Bruksela zgadza się na ratowanie airberlin

5 września 2017 12:30
16 komentarzy
Komisja Europejska wydała zgodę na ratunkową pożyczkę w wysokości do 150 mln euro, której niemiecki rząd udzielił linii airberlin. Bruksela podkreśla, że pozwoli to na zlikwidowanie niewypłacalnej linii w sposób niezagrażający pasażerom.
Reklama
Władze w Berlinie podjęły decyzję o udzieleniu ratunkowej pożyczki linii airberlin natychmiast po złożeniu przez nią wniosku o niewypłacalność 15 sierpnia br. Środki będą pochodziły z niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW.

Pożyczka ma umożliwić airberlin działalność do momentu sprzedaży aktywów i likwidacji firmy, co ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Władze Niemiec jednoznacznie podkreślają, że środki nie są przeznaczone na ratowanie airberlin jako firmy, ale mają zapobiec utrudnieniom dla pasażerów, które byłyby nieuniknione w przypadku niekontrolowanego bankructwa przewoźnika.

Komisja Europejska podkreśliła, że pożyczka jest udzielana pod bardzo surowymi warunkami. Przede wszystkim, będzie ona wypłacana w cotygodniowych ratach i jedynie pod warunkiem wyczerpania poprzedniej transzy. Co więcej, Bruksela dała Berlinowi jasny wybór - albo cała pożyczka zostanie spłacona przez linię, albo ta musi zniknąć z rynku. Wiadomo, że wybrana zostanie druga opcja.


Decyzja Brukseli zapadła wyjątkowo szybko, co zapewne wynika z tego, że Berlin udziela wsparcia wyłącznie w celu ochrony pasażerów, a nie samego przewoźnika. W przypadku pomocy publicznej dla LOT-u Komisja Europejska potrzebowała pół roku, aby wydać warunkową zgodę na udzielenie wsparcia (które i tak zostało przelane już wcześniej).

Cały czas trwają negocjacje dotyczące sprzedaży aktywów airberlin. Najbardziej prawdopodobnym nabywcą jest Lufthansa Group. Inni przewoźnicy, w tym Ryanair i Germania, oskarżają rząd o nieuczciwe wspieranie największego przewoźnika i twierdzą, że preferencje dla Lufthansy mogą same w sobie stanowić formę pomocy publicznej.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6bcf0 2017-09-10 13:18   
gość_6bcf0 - Profil gość_6bcf0
Ojej, rowni i rowniejsi, no prosze jak tu biedne i skrzywdzone Polaczki skomla, ze sie w Europie faworyzuje tych wrednych dojczow.
Naprawde niektore komentarze to niezla zenua, zero pojecia na temat, zero wiedzy, ale swoje piec marnych groszy trzeba napisac. Biedny, uciskany polski narod.5
gość_29db9 2017-09-06 12:27   
gość_29db9 - Profil gość_29db9
Niektórzy trochę pomylili fakty. A więc: po pierwsze lot dostał bezzwrotną pomoc, podczas kiedy AirBerlin zwrotną pożyczkę (inna rzecz czy będzie miał z czego spłacić).
Po drugie, pomoc dla LOT miała na celu przetrwanie i dalsza działalność w przyszłości, podczas kiedy pożyczka dla AirBerlin ma jedynie umożliwić działalność do czasu likwidacji.
Po trzecie, pożyczka dla AirBerlin to 150 mln Euro, podczas kiedy LOT dostał zgodę UE na 200 mln Euro pomocy (inna rzecz, że wykorzystał 125 mln, ale to była już decyzja LOTu). Przy tym warto zwrócić uwagę, że AirBerlin przewozi ok. 5 razy więcej pasażerów niż LOT (przy flocie 2,5 raza większej).
Tak więc tym którzy zarzucają UE czy Niemcom jakieś niecne działania warto przytoczyć: "Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem".
gość_05ee0 2017-09-06 11:57   
gość_05ee0 - Profil gość_05ee0
Czyli są równi i równiejsi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy