CPK na liście strategicznych projektów infrastruktularnych Unii Europejskiej

26 kwietnia 2024 11:46
Centralny Port Komunikacyjny trafił na zaktualizowaną przez Parlament Europejski listę strategicznych projektów infrastrukturalnych Unii Europejskiej. Obecność na liście umożliwia łatwiejsze pozyskanie unijnych funduszy na realizację inwestycji.
Reklama

Pierwotna wersja listy została stworzona w 2013 roku przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi. Znalazły się na niej m.in. Rail Baltica, tunel łączący Austrię i Włochy oraz linia szybkiej kolei Lizbona–Madryt.


Teraz po ponad 10 latach lista została zaktualizowana. Europarlamentarzyści zagłosowali za wstrzymaniem wszystkich projektów infrastrukturalnych łączących państwa członkowskie z Rosją oraz Białorusią oraz poparli realizacje inwestycji mających wzmocnić więzi łączące Unię Europejską z Ukrainą i Mołdawią.Posłowie do PE przekonali również rządy UE, aby przy budowie lub modernizacji infrastruktury pokrywającej się z wojskowymi sieciami transportowymi uwzględnione zostały potrzeby wojskowe (waga lub wielkość transportu wojskowego), aby zapewnić płynny transfer żołnierzy i sprzętu.


Rozporządzenie zostało przyjęte 565 głosami za, przy 37 głosach przeciw i 29 wstrzymujących się. Po zatwierdzeniu przez Radę przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.


Źródło PAP

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy