LOT: Coraz bliżej uruchomienia trasy z Budapesztu do Seulu

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
05 kwietnia 2019 09:00
51 komentarzy
LOT poleci z Budapesztu do Seulu - potwierdza koreańska ambasada w Budapeszcie. Loty miałyby się rozpocząć jeszcze w tym roku, co podkreśliłoby 30-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Węgrami a Koreą Południową. Polski przewoźnik na razie nie potwierdza tych planów.
Reklama
Plotki o uruchomieniu trasy z Budapesztu do Seulu pojawiły się już jakiś czas temu. Teraz zostały potwierdzone przez koreańską ambasadę w Budapeszcie. Reprezentant węgierskiego ministra spraw zagranicznych spotkał się wczoraj (4.04) z koreańskim ambasadorem, by omówić szczegóły związane z inauguracją nowego połączenia.

Data uruchomienia połączenia jest nieznana, ale węgierski ambasador w Seulu w wywiadzie z koreańskim dziennikiem wskazał, że może pierwszy lot może odbyć się jeszcze w tym roku. Podkreśliłoby to 30-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między krajami. Informację o możliwości uruchomienia nowego połączenia podał serwis budflyer.blog.hu.

Uruchomienie kolejnego kierunku długodystansowego z Budapesztu najprawdopodobniej wiązałoby się ze zbazowaniem tam kolejnego dreamlinera. To z kolei przełożyłoby się na wzrost częstotliwości lotów na obecnych trasach lub na uruchomienie nowej. Oczywiście zakładając, że LOT poradzi już sobie z problemami silników w boeingach 787-8.


Obecnie stolica Węgier nie posiada bezpośredniego połączenia do Seulu. W regionie loty do Korei Południowej wykonywane są obecnie z Wiednia, Pragi i Warszawy. Na podstawie raportu sporządzonego przez portal anna.aero widzimy, że od października 2017 r. do września 2018 r. między Budapesztem a Seulem z przesiadką podróżowało prawie 52 tys. pasażerów. Wkrótce na łamach Pasazer.com bliżej przyjrzymy się najbardziej niezagospodarowanym kierunkom z Azji.

Linie lotnicze już w przeszłości planowały uruchomienie bezpośrednich lotów z Budapesztu do Seulu - w 2005 r. bliskie temu były linie Korean Air, które finalnie jednak rozpoczęły loty z Pragi, w której we współpracy z Czech Airlines zbudowały regionalny hub przesiadkowy.

W maju 2015 r. Węgry i Korea Płd. podpisały nową umowę dwustronną dotyczącą ruchu lotniczego, która pozwala na wykonywanie regularnych lotów pasażerskich i towarowych zgodnie ze standardami unijnymi. Co więcej w 2015 r. liczba koreańskich turystów na Węgrzech przekroczyła 100 tys. osób w ciągu roku.


W 2016 r., Mihály Varga, węgierski minister gospodarki prowadził rozmowy z linią Korean Air, która analizowała możliwość rozpoczęcia bezpośrednich lotów. W tym samym roku poinformowano o rozpoczęciu lotów czarterowych przez linię Asiana Airlines. Azjatycki przewoźnik wykonał wtedy dziewięć lotów boeingami 777-200ER. W 2016 r. odnotowano również 13 proc. wzrost liczby koreańskich turystów na Węgrzech, co miało być solidną przesłanką do rozpoczęcia regularnych lotów.

Do tego jednak nie doszło. Natomiast linia niskokosztowa JinAir, spółka córka Korean Air, informowała o możliwości rozpoczęcia lotów do Europy. Pierwszymi kierunkami, które miałyby zostać uruchomione w 2019 r. byłyby Budapeszt i Zagrzeb.

Przedstawiciele Lotu w rozmowie z Pasazer.com nie potwierdzili planów utworzenia nowej trasy z Budapesztu do Seulu.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Carl 2019-04-09 12:37   
Carl - Profil Carl
Chyba jednak LOT w Budapeszcie jakis hub buduje skoro Milczarski powiedzial (wg zobacz link "With new flights we will start developing transfer traffic via Budapest Airport. It is a smart way to further establish the airline as the preferred choice for travelling in the region". Wedlug cytowanego portalu, polska linia rozwaza m.in. uruchomienie lotów pomiedzy Budapesztem a Belgradem.
gość_29954 2019-04-09 12:08   
gość_29954 - Profil gość_29954
Blazej UK
Widocznie jednak klienci akceptują te ceny bo ostatnio LF wzrósł im do poziomu Ryanaira.
Easy Jet wypuszcza profit warning a Wizzair informuje że podwyższają prognozę zysku.

Bardzo rozsądnie zarządzają firmą. Ktoś słyszał o jakichś strajkach czy protestach w Wizzair?
Na pewno mają pewną przewagę kosztową nad Ryanair bo dużo większa część floty jest zbazowana w Europie Centralnej gdzie koszty załóg i obsługi są niższe (chociaż pewnie ceny też muszą być trochę niższe niż na zachodzie).
Być może dlatego Ryanair też będzie przenosił część samolotów do nas zwłaszcza że tu rynek rośnie znacznie szybciej niż na zachodzie. No a to będzie dodatkowym problemem dla LOT.
Pytanie czy właściciel Wizzair (Indigo Partners) nie zajmie się również lotami dalekodystansowymi. Próba już była przy okazji negocjacji przejęcia Wow air.
Blazej UK 2019-04-08 23:15   
Blazej UK - Profil Blazej UK
@gosc 1e887. Czytałem ten artykuł i chyba pan prezes jest trochę oderwany od rzeczywistości cenowej jego firmy. Mówi w wywiadzie iz gdy przyjdzie recesja w Europie to chętnie powita pasażerów BA Lufy czy Lotu na pokładach ich samolotów. Problem w tym ze wizz jest już droższy od BA nawet. Przykład. Kupiłem 4 bilety z Newcastle Praga na sierpnia zapłaciłem 732£ gdy tymczasem Wizz z Luton zawołał za taki bilet do Pragi na cztery osoby 1203£. Albo prezes sam już nie wie za ile bilety sprzedaje albo udaje głupa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama