Kolejowe szprychy CPK liniami o znaczeniu państwowym

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
30 kwietnia 2019 10:18
15 komentarzy
Na wczorajszym (29.04) posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Jest to część koncepcji planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Reklama

Angielskie słowo "hub" używane dla określania wielkich lotnisk przesiadkowych, to nic innego jak polska piasta. System połączeń lotniczych w Stanach Zjednoczonych przypomina wiele kół rowerowych, gdzie rolę piast pełnią centra transferowe takie jak Atlanta, Chicago czy Los Angeles. Z tych największych ośrodków odchodzą połączenia lotnicze do większych i mniejszych portów stanowiące szprychy tych wyimaginowanych kół. Polska piasta, czyli CPK też będzie miała swoje szprychy, tyle że kolejowe.


Rząd zakłada, że CPK będzie skomunikowane z całym krajem 10 szprychami kolejowymi. Będą się one rozchodzić równomiernie od CPK po całym terenie naszego kraju. W sumie ma zostać zbudowane i zmodernizowane 1,6 tys. km nowych odcinków torów. Te inwestycje w infrastrukturę kolejową będą realizowały spółki CPK oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Rozwój i ulepszenie trakcji ma umożliwić poruszanie się pociągów z prędkością do 250 km/h. Takie rozwiązanie ma zapewnić dojazd do CPK z najdalej położonych miast w ciągu 2,5 godz., a w dalszej przyszłości nawet w ciągu 2 godz.

- Przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów. Polska ma szansę stać się centrum gospodarczym środkowej Europy, a CPK jako największy hub w regionie biznesowym sercem tego obszaru - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP. - Nadszedł czas, żeby dać polskiej kolei nowy impuls do rozwoju. Zależy nam, żeby mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce, z miast i wsi, mieli równy dostęp do kolei, żeby mogli wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju. Te inwestycje zapewnią szkielet systemu transportowego państwa. Nie waham się powiedzieć, że CPK to projekt epokowy ­- dodał.


Z mapy projektowanych połączeń kolejowych przedstawionej przez kancelarię premiera wynika, że tylko trzy lotniska regionalne nie będą miały bezpośredniego, szybkiego połączenia z CPK. Są to Lublin, Modlin i Szymany. Najszybciej do CPK będzie można dojechać z Warszawy (15 minut), Łodzi i Radomia (dla obu miast ok. 30 minut). Porty lotnicze w tych dwóch ostatnich miastach powinny z uwagą pochylić się nad planami rządu, bo może okazać się, że tak dobrze skomunikowany CPK odbierze im znaczną część ruchu lotniczego i skaże na niepewną wegetacje na kroplówce finansowej podawanej przez właścicieli.

- Przyjęte przez rząd rozporządzenie uwzględniło całą projektowaną sieć linii kolejowych, wskazaną w Koncepcji CPK, w wykazie linii o znaczeniu państwowym. To pokazuje, jak ważną i uniwersalną inwestycją jest CPK. Będzie to nie tylko nowoczesne lotnisko przesiadkowe, bardzo potrzebne w Polsce i w tej części Europy, ale dzięki inwestycjom kolejowym także przedsięwzięcie, które pomoże lepiej skomunikować całą Polskę - wyjaśnił Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

- To rozporządzenie to kamień milowy na drodze do realizacji Programu Kolejowego CPK. Korzyści z inwestycji kolejowych są niezaprzeczalne. Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej - mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Przyjęcie rozporządzenia zostało poprzedzone uporządkowaniem wskazanej w Koncepcji CPK sieci linii, nadaniem im numerów oraz określeniem punktów początkowych i końcowych. Każda z 10 kolejowych "szprych", prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółkę CPK, która odpowiada za budowę nowych szlaków, i PKP PLK, w gestii której jest modernizacja tych istniejących.

W przygotowaniu jest Program Wieloletni CPK, który określi, jakie konkretnie inwestycje lotniskowe, kolejowe i drogowe będą realizowane w ramach obsługi CPK i jakie finansowanie w kolejnych latach będzie na to potrzebne.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_84762 2019-05-06 19:17   
gość_84762 - Profil gość_84762
Ktoś wie coś więcej o szybkiej kolei do Wisznic i Janowa Podlaskiego?
gość_53fdb 2019-05-03 13:24   
gość_53fdb - Profil gość_53fdb
oni 4 lata budują 40km krotoszyn-grabnowo i jeszcze się rozsypało przed otwarciem i do dziś są ograniczenia prędkości na nowych torach ale CPL budują? chyba fimam zagraniczna z kasę i terminy jak u siebie np. chiny
gość_ec29c 2019-05-03 09:15   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Dyskusja o rozbudowie kolei i budowie lotniska CPL powinna być prowadzona oddzielnie.

Tym razem napiszę o części lotniskowej: biorąc pod uwagę co się teraz dzieje w Wiedniu można twierdzić, że LOT może nie przetrwać zwiększenia liczby dziennych operacji na Okęciu z 600 do 800. CPL to po prostu samobójstwo.

W Wiedniu mamy dwa pasy startowe i wolne sloty, z czego skorzystały LCC. A LOT w przeciwieństwie do Austriana nie ma mamusi z ponad setką zamówionych A320neo po niskiej cenie i mamusia nie wymieni mu w trybie pilnym 18 Q400 na 10 A320 neo, żeby w ogóle miał szanse.

O Austrianie pisze Rzeczpospolita:

"Austriacki przewoźnik, który wchodzi w skład Lufthansa Group przewiózł w I kwartale 2,7 mln pasażerów i zanotował w tym czasie stratę w wysokości 99 mln euro, o 26 mln więcej, niż w 2018." Link do całości: zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama