5 pytań do... Joanny Gębskiej (adventoor.com)

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
08 maja 2018 09:30
1 komentarz
Niedawno wystartował zupełnie nowy portal zajmujący się pośrednictwem usług turystycznych dla aktywnych. Tworzą go doświadczeni ludzie, którzy biznes łączą z pasją. O serwisie adventoor.com rozmawiamy z Joanną Gębską.
Reklama
Portal adventoor.com jest pionierem na polu pośrednictwa w turystyce aktywnej w Polsce. Jego założenia są wieloaspektowe: to nie tylko platforma rezerwacyjna czy doskonałe narzędzie do sprzedaży usług, które dostępnie są tylko lokalnie. Twórcy stawiają przed sobą także ambitne zadanie jakim jest edukacja i promocja Polski – kraju pełnego atrakcji dla aktywnych podróżników. W planach mają także poszerzenie swojej strony o kolejne wersje językowe. W ten sposób chcą dotrzeć też do turystów zagranicznych.Pasazer.com: Skąd pomysł na stworzenie takiego serwisu?

Joanna Gębska: Pomysł na adventoor.com czyli marketplace dla aktywności sportowych ze szczególnym uwzględnieniem sportów outdoorowych, powstał w pierwszej kolejności na bazie doświadczeń założycieli spółki – Doroty Sierakowskiej i Konrada Komaiszko, kolejno przez pogłębioną analizę rynku oraz rozmowy z ekspertami branży turystycznej, marketingowej oraz inwestycyjnej. Na podstawie własnych doświadczeń oraz doświadczeń specjalistów z branży zdiagnozowaliśmy lukę na rynku usług turystycznych. Outdoroowe aktywności sportowe w Polsce są bardzo słabo skomercjalizowane i mało dostępne dla szerokiego odbiorcy. Częstym, nawracającym problemem był długotrwały proces wyszukiwania i rezerwacji optymalnej oferty lub całkowity brak możliwości zakupu uczestnictwa przez Internet. Jako osoby aktywne turystycznie, ale także aktywnie działające w świecie biznesu postanowiliśmy ten problem rozwiązać dzięki stworzeniu platformy dedykowanej miłośnikom aktywności na tzw. „świeżym powietrzu”.

W wyniku wielomiesięcznego rozpoznawania rynku, w tym badania potencjalnej konkurencji okazało się, że o ile nie brakuje wyszukiwarek wyjazdów zorganizowanych. to Rynek turystyki aktywnej dość często jest zagospodarowany jedynie lokalnie, dla określonej aktywności. Dodatkowo obecne trendy w turystyce jasno wskazują na dynamiczny rozwój właśnie branży turystyki aktywnej. Wiąże się to ze wzrostem świadomości zdrowotnej w społeczeństwie, odejściem od masowej turystyki w kierunku samodzielnie organizowanych podróży, rosnącej popularności wyjazdów sportowych, zwłaszcza tych krótkich (np. dwu- i trzydniowych), a także zwiększającą się potrzebą redukcji stresu, której sprzyja sport i adrenalina.

Prywatnie sami jesteśmy miłośnikami nowych technologii i chętnie korzystamy z rozwiązań ułatwiających podróżowanie, w końcu przyszedł czas na własną inicjatywę.

Pasazer.com: Kto tworzy Państwa zespół i jakie jest doświadczenie jego członków?

Joanna Gębska: Zespół to bardzo ciekawa konstelacja kompetencji i doświadczeń. Założyciele spółki to osoby, które wywodzą się ze świata finansów. Dorota jest uznaną w Polsce analityczką rynków surowców. Konrad to analityk biznesowo-systemowy, makler papierów wartościowych, także związany jest z branżą finansową. Prywatnie aktywnie spędzają czas, rozwijając różne dyscypliny np. nurkowanie, żeglarstwo, jazdę na rowerze, wspinaczkę górską, kajaki itp.

Oboje chętnie angażują się w projekty biznesowe, Dorota prowadziła magazyn o inwestowaniu TREND, Konrad aktualnie pracuje w akceleratorze projektów start-upowych dla branży finansowej. Twarde kompetencje łączą się więc z pasjami. To był klucz do tworzenia zespołu. Wraz z rozwojem projektu, wyklarowały się dalsze potrzeby oraz naturalny podział obowiązków. Dorota odpowiedzialna jest za wszelkie kwestie związane z finansowaniem, prowadzi także rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Konrad odpowiada za produkt od strony funkcjonalnej i wizualnej. Oboje zajmują się budowaniem relacji z partnerami. Projekt nie powstałby gdyby nie zespół programistów.

Ze względu na budżet oraz chęć pracy w środowisku start-upowym zdecydowaliśmy się na współpracę z młodymi, bardzo zdolnymi freelancerami Kubą i Łukaszem, którzy odpowiadają za front i back portalu. W trakcie tworzenia projektu do zespołu dołączyło też ogniwo marketingowe. Ja, jako doświadczony PR-owiec, odpowiadam za komunikację projektu do mediów, uczestnictwo w targach branżowych oraz prowadzenie kanałów social media. Wspólnie z założycielami tworzę treści pojawiające się na portalu. W najbliższej przyszłości, do zespołu dołączą również osoby, które będą wspierać administrowanie portalem oraz działania sprzedażowe.

Pasazer.com: Jaka jest formuła Państwa działalności, tzn. czy jest to tylko pośrednictwo, czy także tworzenie od podstaw zindywidualizowanych wyjazdów przygodowych?

Joanna Gębska: Adventoor.com jest platformą internetową, która ma łączyć organizatorów aktywności sportowych z uczestnikami. Jesteśmy więc pośrednikiem w sprzedaży usług turystyki aktywnej. Nie spełniamy funkcji organizatorów. Naszą misją jest promocja ciekawych miejsc w Polsce pod kątem aktywnego wypoczynku oraz komercjalizacja usług związanych z tą branżą.

Dzięki naszej platformie firmy o mniejszym zasięgu mają szansę na skorzystanie z nowoczesnego narzędzia sprzedażowo-marketingowego, które pozwoli zwiększyć dostępność ich usług, a tym samym rozwinąć biznes. Niebawem uruchomimy także obcojęzyczne wersje portalu, co dodatkowo zwiększy dostępność i atrakcyjność Polski w oczach turystów zagranicznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość firm w tym obszarze biznesu, mimo że są bardzo wartościowe, nie dociera z informacją o swoich usługach dalej niż do miejsca, w którym się odbywają. My jesteśmy po to, żeby zrobić to za nich. Nie można jednak generalizować, są bowiem branże stosunkowo młode w Polsce jak np. wakeboard, które mają dość dobrze rozwiniętą warstwę marketingowo-sprzedażową i duże obłożenie w sezonie. Takie firmy decydują się na współpracę z naszym serwisem, ponieważ daje on coś więcej niż możliwość rezerwacji - edukuje. Portal został tak przemyślany, żeby można było dowiedzieć się więcej o atrakcjach danego regionu Polski, czy samej aktywności. Dodatkowo strona jest bardzo estetyczna, co doceniają fotograficy z całej Polski, którzy przekazują własne zdjęcia krajobrazowe aby wzbogacić ją swoimi pracami. To pierwsi ambasadorzy projektu, w regionach. Projekt był także opiniowany przez przedstawicieli Regionalnych Organizacji Turystycznych, którzy upatrują w nim szansę na ciekawą formę promocji kraju. O szczegółach nie możemy jeszcze mówić ale już dziś cieszą nas takie opinie rynku.

Pasazer.com: Czy Państwa oferta dotyczy tylko wyjazdów na obszarze Polski? Czy w przyszłości zamierzają Państwo rozszerzyć działalność?

Joanna Gębska: Nasza strategia została starannie przemyślana. Pierwszym obszarem, który chcemy rozwinąć na portalu jest Polska. Usługi serwisu kierujemy do turystów z naszego kraju ale przede wszystkim z zagranicy. Uważamy, że Polska ma wiele do zaoferowania, jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Chcemy to zmienić. Niemniej sam model biznesowy projektu jest uniwersalny i można go stosować na każdym obszarze. Bacznie obserwujemy sąsiadów z Zachodu. Nie wykluczamy, że powstaną pewne dedykowane zakładki, dzięki którym rozszerzymy sprzedaż usług w niektórych dyscyplinach o zagranicę, takimi dyscyplinami są zorganizowane wyjazdy narciarskie lub żeglarskie chociażby po Europie.

Pasazer.com: Jakie są inne plany na przyszłość?

Joanna Gębska: Nasze plany dzielimy na te długo i krótkookresowe. Te najbliższe związane są z rozwojem projektu o kolejne wersje językowe oraz stworzenie aplikacji mobilnej. Pracujemy nieustannie nad poszerzeniem sieci partnerów, którzy z nami współpracują. Z biegiem czasu chcemy wprowadzić kolejne automatyzacje w projekcie. Oczywiście przed nami także kampania promocyjna. Rozwój produktu oraz jego promocja wymagają dość dużego budżetu, dlatego rozmawiamy z inwestorami. W kategorii marzeń są także kolejne pomysły organizowania ciekawych wyjazdów aktywnych, nieustannie rodzą nam się nowe koncepcje na poszerzenie zakresu projektu. Dziś pozostajemy jednak wierni pierwotnym założeniom.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził Mirosław Pachowicz.

fot. mat. przesłane przez adventoor.com

Ostatnie komentarze

gość_54931 2018-05-08 13:25   
gość_54931 - Profil gość_54931
Konstruktywna krytyka: strona jest bardzo nieczytelna na przegladarce Safari (IPhone). To skutecznue zniecheca do odwiedzin w przyszlosci. Mimo to Powodzenia!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama