Kolejowe szprychy CPK liniami o znaczeniu państwowym
Na wczorajszym (29.04) posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Jest to część koncepcji planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Reklama
Angielskie słowo "hub" używane dla określania wielkich lotnisk przesiadkowych, to nic innego jak polska piasta. System połączeń lotniczych w Stanach Zjednoczonych przypomina wiele kół rowerowych, gdzie rolę piast pełnią centra transferowe takie jak Atlanta, Chicago czy Los Angeles. Z tych największych ośrodków odchodzą połączenia lotnicze do większych i mniejszych portów stanowiące szprychy tych wyimaginowanych kół. Polska piasta, czyli CPK też będzie miała swoje szprychy, tyle że kolejowe.
Rząd zakłada, że CPK będzie skomunikowane z całym krajem 10 szprychami kolejowymi. Będą się one rozchodzić równomiernie od CPK po całym terenie naszego kraju. W sumie ma zostać zbudowane i zmodernizowane 1,6 tys. km nowych odcinków torów. Te inwestycje w infrastrukturę kolejową będą realizowały spółki CPK oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Rozwój i ulepszenie trakcji ma umożliwić poruszanie się pociągów z prędkością do 250 km/h. Takie rozwiązanie ma zapewnić dojazd do CPK z najdalej położonych miast w ciągu 2,5 godz., a w dalszej przyszłości nawet w ciągu 2 godz.
- Przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów. Polska ma szansę stać się centrum gospodarczym środkowej Europy, a CPK jako największy hub w regionie biznesowym sercem tego obszaru - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP. - Nadszedł czas, żeby dać polskiej kolei nowy impuls do rozwoju. Zależy nam, żeby mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce, z miast i wsi, mieli równy dostęp do kolei, żeby mogli wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju. Te inwestycje zapewnią szkielet systemu transportowego państwa. Nie waham się powiedzieć, że CPK to projekt epokowy - dodał.
Z mapy projektowanych połączeń kolejowych przedstawionej przez kancelarię premiera wynika, że tylko trzy lotniska regionalne nie będą miały bezpośredniego, szybkiego połączenia z CPK. Są to Lublin, Modlin i Szymany. Najszybciej do CPK będzie można dojechać z Warszawy (15 minut), Łodzi i Radomia (dla obu miast ok. 30 minut). Porty lotnicze w tych dwóch ostatnich miastach powinny z uwagą pochylić się nad planami rządu, bo może okazać się, że tak dobrze skomunikowany CPK odbierze im znaczną część ruchu lotniczego i skaże na niepewną wegetacje na kroplówce finansowej podawanej przez właścicieli.
- Przyjęte przez rząd rozporządzenie uwzględniło całą projektowaną sieć linii kolejowych, wskazaną w Koncepcji CPK, w wykazie linii o znaczeniu państwowym. To pokazuje, jak ważną i uniwersalną inwestycją jest CPK. Będzie to nie tylko nowoczesne lotnisko przesiadkowe, bardzo potrzebne w Polsce i w tej części Europy, ale dzięki inwestycjom kolejowym także przedsięwzięcie, które pomoże lepiej skomunikować całą Polskę - wyjaśnił Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.
- To rozporządzenie to kamień milowy na drodze do realizacji Programu Kolejowego CPK. Korzyści z inwestycji kolejowych są niezaprzeczalne. Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej - mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.
Przyjęcie rozporządzenia zostało poprzedzone uporządkowaniem wskazanej w Koncepcji CPK sieci linii, nadaniem im numerów oraz określeniem punktów początkowych i końcowych. Każda z 10 kolejowych "szprych", prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółkę CPK, która odpowiada za budowę nowych szlaków, i PKP PLK, w gestii której jest modernizacja tych istniejących.
W przygotowaniu jest Program Wieloletni CPK, który określi, jakie konkretnie inwestycje lotniskowe, kolejowe i drogowe będą realizowane w ramach obsługi CPK i jakie finansowanie w kolejnych latach będzie na to potrzebne.