Jacek Bartosiak zrezygnował z funkcji prezesa spółki CPK

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
20 lutego 2019 13:19
8 komentarzy
Jacek Bartosiak zrezygnował z przyczyn osobistych z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny. Decyzje w spółce będą podejmowane przez zarząd w składzie trzyosobowym. Przygotowania do budowy CPK są kontynuowane
Reklama

Jacek Bartosiak zrezygnował z funkcji z powodów osobistych. Na swoich miejscach w zarządzie pozostali: Dariusz Sawicki odpowiedzialny za część lotniskową, Piotr Malepszak, który odpowiada za część kolejową, i Michał Wrona, w którego gestii są kwestie finansowe. Spółka celowa kontynuuje przygotowania do budowy CPK.

Rozumiem i szanuję decyzję Jacka Bartosiaka, a jednocześnie dziękuję mu za ogrom pracy organizacyjnej w trudnym początkowym okresie działania spółki. CPK to najważniejszy rządowy projekt infrastrukturalny w Polsce. Do jego realizacji udało nam się już stworzyć zespół uznanych fachowców, co gwarantuje ciągłość tego projektu. Uzgodniłem z Jackiem, że nadal możemy liczyć na jego wsparcie przy Programie CPK – mówi wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.


Moja rezygnacja motywowana jest wyłącznie sprawami osobistymi. Chcę z całą mocą podkreślić, że moja opinia co do konieczności budowy CPK pozostaje niezmienna. W interesie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest jak najszybsze uruchomienie CPK, który będzie impulsem dla PKB, wehikułem do tworzenia miejsc pracy oraz poprawi mobilność społeczną regionu i zwiększy bezpieczeństwo Polski – mówi Jacek Bartosiak, były prezes CPK. – Węzły transportowe takie jak CPK są krwiobiegiem globalnej gospodarki, oznaczając przepływ towarów, kapitału, wiedzy, innowacji, ludzi, idei i pomysłów. Dobrze zarządzane kraje, a do takich chcemy się zaliczać, posiadają na swoim terenie duże węzły przesiadkowe – podkreśla.

Jacek Bartosiak stał na czele spółki CPK od połowy października ub. roku. Do 30 listopada w spółce funkcjonował jednoosobowy zarząd. Od 1 grudnia do Jacka Bartosiaka dołączyli trzej pozostali członkowie zarządu: Dariusz Sawicki, Piotr Malepszak i Michał Wrona.

Przed objęciem funkcji w zarządzie spółki Jacek Bartosiak był członkiem zespołu doradczego przy pełnomocniku rządu ds. budowy CPK. Wcześniej jako adwokat był partnerem zarządzającym w kancelarii prawnej zajmującej się obsługą biznesu. Bartosiak to również uznany ekspert ds. geopolityki i strategii: dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego i Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie. Jest autorem książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie" i „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”. Przygotowania do budowy CPK trwają nadal. W tym roku spółka przeszła tzw. Test Prywatnego Inwestora przeprowadzony przez jedną z największych na rynku firm konsultingowych. Wyniki wskazują na opłacalność budowy CPK z perspektywy potencjalnego inwestora prywatnego: stopa zwrotu z lotniskowej części tej inwestycji wynosi prawie 10 proc.

fot. Jacek Bartosiak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3a921 2019-02-21 07:56   
gość_3a921 - Profil gość_3a921
Jak zobaczył co się szykuje, to dal sobie spokój...
gość_ec700 2019-02-20 22:57   
gość_ec700 - Profil gość_ec700
A kto jest szykowany na następcę?
gość_ec29c 2019-02-20 21:40   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Miejmy nadzieję, że ten anty-regionalny projekt nie powstanie w ciągu najbliższych 20 lat.

Dodajmy, projekt warszawski, którego nie chcą Warszawiacy. Tu macie link: zobacz link

I Jeszcze dodajmy, projekt LOT-owski, który natychmiast rozłożył by LOT. LOT już teraz ma olbrzymie problemy z zapełnieniem samolotów, średni SF za 2018 to około 75%! W tym roku Okęcie będzie bardzo wolno rosło, mimo zapewnienia skokowego wzrostu podaży miejsc, samoloty prawdopodobnie będą latać puste.

Miejmy nadzieje, że dojdzie do w miarę równomiernego rozwoju portów lokalnych, największe szanse mają KRK, WRO, GDA i LCJ, oby chcące zapewnić "sukces" CPK władze warszawskie nie blokowały ich administracyjnymi sztuczkami.

Ja oczywiście popieram rozbudowę torów kolejowych, zwłaszcza Północne CMK, łącznik Łódź - Wrocław i nie umieszczony w planie szybki wyjazd z Łodzi na północ.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama