Zmiana narracji w sprawie CPK. Wzrastają szanse na powstanie lotniska

7 lutego 2024 09:25
1 komentarz
Według nieoficjalnych doniesień nowy rząd ma coraz bardziej skłaniać się w kierunku dalszej realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poparcie dla inwestycji wyraża coraz więcej środowisk, nie tylko związanych z poprzednią władzą.
Reklama
Wciąż nie ma ostatecznej decyzji w sprawie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, według ostatnich informacji ma ona zapaść do końca marca br., kiedy ma zakończyć się zarządzony przez nowy rząd audyt całego projektu. Coraz więcej wskazuje, że jego efekt może okazać się dla zwolenników inwestycji korzystny.

Podczas kampanii wyborczej z ust polityków związanych z nowym rządem padały deklaracje o chęci całkowitego zamknięcia projektu. Obecnie w przestrzenni publicznej nie pojawiają się już tak zdecydowane opinie, a osoby bezpośrednio odpowiedzialne za projekt oficjalnie popierają realizację części kolejowej inwestycji. Teraz po raz pierwszy można usłyszeć nieoficjalne głosy ze strony członków rządu, że rosną również szanse na powstanie samego lotniska.

- Wahadło wychyla się w kierunku, że robimy. Ale ostateczne decyzje zapadną w Kancelarii Premiera po wynikach audytu
- powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską jeden z ministrów w rządzie Donalda Tuska.


Na zmianę podejścia mają mieć wpływ wstępne wyniki audytu, wyrażenie chęci negocjacji przez koalicjantów z Trzeciej Drogi, którzy dotychczas byli najbardziej przeciwni inwestycji oraz co najważniejsze, popieranie budowy lotniska przez wyborców koalicji.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych popularność zdobywa #TakDlaCPK. Początkowo korzystały z niego głównie osoby otwarcie popierające poprzedni rząd, ale wczoraj posty wyrażające poparcie dla inwestycji za pomocą hasthagu wyraziły tak różne od siebie środowiska jak Partia Razem i Młodzież Wszechpolska, a także strony wprost zajmujące się krytyką rządów PIS, czy ludzie związani z kulturą i sztuką. #TakDlaCPK jest obecnie najpopularniejszym hashtagiem na polskim Twitterze.


Ostateczna decyzja będzie należeć po przeprowadzeniu audytu do premiera Donalda Tuska. Według doniesień nie jest już rozważana całkowita rezygnacja z projektu, pytanie dotyczy tylko jego ostatecznego kształtu. Jeśli kontynuowana będzie budowa lotniska, to z pewnością zmienione będą terminy jego powstania.

- Cały projekt CPK jest w trakcie audytu. Dziś wiemy już, że to jest bardzo ambitne przedsięwzięcie, dlatego koniecznie jest choćby urealnienie harmonogramu, update terminów. Obecne są nie do utrzymania. PIS to doskonale wie. Najnowsze szacunki? - Jeśli projekt zostanie utrzymany lub nastąpi jego rewizja, Centralny Port Komunikacyjny będzie mógł działać od 2031-32 roku. Jeśli będziemy rządzić kolejną kadencję, to przed końcem drugiej możliwe jest uruchomienie projektu
- dodał rozmówca Wirtualnej Polski.

Pozostaje nam jedynie czekać na ostateczną decyzję i liczyć, że będzie ona jak najlepiej przyjęta przez społeczeństwo i jak najkorzystniejsza dla nas wszystkich.


Ostatnie komentarze

krzysiekl 2024-02-07 09:55   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Tak jak od dawna wielu mówi. Nowe lotnisko jest potrzebne i tylko "głupi" bo z niego zrealizował. Do poprawy/modyfikacji mogą być różne kwestie, ale ten projekt jako taki jest potrzebny.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy