×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


easyJet przejmuje airberlin w Berlinie


Krótko po tym, jak ostatni rejs zbankrutowanego airberlin wylądował na lotnisku Berlin-Tegel, easyJet ogłosił, że przejmie część firmy operującej na tym lotnisku. Zamierza utrzymać większość tras z tego portu lotniczego.


easyJet przejmie 25 leasingowanych przez airberlin airbusów z rodziny A320 za kwotę 40 mln euro. Brytyjski przewoźnik niskokosztowy przejmie także wszystkie sloty, czyli pozwolenia na lądowanie i start o określonej godzinie, na lotnisku Berlin-Tegel. Docelowo chce też zatrudnić nawet ok. tysiąca byłych pracowników airberlin - wszyscy będą zatrudnieni na niemieckich umowę o pracę. 

W oświadczeniu easyJet poinformował, że zimą będzie obsługiwał ograniczoną liczbę lotów z Tegel, ale latem 2018 r. planuje przywrócić pełną siatkę połączeń. Nie poinformował jednak, co dokładnie to oznacza. Nie wiadomo zatem, czy easyJet będzie również latał do Warszawy i Gdańska. Trasę z Berlina-Tegel do Krakowa już wcześniej przejęła linia Eurowings, ale nie wyklucza to obecności na niej easyJeta. 


Do tej pory easyJet korzystał jedynie z lotniska Schonefeld w Berlinie. Oferował 3,2 tys. lotów miesięcznie, zapewniając ok. 540 tys. miejsc w dwie strony. Do głównych tras easyJet z Berlina należały połączenia do Londynu-Gatwick, Bazylei, Paryża-Orly, Amsterdamu i Barcelony.

easyJet do tej pory był drugim co do liczby oferowanych miejsc przewoźnikiem w Berlinie z udziałem na poziomie 12,4 proc. Biorąc pod uwagę jedynie loty z Schonefeld, easyJet miał do tej pory prawie 40 proc. udziału. Po przejęciu części airberlin easyJet będzie zdecydowanie największą linią w Berlinie i jedyną oferującą rozbudowaną siatkę połączeń z obydwu lotnisk. 


Już wcześniej większość upadającej linii airberlin przejęła Lufthansa Group - koncern przejmie 81 samolotów, które w większości trafią do niskokosztowego oddziału Eurowings. Z kolei część airberlin zajmującą się obsługą techniczną samolotów przejęło konsorcjum niemieckich inwestorów Nayak i Zeitfracht, a program lojalnościowy topbonus odkupiła linia Etihad Airways. 

airberlin wykonał ostatni lot 27 października na trasie z Monachium do Berlina-Tegel. 

fot. Dominik Sipinskigość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie