Air New Zealand wybuduje nowy hangar w Auckland
Linie lotnicze Air New Zealand z bazą w Auckland zdecydowały się na rozszerzenie swoich możliwości obsługi samolotów i podjęły decyzję o budowie nowe hangaru. Będzie to już trzeci hangar ANZ w Auckland, do tego największy na świecie z dachem opartym tylko na ścianach.
Reklama
Planowany hangar na lotnisku Auckland International będzie miał powierzchnię 10 tys. m.kw., a prace nad jego powstaniem rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają około dwóch lat. Linie Air New Zealand nie zdradzają nawet szacunkowych kosztów inwestycji uzasadniając milczenie faktem, że przetarg służący wyborowi wykonawcy ciągle trwa.
Air New Zealand posiada obecnie w Auckland już dwa hangary, które noszą numery 2 i 3. Pierwszy z nich jest w stanie zmieścić jednocześnie jeden wąsko- i jeden szerokokadłubowy samolot, a także częściowo dwa szerokokadłubowce. Z kolei hangar nr 3 jest obszerny na tyle, że da się w nim ustawić jedną maszynę szerokokadłubową. Oba istniejące hangary pozostaną na swoich miejscach nawet po wybudowaniu nowego, ponieważ w planach linii nie jest zastępowanie żadnego z posiadanych budynków, a powiększenie powierzchni obsługowej. Hangar 3 i projektowany 4 będą usytuowane prostopadle względem siebie, a połączą je nowe pomieszczenia warsztatowe i magazynowe. Nowy hangar będzie około 1,5 raza większy niż hangar nr 2, co pozwoli na umieszczenie w nim jednocześnie jednego szerokokadłubowca w typie boeinga 777 czy 787 i dwóch wąskokadłubowych maszyn jak airbus A320 czy A321neo.
- Posiadane przez nas i użytkowane obecnie hangary powstały w 1960 i 1980 roku i choć wciąż służą nam bardzo dobrze to w międzyczasie rozwinęliśmy naszą flotę zarówno pod kątem liczebności jak i średniej wielkości posiadanych maszyn - skomentowała plany budowy nowego hangaru Carrie Hurihanganui, dyrektor ds. operacji naziemnych w Air New Zealand. - Nadszedł wreszcie czas na nieco bardziej nowoczesne zaplecze, które będzie innowacyjne i pozwoli też obniżyć koszty energii.
Jak podają linie Air New Zealand, nowy hangar zostanie wybudowany przy uwzględnieniu najwyższych standardów budynków pasywnych. Dwuwarstwowy izolowany dach pozwoli na zatrzymanie w budynku ciepła i wyeliminuje potrzebę stosowania systemu grzewczego. Umieszczone pod sufitem wiatraki będą kierowały ogrzane powietrze w dół w okresie zimowym, a latem zapewnią odpowiednią cyrkulację dla chłodzenia budynku.
fot. mat. prasowe