×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Radom liczy na inwestycję rządu ZEA


Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zainteresowany inwestowaniem w radomskie lotnisko, zapewnia lokalny radny. Inwestycja miałaby obejmować budowę terminala cargo.


W sierpniu tego roku, komentując rozmowy z izraelską spółką iHLS zainteresowaną inwestowaniem w radomskie lotnisko, władze portu przekonywały o dużej popularności portu w Sadkowie wśród potencjalnych inwestorów: - Port Lotniczy Radom cieszy się z dużego zainteresowania zewnętrznych, zagranicznych podmiotów radomskim lotniskiem. Potwierdza to, że obrany przez władze Miasta Radomia oraz Prezesa Zarządu Panią Dorotę Sidorko kierunek rozwoju spółki jest właściwy.

Nieco ponad dwa miesiące po tamtym oświadczeniu, radomski radny Wiesław Wędzonka w wywiadzie dla lokalnej telewizji Zebrra TV zdradził, że istnieje kolejny inwestor zainteresowany portem w Sadkowie. Miałby nim być rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który planuje stworzyć w Radomiu terminal cargo, jednak radny nie chciał zdradzać zbyt wielu szczegółów:

- Niestety, nic więcej nie powiem, bo spotkanie, które miało się odbyć w ambasadzie w Warszawie nie doszło do skutku.

Jak wyjaśnia radny Wędzonka, delegacja ZEA nie doleciała do Polski i spotkanie zostało przełożone na inny termin. 

Gotowość do rozmów z arabskim inwestorem zadeklarował prezydent Radomia, Radosław Witkowski, choć przyznaje że do tej pory nie otrzymał żadnej oferty.

- Na poziomie operacyjnym rozmowy są zadaniem zarządu spółki. To do niego należy weryfikacja ewentualnych ofert. Jeśli okażą się one poważne w rozmowy włączy się właściciel spółki. - deklaruje Witkowski.

To, że rozmowy z inwestorami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich są prowadzone potwierdza lotnisko: 

- Port Lotniczy Radom oświadcza, że prowadzi szereg rozmów w tej sprawie. Odnosi się to również do instytucji finansowych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Działania spółki, oprócz spraw związanych z działalnością operacyjną, skupiają się na poszukiwaniu i zachęcaniu różnych, polskich i zagranicznych podmiotów do współuczestnictwa w rozwijaniu lotniska w Radomiu. Zarząd Portu Lotniczego w Radomiu planuje także inwestycje umożliwiające obsługę lotniczego transportu towarów oraz obsługę związaną z bieżącą eksploatacją statków powietrznych. Wymienione działania przyczynią się nie tylko do rozwoju lotniska, ale także do stworzenia wielu miejsc pracy w Radomiu i regionie, w ramach działalności okołolotniskowej.

Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych portem lotniczym w Sadkowie jest dłuższa.

- Byli zainteresowani Chińczycy i Amerykanie. Myślę, że pojawią się też inni, bo zarząd spółki prowadzi bardzo intensywne działania. Radom ma świetne położenie, blisko od nas do stolicy. Możemy być konkurencyjni w stosunku do innych lotnisk. - mówi radny Wędzonka.

Deklaracje wsparcia rozwoju radomskiego lotniska, płyną także z Polski a dokładniej z Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Mam nadzieję, że zaangażujemy się w lotnisko radomskie, które musi być wykorzystywane również na cele związane z obronnością. Jeśli będzie przychylność posłów, miasta, to takie zaangażowanie ze strony MON jest gwarantowane. Mówimy o zagospodarowaniu niezbędnej przestrzeni dla polskich Sił Zbrojnych. Teraz wypracowywany jest dokładny kształt tej decyzji. Związany jest on ze współpracą z Dęblinem. - deklarował w połowie października szef MON, Antonii Macierewicz.

Nie wiadomo jednak, czy wsparcie MON dotyczyłoby przedłużenia drogi startowej, czyli inwestycji na której zależy władzom radomskiego lotniska. Wcześniej lotnisko zwróciło się do MON z propozycją partycypowania w kosztach przedłużenia pasa startowego powołując się na fakt, że wojsko współużytkuje infrastrukturę portu, jednak otrzymało odpowiedź odmowną. Długość i stan drogi startowej są wystarczające dla lotów wojskowych, dlatego wojsko nie zapłaci ani za jej remont ani rozbudowę, tłumaczyło wtedy ministerstwo. 

Na razie jedynym potwierdzonym potencjalnym inwestorem lotniska jest firma iHLS z Izraela, która może zainwestować w radomski port lotniczy w zamian za 49 procent akcji spółki. Na mocy podpisanego listu intencyjnego pomiędzy Portem Lotniczym Radom a izraelskim inwestorem, ten ostatni nie musi spieszyć się z podjęciem decyzji - ma na to dokładnie rok, w którym to czasie przysługuje mu prawo pierwokupu, informują Echa Dnia Radomskiego.


Reklama


Booking.com
gość_d0a4b - Profil
gość_d0a4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie