×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PPL o krok przed przejęciem Radomia


W tym tygodniu ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie przejęcia lotniska w Radomiu przez Polskie Porty Lotnicze. Skarb Państwa planuje uczynić z portu lotniczego w Radomiu ważny ośrodek obsługujący przewoźników budżetowych oraz czartery.


Informacje o tym, że PPL prowadzą rozmowy z władzami Radomia na temat przejęcia tamtejszego lotniska potwierdził Mariusz Szpikowski, prezes spółki. List intencyjny w tej sprawie mógłby być podpisany już w tym tygodniu. 

- Będzie to związane m.in. z pełną oceną sytuacji spółki, z pełnym przeglądem: umów, zobowiązań, ryzyka otoczenia rynkowego, związanego z potencjalnym przejęciem portu, z określeniem struktury transakcji - precyzuje Szpikowski.

Po przejęciu lotniska od miasta, PPL chciałyby uczynić z niego obsługujący niskokosztowy ruch lotniczy oraz loty czarterowe, co wiązałoby się ze znaczną rozbudową portu lotniczego. 

- Mówimy o lotnisku zacznie większym niż to, które mamy obecnie w Radomiu. Będzie to bardzo duży port lotniczy, obsługujący nie tylko region radomski, aglomerację warszawską, ale również centralną Polskę, województwo świętokrzyskie, dużą część województw lubelskiego i łódzkiego - powiedział Adam Bielan, wicemarszałek Senatu obecny na konferencji prasowej. W rozbudowanej formie lotnisko w Sadkowie miałoby być “uzupełnieniem działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego”, dodał Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.

Pierwotnie spółka PPL planowała stworzenie lotniska o podobnej w roli w oparciu o infrastrukturę lotniska w Modlinie, jednak na drodze realizacji tego pomysłu stanęła “fatalna umowa” którą władze portu podpisały z liniami lotniczymi Ryanair, argumentował Bielan. 


Najnowsze rozmowy z PPL są już kolejnym podejściem Radomia do wyzbycia się udziałów lotniska.  

 W sierpniu 2016 r. miały się toczyć w tej sprawie rozmowy z izraelską firmą iHLS. Wtedy przedstawiciele tej spółki byli wstępnie zainteresowani zainwestowaniem w lotnisko 40 mln euro, które port miałby przeznaczyć na rozbudowę i pozyskanie nowych połączeń. Docelowo firma miała wyłożyć nawet do 80 mln euro., ostatecznie jednak do inwestycji nie doszło. 

Nieco ponad dwa miesiące po tamtym oświadczeniu, Wiesław Wędzonka, radomski radny, w wywiadzie dla lokalnej telewizji Zebrra TV zdradził, że istnieje kolejny inwestor zainteresowany portem w Sadkowie. Miałby nim być rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który planuje stworzyć w Radomiu terminal cargo. Informacje o rozmowach z inwestorem ze ZEA potwierdzili wtedy także przedstawiciele lotniska.

 Wtedy też lokalny radny przekonywał, że lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych portem lotniczym w Sadkowie jest dłuższa.- Byli zainteresowani Chińczycy i Amerykanie. Myślę, że pojawią się też inni, bo zarząd spółki prowadzi bardzo intensywne działania. Radom ma świetne położenie, blisko od nas do stolicy. Możemy być konkurencyjni w stosunku do innych lotnisk - mówił Wędzonka. 

Deklaracje wsparcia rozwoju radomskiego lotniska napływały także z Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Mam nadzieję, że zaangażujemy się w lotnisko radomskie, które musi być wykorzystywane również na cele związane z obronnością. Jeśli będzie przychylność posłów, miasta, to takie zaangażowanie ze strony MON jest gwarantowane. Mówimy o zagospodarowaniu niezbędnej przestrzeni dla polskich Sił Zbrojnych. Teraz wypracowywany jest dokładny kształt tej decyzji. Związany jest on ze współpracą z Dęblinem - deklarował w połowie października 2016 r. ówczesny szef MON, Antonii Macierewicz.

PPL nie poinformowały, ile miałaby wynosić wartość transakcji przejęcia udziałów w Radomskim lotnisku, oraz ile miałby kosztować plan rozbudowy portu lotniczego. Nie wiadomo też, jak PPL przekonałyby do korzystania w lotniska linie lotnicze, które na razie nie widzą sensu w przeniesieniu operacji lotniczych do RadomiaReklama


Booking.com
gość_d0a4b - Profil
gość_d0a4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie