Dalsze losy CPK. Lotnisko ma ruszyć w 2032 r.

26 czerwca 2024 13:51
7 komentarzy
Premier Donald Tusk wraz z ministrami odpowiedzialnymi za rozwój infrastruktury przedstawił informację o dalszych losach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Reklama
Na dzisiejszej (26.06) konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Donald Tusk, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak oraz sekretarz stanu i pełnomocnik rządu Maciej Lasek zaprezentowali przyszłość inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Przekazanie informacji o decyzji o wstrzymaniu albo kontynuacji projektu CPK było zapowiadane już od kilku tygodni.

Na wstępie premier stwierdził, że projekt CPK musiał zostać sprawdzony bez ulegania pokusom politycznym. Według niego zespół, który miał przygotować obraz stanu rzeczy musiał oczyścić ten projekt z błota niekompetencji i cwaniactwa. Tusk zapowiada stworzenie w Polsce megapolis, który ma być oparty na trzech filarach.


Po pierwsze w projekt CPK zostanie włączona cała Polska. Dotyczy to zwłaszcza tras kolejowych, które nie będą już łączyć się w Baranowie. W projekt będą włączone wszystkie duże polskie miasta, a jego początkiem będzie linia Y-grek łącząca Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Celem będzie połączenie wszystkich dużych miast ze sobą. Kolej Dużych Prędkości (KDP) ma mieć możliwość poruszania się z prędkością ponad 300 km/godz.

Po drugie premier chce postawić na zasadę, że lotnisko powinno znajdować się blisko ludzi. Dlatego ma być nadal rozwijana i racjonalizowana sieć regionalnych portów lotniczych. M.in. zostanie rozbudowane lotnisko w Modlinie (przeznaczone dla linii budżetowych), które ma zostać połączone koleją z dworcem centralnym w Warszawie. Lotnisko w Baranowie będzie budowane i ma zostać oddane do użytku w 2032 r., czyli o cztery lata później niż zakładał to poprzedni rząd. Jednocześnie premier powiedział, że dzięki rewizji projektu CPK wywłaszczeń będzie zdecydowanie mniej.



Trzecią podstawą nowego planu dla CPK jest rozwój LOT-u. Narodowy przewoźnik do 2035 r. ma posiadać 135 samolotów, w tym 31 szerokokadłubowych. Premier Tusk stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że LOT nie stanie się gigantem, ale ma szansę być przewoźnikiem niewiele mniejszym niż Lufthansa.

Przypomnijmy, że po przejęciu władzy w grudniu 2023 r. obecnie rządząca koalicja zapowiadała przegląd projektu CPK, a wśród partii tworzących rząd nie było zgody, co do kontynuowania tego przedsięwzięcia. Zamieszanie wokół źle zorganizowanych audytów przez spółkę CPK jeszcze bardziej zagmatwała sytuację wokół projektu. W dodatku okazało się, że inwestycja ma spore poparcie społeczne, co przełożyło się na zmianę stanowisk polityków. Za kontynuowaniem projektu opowiedzieli się przedstawiciele lewicy, a partia Szymona Hołowni po okresie niechęci do CPK zmieniła zdanie. Najmniej jasno o projekcie wypowiadał się do tej pory premier Tusk i Koalicja Obywatelska.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2024-06-27 12:25   
krzysiekl - Profil krzysiekl
lepiej zakładać koniec prac na 2028rok i spóźnić się o 4 lata niż zakładać koniec prac w 2023 i spóźnić się o dwa lata.
Nie ma sensu odkładać rozpoczęcia prac budowlanych w czasie.

Planowany pomysł żeby zwiększyć prędkość na głównych liniach kolejowych do 300km/h jest wątpliwy ekonomicznie. Koszty znacznie wyższe niż dla 250km/h. Dotychczas planowano niższą prędkość (250km/h) na KDP i tylko zachowanie możliwości podniesienia prędkości w przyszłości.
Na 300km/h jest znacznie mniej dostępnego taboru i jest on droższy.

Inwestycja w Okęcie, które może być rozbudowane w 2030 czyli na dwa lata działalności i potem do zamknięcia to strata kasy. Lepiej te środki przeznaczyć na szybszą budowę CPK. Pojawia się tu też podejrzenie, że rząd wcale nie chce budowac CPK tylko nie może tego ogłosić. Więc tymczasówka na Okęciu ma być na znacznie dłużej...

nie zgadzam się z ec29 że CPK oznacza upadek LOTu bo pojawi się konkurencja. Przeciwnie, konkurencja teraz jest groźniejsza bo LOT nie może się tak rozwijać by mieć szansę wygrać z liniami, które mogą latać z innych lotnisk, na których jest jeszcze przepustowość (nie tylko w okolicy Warszawy, bo z Warszawy można dojeżdżać też dalej).
Hasło, że LOT traci na podróżnych przesiadających się to niepotwierdzony w faktach zarzut.
Interconti 2024-06-27 11:24   
Interconti - Profil Interconti
Decyzja o rozwoju Okęcia, a w konsekwencji pozostawienie tego lotniska aktywnego po uruchomieniu CPK to katastrofa systemu. Vide los Alitalii po uruchomieniu Malpensy i pozostawieniu aktywnego Linate... Jedyna szansa na powodzenie projektu CPK to całkowite zamknięcie Chopina po uruchomieniu Baranowa.
Od początku było jasne że uruchomienie CPK w 2028 jest nierealne, bo Polska to nie Turcja (Ataturk budowany był 4 lata!), ale 2032 to stanowczo za późno. Można było starać sie o 2030...
To są znowu przymiarki do interwałów wyborczych....
ec29 2024-06-26 19:45   
ec29 - Profil ec29
A teraz część kolejowa: jak wiemy Łódź ma olbrzymie problemy z rozwojem spowodowane bliskością Warszawy. Teraz pada propozycja, by te problemy rozszerzyć na inne miasta. Bardzo źle wybrane tory do zbudowania.

Priorytetem powinno być skrócenie czasu przejazdu:
1) pomiędzy Wrocławiem, a Łodzią
2) Poznaniem, a Łodzią
3) Krakowem, a Łodzią
4) Bydgoszczą/Toruniem, a Łodzią
5) Warszawą i Rzeszowem
6) Wrocławiem i Pragą
7) Krakowem/Katowicami, a Gdańskiem/Toruniem/Bydgoszczą , czyli tan zwana CMK Północ.

Bardzo smutny dzień dla Polski, te propozycje nadają się tylko do bardzo głębokiej korekty.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy