszego oficera 150. Według MON nie przystoi zatrudniać cywilów do prowadzenia samolotów rządowych choćby do operacji z lotnisk cywilnych. Może być w tym pewna logika, bo nigdy nie wiadomo kiedy jednak z uwagi na bezpieczeństwo państwa i jego najważniejszych osób lepiej będzie aby załoga wchodziła w skład sił zbrojnych. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy nasze VIP-y podróżują na pokładzie czarterowanego samolotu LOT-u to załoga pozostaje cywilna… Do całego zamieszania doszło między innymi dlatego, że o szkoleniu załóg ministerstwo pomyślało dopiero po zakupie boeingów.


Warto przypomnieć o dwóch innych rządowych samolotach, które dotarły do Polski w czerwcu i lipcu 2017 roku. Są to zabierające po 16 pasażerów gulfstreamy G550, które są w stanie pokonać dystans podróży transatlantyckiej. Koszt zakupu tych dwóch samolotów wyniósł 538 mln zł. W ich przypadku szkolenie załóg również trwało ponad rok i pierwsze loty z VIP-ami mogły odbywać się od sierpnia zeszłego roku. Takich wyszkolonych załóg MON ma w tej chwili trzy, docelowo dąży do zapewnienia uprawnień dla sześciu.

fot. wikimedia (CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d9b55 2019-01-31 19:24   
gość_d9b55 - Profil gość_d9b55
Ktoś coś kręci bo dziś przyleciał z Lisbony.

zobacz link
gość_c2eb3 2019-01-26 17:13   
gość_c2eb3 - Profil gość_c2eb3
MODERATOROWI COŚ SIE NIE PODOBA????
gość_c2eb3 2019-01-26 17:09   
gość_c2eb3 - Profil gość_c2eb3
hehehe
Dobra Z(a)miana samolotów...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama